Kış Aylarında Yolda Kalmamak İçin 10 Öneri

Arabanızı kış ayının zorlu koşullarına hazırlayarak, kötü sürprizlerden korunun.

Kış Aylarında Araç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Aracınıza yaptırmanız gereken rutin bakımlar olduğunu biliyorsunuzdur. Aracınızın özellikle kış mevsiminde yorgun düşmemesi için bu bakımlar üzerinde daha titiz durmalısınız. Gerekli küçük ekipmanların kurulması, bakımlar sayesinde yağmurlu ve karlı havalarda yolunuza engel çıkmayacaktır. Kış mevsimi önümüzdeyken daha da dikkatli olmak gereklidir. Kaza riski kış mevsiminde yaza göre daha fazladır. Buna bir de bilinçsiz araç kullanımı eklenirse çok ciddi sonuçlar doğabilir. Aracınıza yaptıracağınız bakım ve teknik ekipmanlar bu durumdan sizi kurtarabilir, güvenliğinizi artırabilir. Sizler için hazırladığımız maddeleri okuyup uygulamanızda fayda var. Bu yazıda sizinle kış hazırlığı için neler yapılması gerektiğini 10 madde halinde özetledik, keyifli okumalar…

Düzenli Olarak Antifriz Kullanın.

Motor ısısının önemini biliyorsunuz. Kışın sıcaklığın 0 ya da altına düşmesi kaçınılmaz oluyor. Bu tarz durumlar için motor suyuna antifriz yani donma sıvısı koymanız işinizi garantiye almanızı sağlayacaktır. Motor suyuna koyduğunuz antifriz motorun soğuktan çatlamasını engelleyecektir.

Düzenli Olarak Antifriz Kullanın.

Bakımdan kaçmayın, düzenli olarak bakım yaptırın.

En önemli rolü olan madde bu olabilir. Bakımları düzenli yaptırmanız hem sizi, hem toplumu hem de aracınızı korur. Hava filtrelerini düzenli olarak değiştirmeyi kesinlikle ihmal etmeyin ki motor çekişinin dengesini bozmasın. Bu önlemleri alarak olası tüm kaza ya da arızaları engelleme fırsatına sahip olursunuz. 

Kış Aylarında Mutlaka Kış Lastiği Kullanın

Kış lastiğinin yapısı nedeniyle buzlanma ve kar durumlarında standart lastiklere göre daha da güvenlidir. Hamuru ve dış yüzeyinin fiziki yapısı nedeniyle buz ve karın üzerinde tutunma sağlar. Olası kazaları, kayma gibi durumları engeller. Bu nedenle kış mevsiminde kullanılması zorunlu bir hale gelmiştir.

Kış Aylarında Mutlaka Kış Lastiği Kullanın

Aracınızda Zincir Bulundurun.

Kış mevsiminde uzun yolculuklar bir hayli zor olmaktadır. Türkiye'nin coğrafi koşulları nedeniyle yer yer buzlanma, kar ve çamur karşınıza çıkmaktadır. Bazı buzlu zeminlerde kış lastiği size yetmeyecektir. Bu nedenle aracınızda zincir taşımanız iyi olacaktır. Hava durumunu kontrol etseniz dahi bazen sürprizler sizi bekleyebilir. Bagajınıza atacağınız zincir sizi olası tehlikelerden korur, önemli bir tedbir aracıdır.

Sakin Kalın.

Her ne olursa olsun hazırlıklı olun. Aracınız buz üzerinde kayabilir. Bu tarz durumlarda ani direksiyon hareketlerinden, aniden gaza basmaktan kaçının. Kontrolü elinizde tutun. Yoksa büyük sorunlar sizi karşılayabilir.

Ara Yollardan Kaçının.

Karın yoğun yağdığı dönemlerde ana yollar belediyeler tarafından temizlenmekte, tuzlanmaktadır. Ara yolların hepsi için bunu söyleyemeyiz. Özelilkle şehirlerarası yolculuk yapacaksanız çok fazla yamaçtan, uçurumdan geçmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ana yolları tercih etmenizde tehlikeye girmemenizde fayda var.

Araç Takip Mesafesini Aşmayın.

Takip mesafesini açmanız büyük ve ciddi kazalara neden olabilir. Bu maddeyi yalnızca kış aylarında, karda değil her zaman uygulamalısınız. Sizi belki yolda bırakmaz fakat sebep olduğu kaza tüm hayatınızı alt üst edebilir. Bu nedenle takip mesafesini yaz/kış korumalısınız.

Araç Takip Mesafesini Aşmayın.

Parçaları Güvene Alın.

Motor, akü, fren yağları ve şanzımanı kontrol etmeyen yola çıkmayın. Eksikleri tamamlayın. Akü aracın çalışması için en önemli parçalardan biridir. KIş aylarında aracın çalışması da etkilenmektedir. Bu yüzden akünüz hızlıca bitebilir, belirli aralıklarda bakım yaptırmalısınız.

Patinajları Hafife Almayın.

Kış mevsimi dışında yağmurlu havalarda dahi sıkça patinajlarla karşı karşıya kaldığınızda kaçınılmaz bir hal alır. Aracınızı sert hareket ettirmemek, patinaj kontrol sisteminiz varsa devreye sokmak işinize yarayacaktır. Aksi halde kötü bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Zorlu Koşullarda Araç Kullanmayı Öğrenin.

Kış mevsiminde araç kullanmak diğer mevsimlere göre farklı bir hale gelmektedir. Kışın araç kullanımı konusunda mutlaka bir uzmandan bilgi almalısınız. Örneğin, sis farlarının önemini bilmiyorsanız öğrenin. Sert hareketlerde bulunmayın. Soğukta aracınızı çalıştırırken dikkat edilmesi gereken durumları öğrenin.

Oto Servis Bakım Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Oto Servis Bakım Hizmeti Verenler

CD TARIM VE OTOMOTİV

CD TARIM VE OTOMOTİV

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Şanlıurfa / Haliliye
Teklif İste Profil Görüntüle
Elektro Dizel Ltd. Şti.

Elektro Dizel Ltd. Şti.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Teklif İste Profil Görüntüle
Özkan Yıldız

Özkan Yıldız

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy
Teklif İste Profil Görüntüle
Ekrem Demircan

Ekrem Demircan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye

Araba tamir işleri

Teklif İste Profil Görüntüle
Nuri Ahmet NEREZ Nerez

Nuri Ahmet NEREZ Nerez

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Osmangazi
Teklif İste Profil Görüntüle
Başaran oto

Başaran oto

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle

15 Yıldır faaliyet gösteren firmamızda malum pandemi günlerinde alternatif müşterilere ulaşm...

Teklif İste Profil Görüntüle
Metin Akkoyun

Metin Akkoyun

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bahçelievler

Expertiz

Teklif İste Profil Görüntüle

Oto Servis Bakım Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;