Bahçesiz ve Küçük Evi Olanlar İçin Beslenmesi Uygun Köpek Türleri

Bahçesi olmayan ve küçük evlerde beslenebilecek köpek türleri


Hayvanlar! Hepimizin sevilen, vefakar ve tatlı dostları. Hele hele o köpekler yok mu… İnsanlık tarihinin başlarından beri en yakın dostlarımız. Samimi hareketleri ile, kendini sevdiren bakışları ile bizi bizden alan sevimli arkadaşlarımızdır köpekler. Hele de yalnız yaşayan insanların can dostu olmuştur bu sevimli canavarlar. Birçok filme konu olmuşlar ve haklarında türlü destanlar yazılmıştır. Hepimiz küçükken “Keşke bir köpeğim olsa, hep yanımda gezdirirdim” diye düşünmüşüzdür. Peki köpeklerin hepsi her yere getirilir mi? Ona da bir bakmamız lazım. 

Evde Beslenebilen Köpek Türleri


Evet, çeşit çeşit köpek vardır. Tamam, cana yakınlar ve bizlere yoldaşlık ederler ama; her insanın farklı oluşu ve farklı yaşayışı gibi köpek türleri de farklı şekillerde yaşarlar. Hele de şu pandemi döneminde, bizlerin evlerine kapandığı ve sıkıldığı bir zamanda, hepimize cazip gelecektir tüylü bir dost. Peki hangi köpekler evimize uygundur, hangi köpeği nasıl bir alanda yaşamalıdır, yazımızda bu çok önemli detayı inceleyeceğiz.

Hiçbirimiz sevmeyeceğimiz bir yerde yaşamayı, fıtratımıza ters bir şekilde yaşamaya çalışmayı istemeyiz. Bu masum dostlarımızın da bizler gibi istek ve ihtiyaçları, kendilerine uygun olan yaşam alanları vardır. Bir hayvana iyilik etmek isterken kötülük etmemeliyiz. Onların da yaşam haklarına saygı duymalıyız ve kendimize göre bir köpeğe bakmalıyız. Peki neye göre ayrılır bu köpekler? Çok farklı zekalarda, yeteneklerde köpekler vardır. Narkotik ve bomba imha gibi polis departmanlarında biz insanlara yardımcı olabilenleri bile mevcuttur. Peki diyelim ki evimiz küçük ve bahçesiz, hangi köpeği alsak bizimle mutlu olur? Gelin hemen inceleyemeye başlayalım.

Malta Köpeği (Maltesa)

Maltesa cinsi köpekler tüy dökmedikleri ve çok sevimli oldukları için fazlaca tercih edilirler. Diğer köpeklerle ve kedilerle iyi anlaşırlar. Oyun oynamayı çok severler ve enerjiktirler. Her gün bu enerjilerini atmalı yani egzersiz yapmalıdırlar. Köpeklerin ömrü, bakımına göre değişkenlik göstermektedir. Bir Maltesa, eğer doğru beslenir ve her gün hareket edebilirlerse 18 yıl kadar verimli bir şekilde yaşayabilir. Eğer petinizle ilgilenebilecekseniz bu tatlı ve küçük köpek tam size göre!

Malta Köpeği (Maltesa)


Pug Cinsi Köpekler

Buruşuk suratları nedeniyle oldukça tatlı görünen bu cins de yine çok tercih edilen bir köpektir. Gereksiz havlamaz ve bekçiliği iyidir! Kısa tüylere sahiptir ve size bu konuda pek problem yaşatmaz. Yüz ve burun yapılarından dolayı biraz gürültücü olabilir Pug’lar. Yani eğer köpeğinizle uyumak istiyorsanız ve sese duyarlıysanız bu sizin için biraz problem olabilir. Oyunu seven ama çok hareket etmesi gerekmeyen bir türdür. Çok zekidir ama çabuk sıkılır yani bir Pug eğitmek için sabırlı olmalısınız. Aynı zamanda inatçı da bir köpektir ama bakışları onu seçmenize neden olabilir.


Pug Cinsi Köpekler


Golden Retriever

Golden diye de bilinen bu köpek, büyük boyutlarına rağmen evde rahatlıkla yaşayabilir. Parlak ve uzun tüyleri ve akıllı bakışları ile gönlünüzü çelecektir. Tüyleri tımar isteyen bu köpek herkesle arkadaş olabilir. Sahibini memnun etmeyi çok sever yani eğitimi de kolay bir türdür. Tatlı görünüşüne rağmen gerektiğinde sizi koruyabilir. Ancak başını okşayan herkesle arkadaş olabileceği için siz en iyisi hırsızlara karşı dikkatli olun. Sosyal ve oyuncu bu köpek onunla hep ilgilenmenizi ister. Tabi ki bakımına göre değişiklik göstermek üzere 10 – 12 yıl yaşarlar.  Bu oyunbaz, duygusal, sadık ve uysal köpek benim favorim!


Golden Retriever


Chivava (Şivava)

Çin kökenli bu kısacık köpek, boyutları nedeniyle apartman dairesinde yaşamaya çok uygundur. Epey şüpheci olduklarından, özellikle yabancılarla karşılaştıklarında biraz fazla havlayabilirler. Eğer komşularınız sesten rahatsız oluyorsa bunu hesaba katmalısınız. Pek tüylü olmadıklarından dolayı bakımları kolaydır. Ama çabuk üşüyebildikleri için ortam sıcaklığına dikkat edilmelidir. Sadık ve aile köpeği olmaya çok uygun olan bu tür pörtlek gözleriyle çok şirin bir görünüme sahiptir. Sabırlı bir köpek olan Chivava’lar çocuklarla da iyi anlaşırlar. Ancak kızdırıldığında ısırabildikleri için dikkatli olunmalıdır. Biraz başına buyruk oldukları için eğitilmeleri güç olsa da oldukça zekidirler.

Beagle

Beagle cinsi köpekler sevecen, sakin ve akıllı tavırlarıyla öne çıkarlar. Kısa tüyleri pek dökülmediği için sizi üzmez. Kökeni İngiltere olan bu tür avcı ve arayıcılığa yatkındır ve hala bu iş için de kullanılabilmektedir. Diğer köpeklerle ve insanlarla arası iyi olsa da diğer hayvanlarla pek anlaşamazlar. Alışsalar bile kedilerden tavşanlardan hoşlanmazlar. Avcı içgüdülerinden dolayı otomatik olarak gerçekleşen bu durum çok normaldir. Her gün yürüyüş yaptırılmaları sağlık açısından gereklidir. Meraklı ve inatçı olmaları sebebiyle tasmasız gezdirmeye uygun değildirler. Burunlarının çok iyi koku alıyor olması da dikkatlerini dağıtan başlıca etken olabilir. 

Beagle


Pomerinian

Öyle küçük göründüklerine bakmayın, bekçilik bile yapabilirler. Çok havlayan ve aşırı ilgi ya da sert oyun görünce ısıran yapıları nedeniyle; küçük çocuklu aileler tarafından  pek tercih edilmezler. Eğer havlamaları istenmiyorsa küçükken alınıp eğitilmelidirler. Neyse ki bu neşeli ve sempatik köpeğin zekasından dolayı eğitilmesi de kolaydır. Uzun tüylerinden dolayı haftada birkaç kez fırçalanmalılar ama yalnızca ihtiyaç halinde banyo yaptırılmalılar. Dişlerinin ise günde birkaç kez fırçalanması bir Pomerinian için en idealidir ama haftada bir kez de yeterli olacaktır. Evde yaşaması gereken bu köpek eğer sürekli ilgilenebilecekseniz bence tam size göre!

Veteriner Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Veteriner Hizmeti Verenler

Veteriner Hekim

Veteriner Hekim

5 1 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

15 yıllık deneyim ve bilgi birikimimiz, sürekli yenilenen teknoloji ve güncel gelişmeleri takip...

Teklif İste Profil Görüntüle
Yaşar Hışım

Yaşar Hışım

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Üsküdar

Merhaba ben Yaşar 18 yaşındayım musait zamanlarımda evcil hayvan işi yapmak istiyorum tercihen...

Teklif İste Profil Görüntüle
VetLand Veteriner Kliniği

VetLand Veteriner Kliniği

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Gaziemir

Evcil dostlarımız icin başta koruyucu hekimlik olmak üzere dahiliye, cerrahi, aşı programları...

Teklif İste Profil Görüntüle
Olcay Usta

Olcay Usta

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / Gebze

Hayvanları çok seven, onlarla iyi anlaşan birisiyim. Eşimle beraber bu sevgimizi bir scottish fo...

Teklif İste Profil Görüntüle
Fatih Temizel

Fatih Temizel

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kağıthane

Teklif İste Profil Görüntüle
Jetmehmet

Jetmehmet

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

İstanbul dan Türkiye'nin her yerine hayvanlarımız hayvansevertaxi güvencesiyle taşınır

Teklif İste Profil Görüntüle
Korkut Aktolun

Korkut Aktolun

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Tepebaşı

Her türlü evcil hayvan misafir olarak kontrol altında tutulur.

Teklif İste Profil Görüntüle
alihan soylu

alihan soylu

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Talas

Erciyes veteriner fakültesinde öğrenciyim hayvanlarla iletişimim iyidir köpek eğitimi ve psiko...

Teklif İste Profil Görüntüle
ROYA İBRAHİM ÜNAL

ROYA İBRAHİM ÜNAL

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bahçelievler

Hayvanlari cok seven birisiyim onlarla ilgilenmeyi cok seviyorum 2 tane de can dostum var terrier ki...

Teklif İste Profil Görüntüle

Veteriner Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;