Araba Almadan Önce Mutlaka Okuyun! 2. El Araba Rehberi

2. el araba almak istiyorsunuz fakat endişeleriniz mi var? Bu yazımızı okuduktan sonra 2. el araba alırken dikkat etmeniz gereken şeyleri biliyor olacaksınız!

Nerede yaşıyor olursak olalım bir arabaya sahip olmak lüks olmaktan çıkalı uzun yıllar oldu. Her gün kullanamasak bile en azından acil durumlar için bir araba neredeyse şart. Ancak sıfır arabalar da son dönemlerde ateş pahası, yanına yaklaşılmıyor. Bu durum ise bizleri 2. el arabalara yönlendiriyor. İkinci el arabalar için çoğu zaman ‘ayağımı yerden kessin yeter’ şeklinde konuşuyoruz ancak arabaların sadece ayağımızı yerden kesmesi yetmez. Özellikle son zamanlara otomobil piyasasında sorunlu arabaları göz önünde bulundurursak temiz bir araba bulmak oldukça zor ama imkansız değil. Elbette ki arabalarına gözü gibi bakan ancak satmak zorunda olan kişiler bu durumda kurtarıcımız oluyor. Ancak o kişileri bulabilmek de ayrı bir sorun. Biz de şöyle bir yol izleyelim ve o temiz araçları bulabilmek için neler yapabileceğimize ve ikinci el araba alabilmek nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım.

Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın

İkinci el araç piyasasında her tür araç bulabilirsiniz. Kaza yapmış araç, kilometresi düşürülmüş araç, boyalı araç gibi pek çok seçenekle karşılaşacaksınız ancak umudunuzu yitirmeyin ve aramaya devam edin. Aramaya devam edin ancak mutlaka bir planınız olsun. Önce bütçenizi belirleyin ki bütçenize göre en iyi aracı alabilesiniz. Unutmayın en iyi araba bütçenize uygun arabadır.

Bütçenizi belirlerken elbette ki karşınıza birçok kriter çıkacaktır. Aracın markası, modeli, otomatik vites, manuel vites gibi ve daha aklınıza gelmeyen pek çok kalemin olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bir de aracı aldıktan sonra muayene, alım satım işlemleri, sigorta, ruhsat gibi pek çok masraf ile karşı karşıya kalacaksınız. Bütçenizi bu maliyet kalemlerini de göz önünde bulundurarak belirlemelisiniz.

Ayağınızı Yorganınıza Göre Uzatın

Riskleri Göz Önünde Bulundurun

İkinci el araba almak her zaman belirli bir risk içerir. Burada önemli olan riski asgari düzeye indirmektir. Peki nelerdir bu riskler? Öncelikle bu risklerin başını hasarlı araçlar çekmektedir. Ağır hasarlı arabaların tespit edilmesi için Kasko şirketleri ile iletişime geçerek aracın plaka ve motor numarası ile sorgulatın. Diğer bir risk ise kilometresi düşürülmüş araçlardır. 

Riskleri Göz Önünde Bulundurun

Nelerden Uzak Durmalısınız?

Eğer ilk kez ikinci el araba alıyorsanız dikkat etmeniz gereken yerler vardır. Bu yerler elbette ki oto pazarıdır. Eğer oto pazarına gitmeye karar verdiyseniz yanınızda mutlaka arabalardan anlayan birini alın. Oto pazarında her türden araç ve her türden insan bulunmaktadır. Burada sizi dolandırmak isteyen al-satçı diye tabir edilen kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler kendilerini birkaç kelime ile belli ederler. Bu kişilerden ve araçlarından uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Klişelerden uzak durun. İkinci el otomobil piyasasında belli klişeler mevcuttur. Bu klişeleri kullanan kişiler çoğu zaman hasarlı arabalarını bir an evvel ellerinden çıkarmak için uğraşırlar ve kendilerini belli ederler. Unutmayın oto pazarı kurtlar sofrasıdır. Orada alfa kurt olmalısınız.

Ağır hasarlı araçlardan da uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bu araçların şaseleri genellikle bozuk veya hasar görmüştür. Şasesi bozuk olan bir felçli bir arabadır, sizi yarı yolda bırakır.

Piyasa Araştırması Yapın

Bütçenizi belirlediğinize göre ne tür bir araba alabileceğinizi aşağı yukarı ayarlamış olmalısınız. Bütçenizi düşük tuttuysanız alacağınız arabanın tertemiz olmasını beklemeyin. Ancak düşük bir bütçe ile de kusuru az olan bir araç almak mümkün. Piyasa araştırması yaparken aracı internet sitelerinden, gazete ilanlarından galericilerden veya oto pazarından bakabilirsiniz. 

• Araç alırken her türlü imkanı değerlendirin. Model ve markasını belirlediğiniz aracınızı tüm internet sitelerinde filtreleyerek aratın. Düşük fiyatlı araçların neden düşük olduğunu sorgulayın, yüksek fiyatlı olanları ise neden yüksek. 

• Sadece internet siteleri ile yetinmeyin. Oto galeriler gezin ve oto pazarına gidin. Fiyat araştırmanızı iyi yapın.

• Bir araç satın alacağınız için karşınıza sürekli ilanlar çıkacaktır. Bu ilanlarda yazılanlara fazla itibar etmeyin ve bir aracı asla görmeden, kontrol etmeden ve ekspertiz yaptırmadan almayın.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus satıcının doğru söyleyip söylemediğidir. Bunu anlamanın ise kolay bir yolu vardır. O da satıcıya aynı soruları farklı biçimde sormak. Bu yöntem ile satıcının aynı sorulara tutarlı cevaplar verip vermediğine bakın. Cevaplar tutarlı değilse araca daha fazla bakmanıza gerek yok.

Piyasa Araştırması Yapın

Eksperden Önce Siz Kontrol Edin

Oto pazara gittiniz, internet sitelerinde araştırma yaptınız ve sağ salim çıkıp da bir araca tamam işte bu demeden önce aracı mutlaka görün ve test sürüşü yapın. İşte aracı test ederken dikkat etmeniz gerekenler:

• Aracı iç, dış komple inceleyin. İkinci el arabalarda küçük çizikler pek önemli değildir. Ancak par ve çürük kontrolünü yapın.

• Araca uzaktan bakın, eğer hatlarında bir bozukluk varsa süspansiyon sisteminde bir sıkıntı olabilir.

• Buraya kadar her şey tamam. Araca bindiniz öncelikle direksiyonu çevirerek tekerleklerin ne kadar sürede tepki verdiğine bakın. Bu sürenin artması sizin de araçla aranızdaki mesafenin artması gerektiğine işarettin. Direksiyonu yavaşça bırakın ve uzaklaşın.

• Eğer bir sorun yok ise kaldığımız yerden devam edelim. Kontağı yarım çevirin ve arıza göstergelerinin hepsinin yandığından emin olun. Eğer yanmıyor ise arıza göstergeleri sökülmüş olabilir.

• Motor sesine kulak verin. Size bir şeyler anlatmaya çalışıyor olabilir.

• Fren sistemini kontrol edin, aracı sürerken rölantide nasıl gittiğine bakın. Direksiyonun kolay bir şekilde dönüp dönmediğini kontrol edin.

• Eğer araca ve satıcıya güveniyor iseniz mutlaka ekspertiz hizmeti alın.

Eksperden Önce Siz Kontrol Edin

Ekspertizin Önemi

Araç alırken mutlaka bir ekspertize götürmeniz şarttır. Detaylı bir ekspertiz, aracın tüm kaydını ortaya çıkaracaktır. Kilometre kontrolü, boya yapılıp yapılmadığı, kazaya karışıp karışmadığı, değişen parçalar gibi pek çok detay ortaya çıkacaktır. Ekspertiz hizmeti size ayrıca bir pazarlık imkânı sağlayacaktır. Aracın fiyatı ekspertizden önce belirlenmez. Aracın bakım masrafı, değişecek parçalarına göre mutlaka pazarlık yapın ve masraflarınızı da göz önünde bulundurun.

Ekspertizin Önemi


Oto Servis Bakım Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Oto Servis Bakım Hizmeti Verenler

CD TARIM VE OTOMOTİV

CD TARIM VE OTOMOTİV

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Şanlıurfa / Haliliye
Teklif İste Profil Görüntüle
Elektro Dizel Ltd. Şti.

Elektro Dizel Ltd. Şti.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Teklif İste Profil Görüntüle
Özkan Yıldız

Özkan Yıldız

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy
Teklif İste Profil Görüntüle
Ekrem Demircan

Ekrem Demircan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye

Araba tamir işleri

Teklif İste Profil Görüntüle
Nuri Ahmet NEREZ Nerez

Nuri Ahmet NEREZ Nerez

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Osmangazi
Teklif İste Profil Görüntüle
Başaran oto

Başaran oto

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle

15 Yıldır faaliyet gösteren firmamızda malum pandemi günlerinde alternatif müşterilere ulaşm...

Teklif İste Profil Görüntüle
Metin Akkoyun

Metin Akkoyun

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bahçelievler

Expertiz

Teklif İste Profil Görüntüle

Oto Servis Bakım Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;