Oto Servis Bakım Hizmeti Ortalama Ücretler

50₺ - 550₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

50₺ - 550₺ Ortalama Ücret
50₺ - 550₺ Ortalama Ücret
50₺ 550₺

Oto Servis Ücret Rehberi

Periyodik oto bakımı, araç sahiplerinin düzenli aralıklarla yaptırdığı oto bakım hizmetidir. Kullanım yılı ve kullanım kilometresi baz alınarak gerçekleştirilen bu hizmette genellikle 10 bin ve 15 bin km ya da 1 yıl süresi baz alınır. Ortalama periyodik oto bakımı fiyatı, aracın markasına göre değişiklik gösterebileceği gibi model, üretim yılı, motor tipi, yakıt türü gibi özelliklere göre de değişkenlik gösterir. Periyodik oto bakımı ücretleri A segmenti için 300-600 TL arası, B segmenti için 500-800 TL arası, C segmenti için 600-1300 TL arası, D segmenti için 1000-2000 TL arasındadır.

Periyodik oto bakımında tamircinin yaptığı işlemler;

• Motor yağının değiştirilmesi; motor silindirlerinde dolaşan kullanım ömrünün tamamlamış yağın motordan tahliye edilmesi, yerine yeni yağ konulması.

• Yağ filtresinin değiştirilmesi; silindirlerde dolaşan yağı partiküllerden temizleyen, kullanım ömrünü tamamlamış filtrenin çıkarılması, yerine yeni filtrenin takılması.

• Hava filtresinin değiştirilmesi; motora püskürtülen havanın içerisindeki partikülleri temizleyen, kullanım ömrünü tamamlamış filtrenin çıkarılması, yerine yeni filtrenin takılması.

• Polen filtresinin değiştirilmesi(klimalı araçlarda); kabin içi ve klima sistemine giden havayı temizleyen, kullanım ömrünü tamamlamış polen filtresinin çıkarılması, yerine yeni filtrenin takılması.

• Yakıt filtresinin değiştirilmesi; motora giden yakıt içerisinde bulunan partkülleri temizleyen, kullanım ömrünü tamamlamış yakıt filtresinin çıkarılması, yerine yeni filtrenin takılması.

100 Bin Km Oto Bakımı Fiyatı

100 bin km oto bakımı, araç sahiplerinin, araçlarının kullanım kilometresinin  90 bin ile 120 bin km aralığına geldiğinde aldığı hizmettir. Bu kilometre aralığına gelmiş araçlarla yapılacak uzun yol sürüşleri öncesi yaptırılması tercih edilir. 100 bin km oto tamiri fiyatları; değişecek parçalara, araç modeline, araç üretim yılına, motor türüne bağlı olarak değişir. Ortalama fiyatlar A segmenti için 600-1000 TL arası, B segmenti için 800-1500 TL arası, C segmenti için 1200-1800 TL arası, D segmenti için 2000-4000 TL arasındadır.

100 bin oto bakımında, periyodik oto bakımına ek olarak tamirciler şunları gerçekleştirir:

• Bujilerin değiştirilmesi(benzinli araçlarda); motora benzin ileten kullanım ömrünü tamamlamış bujilerin sökülmesi ve yerine yeni bujilerin takılması.

• Alternatör kayışının değiştirilmesi; şarj dinamosu ve su pompası gibi parçaların çalışmasını sağlayan aşınmış v kayışının yenisi ile değiştirilmesi.

• Triger setinin değiştirilmesi; motor üstündeki supapların hereketini sağlayan aşınmış triger kayışı ve setinin yenisi ile değiştirilmesi.

• Devridaim pompasının değiştirilmesi; motorun soğutma sistemlerinin çalışmasını sağlayan pompanın yenisi ile değiştirilmesi.

• Şanzıman yağının değiştirilmesi; şansızman içerisindeki dişlilerin çalışmasını sağlayan kullanım ömrünü tamamlamış yağın tahliye edilmesi, şanzımana yeni yağ eklenmesi.

• Baskı balatanın değiştirilmesi; debriyaj sistemlerinde kullanım ömrünü tamamlamış balata, baskı sistemlerinin sökülüp, yenisi ile değiştirilmesi.

• Fren hidroliği değiştirilmesi; fren sisteminin çalışmasını sağlayan hidrolik sistemdeki eski akışkanların tahliye edilmesi ve yeni akışkanların sisteme entegre edilmesi.

• Fren takımı değişikliği; fren disklerinde ya da balatalarında meydana gelmiş aşınmalara karşı yeni diskler ve balatalarla yapılan değişiklikler.

Kış Dönemi Oto Bakımı Fiyatı

Kış dönemi oto bakımı; araç sahiplerinin kış dönemi yaklaşırken aldığı hizmettir. Kış aylarının zorlu şartlarında araç performanslarının düşmemesi için yaptırılması tercih edilir. Kış dönemi oto bakımı fiyatları; değişecek parçalara, araç modeline, araç üretim yılına, motor türüne bağlı olarak değişir. Ortalama fiyatlar A segmenti için 200-500 TL arası, B segmenti için 300-750 TL arası, C segmenti için 500-1000 TL arası, D segmenti için 800-2000 TL arasındadır.

Yapılan işlemler:

• Antifriz kontrolü; motor soğutmasında kullanılan sıvının kış aylarında performasına devam edebilmesi için antifriz takviyesi yapılması.

• Kış lastiklerinin takılması, diş derinliği kontrolü; kış şartlarına uygun lastiklerin takılması, lastik performansının kontrolünün yapılması, lastik basınçlarının kontrolünün yapılması.

• Akü şarj durumunun kontrolü; araca ilk enerjisini veren akünün çalışma koşullarının kontrol edilmesi, kullanım ömrünü tamamlamış akünün değiştirilmesi.

• Aydınlatma sistemlerinin kontrolleri; araçta bulunan aydınlatma elemanlarının kontrol edilmesi.

Oto Servis ve Bakım Genel İşlemleri

Araç Sistemlerinin Bakımı

- Rot balans ayarının yapılması.

- Süspansiyon sistemlerinin bakımının yapılması.

- Yıpranmış aks körüklerinin bakımı gerekli ise değişiminin yapılması.


Klima Sistemlerinin Bakımı

- Klima gazı ölçümü yapılması, gerekli ise dolumunun yapılması.

- Polen filtresi durum kontrolünün yapılması, gerekli ise değiştirilmesi.


Direksiyon Bakımı

- Direksiyon kutusu, direksiyon direksiyon pompası bakımının yapılması.

- Direksiyon hidroliği bakımının yapılması, gerekli ise hidrolik sıvısı değiştirilmesi.

- Elektrikli direksiyon sistemlerinin, bakımlarının yapılması.


Turbo Bakımı

- Turbo güç yetersizliğinin önlenmesi için, yakıt enjeksiyon sistemlerinin kontrolünün yapılması, tıkanmış boru, filtre gibi ekipmanların temizlenmesi ya da değiştirilmesi.

- Gürültülü çalışmaya sebebiyet veren soğutucu sistemindeki çatlakların ve sızıntıların tamirinin yapılması.

- Tıkanmış borular ve hava filtreleri sebebi ile aşırı yağ tüketimi ve duman ortaya çıkarma problemlerinin giderilmesi.


Oto Servis ve Bakım Fiyatlarını Belirleyen Genel Unsurlar

Aracın Markası

Birçok araç üreticisi araçlarda kullanılan ekipmanlar konusunda standartlaşmaya gitmiş olsa da her markanın kendine ait ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünler firma stratejisine göre farklı fiyatlar ihtiva etmektedir.

Aracın Modeli

Araç modelleri, kullanım özelliklerine göre belirlendiğinden, kullanılan ortam ve şartlara göre tamir ücretleri değişiklik gösterecektir.

Yakıt Tipi

Günümüzde araçlar, benzin, dizel ve lpg gibi farklı yakıt türleri kullanmaktadır. Bu yakıt türlerinin kullandığı motor teknolojileri de farklılık göstermektedir. Oto tamir ücretlerini etkileyen en önemli özelliklerin başına yakıt tipi gelmektedir.

Motor Türü ve Büyüklüğü

Günümüzde çok çeşitli motor tipleri üretilmiştir. Atmosferik motorlar, çok çeşitli sayıda silindire sahip motorlar, turbo motorlar gibi. Bu çeşitlilik de tamir ücretlerinde oldukça farklı sonuçlarla karşılaşmamıza sebebiyet verecektir.

Üretim Yılı

Gelişen teknoloji ile birlikte, araç özellikleri de değişmekte ve kullanılan ekipmanlar yıllara göre değişmektedir. Aracın üretildiği yıl ve o yıl kullanılan teknolojiler tamir masraflarını etkilemektedir.

Parça Tedariği

Tamir edilecek parçaların tedariği, kişisel olarak sağlanabileceği gibi, bu işlem tamircilere de bırakılabilir. Tamircilerin parça başına kar marjı eklemesi gibi durumlarda tamir ücretleri değişkenlik gösterecektir.

İşçilik 

Her oto tamircisinin, tamir hizmeti için belirledeği işçilik ücretleri farklılık göstermektedir.

Oto Servis ve Bakım Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto servis ve bakım hizmeti alırken deneyimli, donanımlı ve güvenilir servisleri tercih etmek oldukça önemlidir. En doğru servisi seçebilmek adına bazı hususlara dikkat etmek gerekir: 

• Seçilecek servisin, aracınız için gerekli tüm bakımları ve arızaları giderebilecek bilgide çalışanlara ve ekipmanlara sahip olması, tamir sırasında arıza tespitini daha doğru bir şekilde yapılmasını sağladığı gibi çözüm için gereken hizmetleri kısa zamanda gerçekleştirir.

• Maliyet açısından karşılaştırma yapmak; en ucuz ya da en pahalı servis olarak değil, yapılacak işin maliyetine göre karşılaştırma yapıp servis seçimini bu sonuca göre gerçekleştirmek, problemin çözümüne yönelik kesin sonuç doğuracaktır.

• Sigorta şirketlerinin tavsiye edebileceği servislerin avantajlı durumları göz önünde tutulmalıdır.

• Servis konumunun iş yerine ya da eve yakınlığı ekstra yol masraflarını yok edip zamandan tasarruf sağlayacaktır.

• Araç sorununa göre faturalandırma ve maliyetlendirme yapılan servislerin tercih edilmesi servis güvenirliğine katkı sağlamaktadır.

• Doğru servis ile çalışmak oto tamiri için ek garanti kazanma şansını beraberinde getirir. Böylece olası bir arızada ekstra masraf problemi ile karşılaşılmaz.

• Yapılan kontroller ve ayarlamalar otomobil üreticisi tarafından belirtilen değerlerde olmalıdır.

Oto Servis Bakım Hizmet Verenler

Samet Meral

Samet Meral

5.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Kocaeli / Körfez
Profil Görüntüle
AUTO CERRAH İbrahim

AUTO CERRAH İbrahim

1.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Gaziantep / Şehitkamil
Profil Görüntüle
SerkanS Otomotiv Ltd.Şti.

SerkanS Otomotiv Ltd.Şti.

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Profil Görüntüle
furkan kurnaz

furkan kurnaz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Tekirdağ / Çerkezköy
Profil Görüntüle
MERT

MERT

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Hatay / Kırıkhan
Profil Görüntüle
Zühtü Evli

Zühtü Evli

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe
Profil Görüntüle
Hasan Hüseyin AKPINAR

Hasan Hüseyin AKPINAR

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sarıyer

Yerimiz Maslak oto sanayide motor mekanik işleriniz için en güvenilir yer,çekici hizmeti ve gül...

Profil Görüntüle
Erdinç Basboga

Erdinç Basboga

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultanbeyli

Otomobillerinizin bakım servis Muayene gerekli olan her düzenleme siz işinizé devam ederken titi...

Profil Görüntüle
Sezai Gökduman

Sezai Gökduman

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultangazi

Motor mekanik Turbo revizyon Egr iptali Genel bakım Partikül temizliği

Profil Görüntüle
Mücahit Daban

Mücahit Daban

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Uşak / Merkez
Profil Görüntüle
Ali Yumrutaş

Ali Yumrutaş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye
Profil Görüntüle
GARAGE44 OTO YÜKSEL USTA

GARAGE44 OTO YÜKSEL USTA

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe
Profil Görüntüle
M Araç Takip

M Araç Takip

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Aksu
Profil Görüntüle
Burkay Özer

Burkay Özer

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Osmangazi
Profil Görüntüle
Ali Abdullah Aslan

Ali Abdullah Aslan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Malatya / Yeşilyurt
Profil Görüntüle
KILIÇDAĞ

KILIÇDAĞ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Etimesgut
Profil Görüntüle
Tanver otomotiv san,tic,ltd,sti

Tanver otomotiv san,tic,ltd,sti

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beylikdüzü
Profil Görüntüle
Abdurrahman Gün

Abdurrahman Gün

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kartal
Profil Görüntüle
Anka otomotiv

Anka otomotiv

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Seyhan
Profil Görüntüle
ismail acar

ismail acar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle
Profil Görüntüle
Metin Koçyiğit

Metin Koçyiğit

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Altıeylül
Profil Görüntüle

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Oto Servis Bakım Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.