Fizyoterapist Hizmeti Ortalama Ücretler

800₺ - 2000₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

800₺ - 2000₺ Ortalama Ücret
800₺ - 2000₺ Ortalama Ücret
800₺ 2000₺

Fizyoterapi Ücret Rehberi


Fizyoterapist Hizmeti Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelen ve sık tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri de fizyoterapidir. Fizyoterapi; çeşitli sebeplerle (yaşlılık, travma vs) kas ve iskelet sisteminde bozulan veya eksilen fonksiyonel hareketlerin geri kazandırılması, korunması ve geliştirilmesi için uygulanan tedavilerin bütünüdür. Fizyoterapi yalnızca fizyoterapistler tarafından uygulanabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde 4 yıl eğitim aldıktan sonra mezun olan kişiler fizyoterapist unvanını alırlar. FTR uzmanları hastalara tanı koyup, hangi fizyoterapi yönteminin uygulanacağına karar verir. Bu fizyoterapiyi de fizyoterapistler uygulamaktadır. Fizyoterapist fiyatları üzerinde belirleyici etkiye sahip unsurlar aşağıda sıralandığı gibidir. 

Seans Sayısı

En sık kullanılan fizyoterapi yöntemi egzersizdir. Amacı kas ve iskelet sistemini güçlendirmektir. Hareket gücünün arttırılmasında, zayıf kas dokusunun kuvvetlendirilmesinde, duruş bozukluklarında, kas hastalıklarında ve alçı uygulamasından sonra egzersiz terapisi uygulanır. Kaslar aktif ve pasif olarak iki gruba ayrılır. Bu egzersiz terapisi de hangi kas grubunda oluşan rahatsızlığın giderilmesine bağlı olarak egzersiz aletleri ile veya manuel olarak uygulanır. İyileşme gözlemleninceye kadar egzersiz terapisi seansları sürer. Bu seans sayısı kişiden kişiye ve rahatsızlığın durumuna göre değişir. Ortalama 4-6 seans yeterli olsa da, bazı hastalarda 10 seansa kadar çıkarılabilir. Egzersiz terapisi de kendi içinde çok fazla çeşitlere ayrılır. Temel egzersizlerin seans ücreti 60-80 TL den başlamakta iken daha detaylı terapilerin seans ücreti 200-300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Seans sayıları ve egzersiz durumu fiyatın belirlenmesindeki en önemli unsurdur.

Fizyoterapi Yöntemi

Uygulanan fizyoterapi yöntemlerine göre ödenmesi gereken hizmet bedeli değişiklik gösterir. Fizyoterapist yöntemleri aşağıda sıralandığı gibidir.

Manuel Terapi

Lökomotor sistemin sebep olduğu ağrıları azaltmak için uygulanan, masaja benzeyen terapi yöntemine manuel terapi denir. Fizyoterapist tarafından belirli eklem noktalarına, herhangi bir alet kullanılmadan, elle baskı uygulanarak yapılır. Manuel terapi ortalama 3-4 seans uygulanır. Kimi hastalarda 1 seansta sonuç alınsa da, genelde iyileşme 3. Seans civarı başlar. Manuel terapi seans ücreti ortalama, 70-120 TL civarından başlamaktadır ve hastanın durumuna göre fiyat değişmektedir.

Elektroterapi 

Ağrıyı alçak veya yüksek voltajlı elektrik akımı kullanarak kaldırma tedavisine elektroterapi denir. Elektroterapinin akut ve kronik hastalıklarda işe yaradığı gözlemlenmiştir. Bu terapide kan dolaşımı artar, ödem azalır ve ağrı giderilir. Diğer tedavilerden farklı olarak, sinir hasarı gelişmiş dokularda sinir uyarılıp hızlandırılarak iyileşme sağlanabilir. Elektroterapinin çeşitlerine bağlı olarak seans ücretleri değişkenlik göstermektedir. 50 TL’den 150 TL’ye kadar olan terapiler mevcuttur.

Hidroterapi 

Eklem hareketlerinin ve kan dolaşımının arttırılması için suyun kaldırılma kuvvetinin kullanılmasına hidroterapi denir. Su ile yapılan tüm terapiler hidroterapi başlığı altında toplanır. Kaplıcalar, girdap banyosu ve sıcak su uygulamaları bu tedaviler arasındadır. Dokulardaki yara dokusunun ilerlemesini durdurup gelişmesini azaltır ve deride uyguladığı basınçla ağrıyı azaltıp iyileşmeyi hızlandırır. Farklı ihtiyaca farklı su terapi çeşidi uygulandığından fiyatlar 80-130 TL den başlayarak, seans artışıyla artmaya başlar. Kükürt banyosu bir seans 80-95 TL civarındayken, havuz terapisi 100-120 TL civarından başlamaktadır. Fizyoterapist ücretleri hakkında en doğru fiyatı, teklif veren ve hizmet alan belirleyecektir.

Mekanoterapi

Bel ve boyun çekme, traksiyon, manipülasyon ve baskı uygulamalarının çeşitli aletler kullanılarak yapılmasına mekanoterapi denir. Hasarlı bölgelerin dış etkenlerle hareketlendirilmesidir. Mekanoterapi cihazları lokal veya genel uygulama için geliştirilmiştir. Mekanoterapi ortalama seans ücreti, 200-260 TL civarından başlamakta, hastanın durumuna göre fiyatlar da yükselmektedir.

Sıcak ve Soğuk Su Terapisi 

Genelde kronik rahatsızlıklarda sıcak, akut rahatsızlıklarda ise soğuk uygulama yapılıyor. Romatizmal eklem ağrıları ve kas gerilmeleri için en uygun tedavi yöntemi sıcak ve soğuk su terapisidir. Sıcak tedavi için sıcak paketler; soğuk tedaviler için buz paketleri, soğutucu spreyler, buz banyosu, jel paketleri ve buz masajı uygulanır. Sıcak ve soğuk su terapisi ortalama seans ücretleri 40-85 TL den başlamakta ve duruma göre artış göstermektedir.

Bantlama (Kinesio Tape) 

Çeşitli özelliklere sahip bantlarla hasarlı bölgeyi düzeltmek veya korumak için uygulanan tedaviye bantlama denir. Bu bantlara örnek olarak elastik bant ve rijit bant verilebilir. Duruş ve postür bozukluklarını düzeltmek, sabah yorgunluğunu azaltmak, kas romatizmalarını iyileştirmek, kasların aşırı kasılmasını önlemek, bel ve boyun fıtıkları, kireçlenmeler, topuk dikeni ve yaralandıktan sonra eklemde oluşabilecek hareket bozukluklarını azaltmak için bantlama tedavisi uygulanır. Bantlar lenf dolaşımını arttırır. Eklemlere destek olur ve ödemi azaltır. Bantlama terapisi ortalama seans ücretleri, 100-135 TL civarından başlamaktadır.

Magneto Terapi 

Dolaşımın hızlandırılması ve hücre zarlarının iyileştirilmesi için titreşimli manyetik alan etkileşimi kullanılmasına magneto terapi denir. Hücre zarlarının iyileştirilmesi yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olurken, kan dolaşımının hızlandırılması da kas spazmlarını ve ağrıları azaltmakta fayda sağlıyor. Magneto terapi cinsel fonksiyonlarda artış, unutkanlığı azaltma, vücut zindeliğinin arttırılması, ağrıların azaltılması, boşaltım sisteminin uyarılması, depresyonun minimize edilmesi, bağışıklık sisteminin düzeltilmesi ve uyku düzeninin oluşturulması için kullanılıyor. Magneto terapi tedavi çeşitlerinden örnek olarak sıcak mango uygulaması verilebilir. Magneto terapi ortalama seans ücretleri 100-120 TL den başlamaktadır. 

Ultrason 

Dolaşımın arttırılması için uygulanan yüksek frekanslı ses dalgası kullanılması ultrasondur. Ultrason her ne kadar görüntüleme için daha çok kullanılsa da fizik tedavi alanında da oldukça başarılı bir tedavi çeşididir. Bel ve boyun fıtığı, donuk omuz, bursit, kas gerilmesi, menisküs hasarı, ligament yaralanması, karpal tünel sendromu ve omuzda kas tendon sıkışması için ultrason terapisi uygulanır. Ultrason seansları her gün 5-10 dakika ve toplam 15-20 seans uygulanır. Fizyoterapist saatlik ücreti, 60-90 TL civarından başlamaktadır. 

Lazer Terapi 

Lazer cihazı ile kas ve iskelet sistemi hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların iyileştirilmesi için uygulanan tedavi yöntemine lazer terapi denir. Lazer terapi; fibromiyalji, boyun fıtığı, yaraların iyileştirilmesi, sinir lezyonlarının iyileşme hızının arttırılması, kuvvet kaybının giderilmesi ve miyofasiyal ağrılar için uygulanır. Doku iyileştirilmesini ve dolaşımı arttırır. Toksinleri temizler. Etkisi uzun süre devam eder. Bu tedavi uygulanırken, uygulandığı bölgede bir ısı hissedilebilir. Fizik tedavi yaklaşık 10 dakika sürer ve 10-15 seans uygulanır. Lazer terapi ortalama seans ücretleri, 60-80 TL civarından başlamaktadır.

Tecar Terapi 

Motor iyileşme süresini hızlandırıp ödemi azaltmaya yardımcı olan tedavi yöntemi tecar terapidir. Tecar terapide hastaya yüksek frekanslı bir akım verilir. Bu akım hissedilmez. Kapasif mod ve rezistif mod olarak 2 modu mevcuttur. Kapasif mod kas gibi su içeriği fazla bulunan dokular üzerinde çalışır. Rezistif mod ise su içeriği az olan kemik, eklem, bağ dokuları ve eklemler gibi dokularda uygulanır. Spor yaralanmaları, topuk dikeni, bursit ve artroz gibi rahatsızlıklarda rezistif mod çok etkilidir. Tecar terapi haftada 2-3 kez uygulanıp, 9-10 seansta başarılı olabilmektedir. Tecar terapi ortalama seans ücretleri, 70-150 TL civarından başlamaktadır.

Fizyoterapistin Profesyonelliği

Hastaların fizyoterapist seçerken, profesyonellik derecesine göre doktorların sınıflandırıldığını, yeni işe başlayan bir fizyoterapistle 25 yıllık tecrübesi olan bir fizyoterapistin farklı fiyatlandırma yapacağını unutmaması gerekir. Fizyoterapistin iş hayatındaki tecrübesi arttıkça istenilen fiyatta artış gösterecektir.


Terapinin Süresi

Her fizik tedavide farklı süreler söz konusudur. Hastanın iyileşmesinin etkisi konusunda her kişi farklı değerlendirilmelidir. Bazı hastalar için 1 aylık tedavi yeterliyken bazısı 3 yıllık fizik tedavi ile normal hayatına eskiden kaldığı yerden devam edebilmektedir. Terapi süresi arttıkça fizyoterapistin alacağı ücrette artış gösterecektir. 

Diğer Unsurlar

Fizyoterapi seans fiyatları arasında büyük farklar mevcuttur. Fizyoterapi kişiye özel ve ona uygun olan tedavi yöntemlerine göre yapılır. Bu sebeple fiyat farklarının oluşması oldukça olağandır. Fizyoterapi seans maliyetini etkileyen diğer unsurlar arasında hastalığın belirlenmesi ve ona uygun yapılacak tedavi veya tedavilerin belirlenmesi, tedavi uygulanırken ilaç kullanıp kullanılmayacağı, fizik tedavinin nerede alınacağı yer alır.

Fizyoterapist Hizmeti Genel İşlemleri
 • Fizyoterapide birçok seans ve tedavi yöntemi biçimi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en uygunu hasta için seçilir.
 • Bazı hastalar birden çok tedavi yöntemini de uygulayabilir. 
 • Fizyoterapist ile planlı bir tedavi süreci ayarlanır. 
 • Programa göre, uygun gün ve saatlerde tedavi uygulanır.

Fizyoterapist Hizmeti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Size en yakın lokasyondaki bir tedavi merkezini seçmelisiniz.
 • Alanında tecrübeli FTR ve fizyoterapistlerle çalışmalısınız.
 • İletişimi güçlü, kuvvetli bir fizyoterapist ile anlaşmalısınız. 
 • Fizik tedavi merkezinde kullanılan cihazlar yeterli ve yeni teknoloji olmalıdır.
 • Tedavinize tok gitmeli, bol kıyafetler giyerek doktorunuzla randevunuza gitmelisiniz.
 • Doktorunuzu, hasta ile saatlik seanslar halinde çalışan ve her hastasına önem veren, ideal hasta sayısı ile çalışan kişilerden seçmelisiniz.
 • Metal eşya, telefon gibi eşyalarla doktor randevunuza girmeyiniz.

Fizyoterapist Hizmeti Sonrası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Fizyoterapide devamlılık çok önemlidir. Randevu saatlerinizi aksatmayacağınız bir lokasyonda olan fizik tedavi merkezi seçmeli ve düzenli aralıklarla fizyoterapistiniz ile görüşmelisiniz.
 • Tedavi sonrasında doktorunuzla kolay iletişime geçmeli, doktorunuzun telefon numarasını doğru not etmelisiniz.
 • Tedavi sonrası ağır eşya kaldırmamaya bir süreliğine özen göstermelisiniz. 
 • Hizmet sonrasında aldığınız tedavinin kalitesi, niteliği ve doktorunuzun sizinle kurduğu iletişimi göz önünde bulundurarak objektif bir şekilde yorum yapmak sizden sona aynı hizmeti alacak olanlar için faydalı olacaktır.

Fizyoterapist Hizmet Verenler

Tolga Doğu

Tolga Doğu

5.0 3 Yorum
4 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Klasik masaj isveç masajı tai masajı spor masjı selilüt mas...

Profil Görüntüle
ishak sevindik

ishak sevindik

5.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Antalya / Kemer

önceliğimiz memnuniyetiniz gerisi sizekalan...mutluluklar.!

Profil Görüntüle
Güneş Güneş

Güneş Güneş

5.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Tekirdağ / Süleymanpaşa
Profil Görüntüle
Terapist S.Coskir

Terapist S.Coskir

4.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa

Masaj Nedir? Dilimizdeki masaj sözcüğü Arapça dokunma anlamına gelen “mass” ve Yunanca yo...

Profil Görüntüle
Yusuf Tezcan

Yusuf Tezcan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Manavgat
Profil Görüntüle
ali uyanık

ali uyanık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Denizli / Merkezefendi

Kendimizi ödüllendirin ğüven ve gizlilik için de profesyonel masaj kim hayır der

Profil Görüntüle
Gamze Ateş

Gamze Ateş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Marmaris
Profil Görüntüle
ibrahim dalkıç

ibrahim dalkıç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beylikdüzü
Profil Görüntüle
Ozan Deniz Hare

Ozan Deniz Hare

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Muhammed KURTBOĞAN

Muhammed KURTBOĞAN

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan

Merhaba Ben Fizyoterapist Muhammed KURTBOĞAN Boyun sırt ve bel ağrıları Felç, inme ve herh...

Profil Görüntüle
Emre Yurtsever

Emre Yurtsever

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Fizyoterapist Klasik Masaj, Manuel Terapi, Rehabilitasyon Hizmetleri, Kuru İğneleme(Akupunktur),...

Profil Görüntüle
Hüseyin Acar

Hüseyin Acar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

Merhabalar efendim Profesyonel olarak Belgeli Masörlük deneyimlerim ve tecrübelerim mevcuttur. Ho...

Profil Görüntüle
Canan Aydın

Canan Aydın

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Manisa / Şehzadeler

Manisa merkez Hacamat için 05425780884 kendi evimde hizmet veriyorum.

Profil Görüntüle
ÖZELÇAPAESTETİK

ÖZELÇAPAESTETİK

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Fatih
Profil Görüntüle
Ercan Esen

Ercan Esen

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beşiktaş
Profil Görüntüle
muray turat

muray turat

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sivas / Merkez
Profil Görüntüle
Ali aydın Ercan

Ali aydın Ercan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
bakıcım evde

bakıcım evde

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bakırköy
Profil Görüntüle
Hilal Gümüşay

Hilal Gümüşay

0.0 0 Yorum
1 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Kendi yerimizde hizmet vermekteyiz. Randevu sistemi ile çalışıyoruz. Fizyoterapist/Hemşireyi...

Profil Görüntüle
Samet Kara

Samet Kara

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Çukurova
Profil Görüntüle
Ev tem

Ev tem

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Menteşe

Profesyonel masaj hizmeti veriyorum

Profil Görüntüle

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Fizyoterapist Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.