Dezenfeksiyon İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Dezenfeksiyon işlemine dair önemli bilgiler.

İç ve Dış Mekanda Dezenfeksiyon İşlemleri Nasıl Olmalıdır? 

Kişisel bakım ve temizliğin yanında içinde bulunan ortamın dezenfeksiyonu da insan sağlığı açısından önem taşımaktadır. Günümüzde bir salgın hastalıkla mücadele ederken bunun önemini daha da anlamış durumdayız. Hastalıkların yayılmasını kolaylaştıran bakteri, virüs ve mikropların iç ve dış mekanlardan temizliği dezenfeksiyon işlemleri ile yapılmaktadır. Peki sağlık açısından düzenli olarak yapılması gereken bu işlemler nedir ve nasıl olmalıdır? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İç ve Dış Mekanda Dezenfeksiyon İşlemleri Nasıl Olmalıdır?


Dezenfeksiyon Çeşitleri Nelerdir? 

Nano ve ozon dezenfeksiyon son dönemlerde oldukça yaygın olarak ortam dezenfeksiyonlarında kullanılan iki çeşittir. Nano dezenfeksiyon içeriğinde saf gümüş ve hidrojen barındırdığı için diğer dezenfektanlara göre daha yüksek verim sağlamaktadır. Ayrıca saf alkol içerikli dezenfektan ürünlerine göre cildi tahriş edici özellikte değildir ve ortamdaki kalıcılığı da daha uzun sürelidir.

Dezenfeksiyonun Kullanım Alanları 

Dezenfeksiyon hem hastalık sırasında hem de hastalık sonrasında uygulanmaktadır. Hasta kişilerin kullandığı ve dokunduğu tüm eşyalar ve yüzeyler temizlenirken onları tedavi eden kişiler, ziyaretçiler ve yakınlarına da dezenfeksiyon işlemi yapılmaktadır. Dezenfeksiyon işlemleri her alana farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. Kapalı yerler, püskürtme veya buharla dezenfeksiyon malzemeleri kullanarak temizlenmektedir. Eşyalardaki dezenfeksiyon kullanımı buhar ya da kuru ısıyla çalışan dezenfeksiyon gazlarıyla yapılmaktadır. Ayrıca yine geniş iç mekan dezenfeksiyon işlemlerinde kimyasal veya ozonla ortam dezenfeksiyonu yapılmaktadır. 

Dezenfeksiyon İşlemlerinin İnsan Sağlığına Etkisi 

Ortam dezenfeksiyonlarında bakteri ve mikroorganizmaların yok edilmesi sağlanırken insan sağlığına asla zarar verilmemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı olan hastalar, dezenfeksiyon işlemlerinden etkilenmezler. Ayıca cilt üzerinde de herhangi bir olumsuzluk oluşturmaz. Çünkü içeriğinde bulunan kimyasallar sadece ortamdaki hastalık yapan bakteri ve mikroorganizmaların üremesini engellemeyi ve var olanların da ölmesini sağmaktadır. 

Dezenfeksiyon İşlemlerinin İnsan Sağlığına Etkisi


Dezenfeksiyon Malzemelerinin İçeriği 

Piyasada bulunan her dezenfeksiyon ürününe güvenilmemelidir. Markadan ziyade ürünün içeriğine bakarak tercih yapılmalıdır. Merdiven altı üretim yapan, içeriğinde yüksek oranda alkol olduğu iddia edilen ürünlere asla rağbet edilmemelidir. Dezenfektan ürün alırken içeriğinde hidrojen peroksit ve alkolden en az birinin olmasına dikkat edilmelidir. 

Evlerde Dezenfeksiyon Nasıl Yapılmalı? 

En mahrem alanımız olan evlerimiz, dışarıdan getirdiğimiz mikroorganizma ve bakterilerle kirlenebilmektedir. Dışarıdan gelen tüm bakteri, virüs ve mikroplardan evin temizlenmesi ve dezenfektesi çok önemlidir. Dezenfeksiyon işlemlerini her oda için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Üstelik doğal ürünlerle kendiniz de bu ürünleri hazırlayabilirsiniz. 

Yatak Odasının Dezenfeksiyonu 

Hiç kirlenmediğini düşünsek de yatak odalarında da bakteri ve virüs yayılımı olabilmektedir. Kullandığınız ağır kimyasal deterjan ve temizlik malzemelerini yatak odasında yoğun olarak kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü kimyasalların verdiği güçlü koku, gece nefes almanızda zorluklar yaratabilir. Bunun yerine ada çayı yağı, sirke ve çay ağacı yağı gibi doğal yağların gücünden yararlanabilirsiniz. 

Salonun Dezenfekte Edilmesi 

Salon, ev içerisinde en çok zaman geçirilen yer olduğu için temizliğine ayrı bir özen gösterilmelidir. Televizyon, kumanda, aydınlatma sistemleri en çok toz ve kirin yuvalandığı yerler olması bakımından temizlenmesi gereklidir. Salon için uygun yüzey temizleyici ve deterjanlar kullanılmalıdır. Oda sürekli havalandırılmalı, hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. 

Ofis, Daire ve Apartman Gibi Küçük Mekanların Dezenfeksiyonu 

Gün içerisinde en fazla vakit geçirilen mekanlar arasında yer alan ofisler ve daire gibi yaşanılan mekanların ortam dezenfeksiyonları aksatılmadan yaptırılmalıdır. Ofis dezenfeksiyonu için ULV cihazları kullanılmaktadır. Hastalık yapan mikroorganizma ve bakterilerin oluşumunu önlenmektedir. Dezenfektan için kullanılan kimyasal madde ULV cihazı ile tüm yüzeylerin üzerine gelecek şekilde püskürtülmelidir. 1-2 saat dezenfektanın kuruması beklendikten sonra ortam kullanıma hazır hale gelecektir. Yaşam kalitesini ve ortam hijyenini arttıran bu işlemi her ay düzenli olarak yaptırmak gereklidir. 

Okul, Kurs ve Dershane Gibi Eğitim Kurumlarının Dezenfeksiyonu 

Okullar çok sayıda çocuğun bir araya geldiği ve birlikte hareket ettiği mekanlardır ve hijyenik olması sağlık açısından oldukça elzemdir. Özellikle tuvaletler, sınıflar ve koridorlar okul içi dezenfeksiyonun da en çok dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Özellikle küçük yaş gruplarının kişisel temizliğine gerekli özeni gösterememesi düzenli dezenfekte işlemleri uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Ayrıca okul bahçesinin de okul paydosunda temizliğinin ve dezenfeksiyonun yapılması sağlık açısından gereklidir. 

Okul, Kurs ve Dershane Gibi Eğitim Kurumlarının Dezenfeksiyonu


Toplu Taşıma Araçlarının Dezenfeksiyonu 

Her gün milyonlarca insanın kullandığı toplu taşıma araçlarının belli aralıklarla rutin dezenfeksiyonu yapılmalıdır. Otobüs, minibüs, tramvay ve metro gibi yoğun olarak kullanılan araçların içi her gün dezenfekte edilmektedir. Oturulan koltuklar, tutma yerleri ve koridorlar püskürtme ve buharlı dezenfeksiyon yöntemleriyle temizlenmektedir. Ayrıca kapalı ve dar alanlar olduğu için hava dezenfeksiyonu da uygulanmaktadır. 

Alışveriş Merkezlerinin Dezenfeksiyonu 

Her gün çoğu insanın ziyaret ettiği bir diğer kapalı mekan olan alışveriş merkezlerinin hijyenik olması için dezenfeksiyon uygulanmalıdır. Alışveriş merkezleri insan sirkülasyonunun yoğun olduğu yerler olduğu için bulaş riski fazla olan hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Alışveriş merkezlerinde yüzey ve hava dezenfeksiyonu işlemleri yapılmaktadır. 

Gıda Üretimi Yapan işletmelerin Dezenfeksiyonu 

Temel yaşam ihtiyaçlarımızı oluşturan gıdaların üretimi sırasında hijyen en önemli unsurdur. Gıda üretimi yapan işletmelerin hem üretim yerlerinin hem de paketleme malzemelerinin dezenfeksiyonunu sağlamaları gerekmektedir. Ayrıca bu işletmelerin havalandırma sistemlerinin de düzenli olarak çalışması sağlanmalı, düzenli bakımı yapılmalıdır. Ek olarak hava dezenfeksiyon işlemi de uygulanabilmektedir. 

Park, Bahçe Gibi Açık Alan Dezenfeksiyonu

Park, Bahçe Gibi Açık Alan Dezenfeksiyonu 

Parklar, bahçe ve sahil kenarları kalabalık toplulukların bir araya gelerek sosyalleştiği yerlerdir. Bu gibi yerlerde hijyen ve temizliğin sağlanması son derece önemlidir. Ancak kapalı mekanlar için uygulanan dezenfeksiyon işlemleri açık mekanlar için etkili değildir. Havada kolayca dağılan dezenfektanlar ortamdaki bakterilere etki edememektedir. Ayrıca açık hava doğal dezenfektan görevi gördüğü için ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. 

Dezenfeksiyon Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Dezenfeksiyon Hizmeti Verenler

Nesegok Gök

Nesegok Gök

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

Uzman kadromuz ile Bursa'da birçok inşaat sonrası temizliği yapmaktayız.

Teklif İste Profil Görüntüle
Ata Han

Ata Han

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Çukurova

Coronavirus karantina sonrası veya önlem gereği evinizin her yeri ulv teknoloji yeni nesil Buğu...

Teklif İste Profil Görüntüle
Yazıcı temizlik

Yazıcı temizlik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

Çıktığımız bu yolda, hizmette kalite ve güvence, profesyonel hizmet veren marka bir şirket ...

Teklif İste Profil Görüntüle
Serkan Pekdemir

Serkan Pekdemir

5 1 Yorum
3 Kişi Seçti İstanbul / Bayrampaşa

15 yillik tecrübe ile her türlü temizlik işleriniz itina ile yapılır.

Teklif İste Profil Görüntüle
Alhan Temizlik Hizmetleri

Alhan Temizlik Hizmetleri

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Aydın / Efeler

ALHAN TEMİZLİK OLARAK AYDIN İL VE İLÇELERDE 12 YILDIR PROFOSYONEL YIKAMA VE TEMİZLİK HİZMET...

Teklif İste Profil Görüntüle
Asya Temizlik İstanbul

Asya Temizlik İstanbul

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Üsküdar

15 yıllık iş tecrübemiz ile siz değerli müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Anti hijyenik yı...

Teklif İste Profil Görüntüle
ARES İLAÇLAMA

ARES İLAÇLAMA

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Menteşe

2007 yılından bu günlere Muğla ve ilçelerinde ilaçlama ve dezenfeksiyon hizmeti vermekteyiz

Teklif İste Profil Görüntüle
MASTER TEMİZLİK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

MASTER TEMİZLİK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik

GENEL TEMİZLİK HİZMETLERİ BUHARLI KOLTUK YIKAMA APARTMAN TEMİZLİK HİZMETİ DIŞ CEPHE TE...

Teklif İste Profil Görüntüle
Cavit  arsay Arsay

Cavit arsay Arsay

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti Çanakkale / Merkez

Teklif İste Profil Görüntüle
MUSTAFA CANSIZ

MUSTAFA CANSIZ

5 3 Yorum
4 Kişi Seçti Kırşehir / Merkez

KOLTUK-KANEPE-SANDALYE-ÇEKYAT-BERJER KOLTUK-YATAK YIKAMA & ARAÇ KOLTUK-TAVAN-TABAN HALI-KAPI DÖŞ...

Teklif İste Profil Görüntüle
Sezayi ÖZDEMİR

Sezayi ÖZDEMİR

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Silivri

2013 yılından beri yerinde koltuk cekyat oturma gruvu yatak halıfleks temizliği yerinde hali yik...

Teklif İste Profil Görüntüle
İbrahim Taşkın

İbrahim Taşkın

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Seyhan

Koltuklarınız ve yataklarınız ilk günkü gibi tertemiz

Teklif İste Profil Görüntüle
KESKiN İLAÇLAMA DEZENFEKSİYON ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ

KESKiN İLAÇLAMA DEZENFEKSİYON ÇEVRE SAĞLIĞI HİZMETLERİ

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

2011 Yılından beri. Bursa ili ve ilçelerinde çevre sağlığı Mühendislik hizmetleri veriyoruz...

Teklif İste Profil Görüntüle
Doğuş Temelli

Doğuş Temelli

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Bahçelievler

▪️HALI YIKAMA ▪️KOLTUK YIKAMA ▪️YORGAN & BATTANİYE YIKAMA ▪️STOR &ZEBRA PERDE YI...

Teklif İste Profil Görüntüle
Aşkın Temizlik Dünyası

Aşkın Temizlik Dünyası

0 0 Yorum
3 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

Öncelikle temizlik sadece para kazanmak için yapılan bir iş değildir bizim için, bu işi sever...

Teklif İste Profil Görüntüle
Elif dezenfeksiyon & temizlik

Elif dezenfeksiyon & temizlik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Selçuklu

Teklif İste Profil Görüntüle
Eylul hali ve koltuk yıkama

Eylul hali ve koltuk yıkama

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa

EYLÜL HALİ VE KOLTUK YİKAMA Profesyonel makinalar ve tecrübeli elemanlar ile hizmetinizdeyiz....

Teklif İste Profil Görüntüle
Hisar temizlik

Hisar temizlik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Trabzon / Ortahisar

Hisar Temizlik ; 2008'Den bu güne TRABZON da %100 memnuniyet garantisi veren, en son teknolojiyi ta...

Teklif İste Profil Görüntüle
Hs koltuk Yıkama

Hs koltuk Yıkama

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultangazi

Teklif İste Profil Görüntüle
OSM TEMIZLIK HIZMETLERI

OSM TEMIZLIK HIZMETLERI

5 1 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Pendik

Osmtemizlikhizmetleri Osmorganizasyon Olarak hem temizlik hem düğün kina orgsnizasyonu olarak...

Teklif İste Profil Görüntüle
gezenfektan bursa

gezenfektan bursa

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

COVİD - 19 TEDBİRLERİ KAPSAMINDA BURSA MERKEZ VE İLÇELERİNDE SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI PROFESY...

Teklif İste Profil Görüntüle

Dezenfeksiyon Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;