En Sadık Dostlarınız Köpekler için Eğitim Dersleri

Köpek eğitimi verirken dikkat edilmesi gerekenler ve kolay eğitim yöntemleri yazımızda.

Köpek Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler evlerimizin, sokaklarımızın sevimli dostlarıdır. Duygusal ve sahiplenici özellikleri vardır. Oldukça heyecanlı hayvanlardır, eğitilmesi en kolay hayvanlardan biridir. Bu eğitim süreci genellikle yavruluğundan itibaren verilmelidir. Çünkü yanlış alışkanlıklar oturmadan doğrularını öğrenmeleri gerekmektedir. Köpeklerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi ve eve daha uyumlu hale gelmesi için bu eğitimleri almaları ciddi önem taşımaktadır. Gelin birlikte köpeklerin eğitim sürecinde hangi aşamalardan geçtiğini inceleyelim.

Köpeğinizle İletişimde Kalın

Tüylü dostunuzla iletişim halinde kalmanız ve komutları sizden alması bir hayli önemlidir. Dikkat etmeniz gereken şey ise köpeğinizi eğitirken eski usül kaba davranışlardan kaçınmaktır. Köpeği korkutarak, vurarak ceza sistemiyle eğitilemeyeceği günümüzde anlaşılmıştır. Cezalandırma değil ödüllendirme sistemi hem etiktir, hem de daha etkilidir. Hem kendinize dost edindiğiniz birinin de ne olursa olsun canını yakmak istemezsiniz değil mi? Kesinlikle sağdan soldan duyduğunuz, internette yazan poposuna vurma/kızma vb. gibi cezalardan kaçınmalısınız. Size karşı ciddi bir güven kırıklığı yaşar ve sevmez.

Bu konuda uzmanlardan da yardım alabilirsiniz. Köpeğinizin, güzel bir eğitim süreciyle ömür boyu sürdürebileceği doğru alışkanlıkları kazanma fırsatı olur.

Köpeğinizle İletişimde Kalın

Uyum Sürecinde Neler Yapılmalı?

Sevimli dostunuzla eve girdiğiniz ilk anı düşünün. Belki ailesi ve kardeşlerinden ayrıldı. Barınakta, sokaklarda belki de eski sahipleri tarafından travmalara maruz kaldı. Haliyle korkacaktır. Size, eve alışması süreç alacaktır. Bu durumda küçük kazalar çıkabilir. Onu cezalandırmak yerine sevmeli ve ödüllendirmelisiniz. Bu sürecin daha kolay geçmesini isterseniz uyum eğitiminden geçirmelisiniz. Örneğin, ilk günlerinde onu yalnız bırakmamalı ve iletişim kurmalısınız. Sevginizi ve güveninizi hissetmeli. İşlerinizi buna göre ayarlamaya çalışın ve ona zaman ayırın. Ne kadar çok zaman geçirirseniz o kadar kolay alışacaktır. Dediğimiz şey şımartmak değil, oyun oynamak, sevmek…

Başlangıç Eğitimi

Başlangıç eğitiminde dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri tuvalet ve beslenme eğitimidir. Yavruyken daha kolay öğrendikleri için bu süreçte öğretilmesinde fayda var. Tuvalet eğitimi aldığı durumda, bir alışkanlığa döner ve saati geldiğinde gitmesi gereken yeri öğrenir. Saati dışında ise size küçük sürprizler yapmamayı öğrenir. Beslenme için de zaman konusunda eğitim verilmelidir. Eğitim sayesinde de beslenmesi düzenli hale gelir. Bu demek değil ki yetişkinler öğrenemez. Tabii ki onlar da eğitime tabi tutulursa bu süreci benimserler, sadece biraz zaman alabilir. Ya da tam tersi olduğu durumlar da olabilir, zaten öncesinde kazandığı alışkanlıklar kötü değilse uyum süreci daha kolay olur.

Başlangıç Eğitimi

Kafes Yoluyla Eğitim

Kafes yoluyla eğitimi önermesek de bazı durumlar için eğitme açısından faydalanabilirsiniz. Örneğin elinize aldığınız kuru mamaları kafese atın. Birkaç kez bunu yaptığınızda kafeste mama var mı diye merak edecektir. Sonrasında mamaları orada yemeye başlayabilir. Bu nedenle kafesin kötü olmadığını benimser ve veterinere götürürken ya da yolculuk yapacaksanız size kolaylık sağlar. Belki de uyumak için kafesin içindeki rahat sevimli minderini tercih eder. Kafesin kapısını kapatmamanızda fayda var.

Tasmayla Tanıştırın!

Gezdirmek için kayış takmanız ve kaybolmaması için tasma kullanmanız gerekli değil mi? Alıştırması çok basit. Tasmayı takın ve küçük bir parça ödül maması verin. Birkaç kez bunu tekrarladığınızda zaten benimsediğini görmüş olacaksınız.

Tasmayla Tanıştırın!

Sosyalleştirin

Gezdirirken çevredeki diğer köpeklerle kavga etmemesi ve sosyalleşmesi için oturduğunuz lokasyonun çevresindeki parklarda gezdirmeye başlayabilirsiniz. Hem şehir seslerini tanıyacak, hem alışacaktır. İnsanlarla ve diğer köpeklerle zamanla daha uyumlu hale gelecektir.

Köpek Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi için sıkça dışarı çıkartın. Özellikle yemeğini yedikten sonra tuvaletini yapmaması için gezmeye götürün. Yaklaşık 10 dakika gezdirdikten sonra bolca su verin. Suyun ardından hemen eve götürmeyin ve gezdirin. Mutlaka çişini yapacaktır. Dışarıda çok su içmediyse mama kabına su ekleyin. Evin içine tuvaletini yapmamasını istiyorsanız uzman eğitmenlerden destek alın.

Köpek İtaat Eğitimleri

Köpeğiniz özellikle oyuna açık ise dış uyarıcılara daha duyarlıdır. Bu nedenle itaat eğitimi daha kolay geçebilir. Oyun oynatarak ve ödül mamaları ile otur, kalk gibi komutları kolayca benimserler. Eğer öğrenmesi zaman alıyor ise bol bol oyun oynatın ve sevgi gösterin. Gerekirse uzmandan destek alın.

Köpek İtaat Eğitimleri


Köpek Eğitimi Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Köpek Eğitimi Hizmeti Verenler

Zehra Rabia

Zehra Rabia

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kartal

Rahatlıkla bırakabilirsiniz hayvanları çok severimm☺️

Teklif İste Profil Görüntüle
Tolga Saraç

Tolga Saraç

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Dikili

Yaklaşık 10 yıl süreyle İngiltere de köpek eğitmenliği yaptım. Türkiye ye döndükten sonr...

Teklif İste Profil Görüntüle
Bilge Doğan

Bilge Doğan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa

Teklif İste Profil Görüntüle
Emre Bağış

Emre Bağış

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beşiktaş

Köpek, kedi vb Evcil Hayvanlar konusunda Yardımcı olurum

Teklif İste Profil Görüntüle
burak fırat

burak fırat

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beşiktaş

Hayvanlarla vakit gecirmek hosuma gidiyor.05364035834

Teklif İste Profil Görüntüle
Merve Şuayip Erimli

Merve Şuayip Erimli

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sarıyer

Özellikle Kurtarılmış veya travmatik bir durum yaşamış, ya da eğitilmez diye karar verilmiş...

Teklif İste Profil Görüntüle
alihan soylu

alihan soylu

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Talas

Erciyes veteriner fakültesinde öğrenciyim hayvanlarla iletişimim iyidir köpek eğitimi ve psiko...

Teklif İste Profil Görüntüle

Köpek Eğitimi Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;