Ofis Temizliğini Kolaylaştıracak Öneriler

Ofis temizliği yaparken yükünüzü hafifletecek öneriler.


Ofis Temizliğini Kolaylaştıracak Öneriler


Temiz ve düzenli bir ofis ortamı, firma ve işletme hakkında ilk intibayı oluşturur. Bu nedenle işletmeler ve firmalar için ofislerin temizliği, hem çalışanların hem de gelen müşterilerin sağlığı ve güvenilirliği için oldukça önemlidir. Ofisler çok sayıda insanın bir arada çalıştığı ve zaman geçirdiği mekanlardır. Hijyenik ve temiz bir ofis ortamında çalışmak sadece fiziksel olarak rahat hissetmeyi değil, çalışanların motivasyonunu da arttıracağı için zihinsel bir huzur da sağlamaktadır. Evde geçirdiğimiz vakitten daha fazlasını geçirdiğimiz ofislerin temizliğini kolaylaştıracak bazı önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz…

Temizlik Kurallarını Uygulayın 

Ofis ortamı, geniş ve fazla eşya barındırmadığı için temizleme işlemlerinde bazı kurallara uymak zamandan tasarruf etmeyi sağlayacaktır. Bu kurallar, sağdan sola, yukarıdan aşağıya ve temizden kirliye doğru temizlemektir. Belirli bir düzen içerisinde yapmayı sağlayan bu kurallar sayesinde temizlik işlemi çok kısa sürede bitmektedir. 

Çöp Kutularının Boşaltılması 

Temizliğe ilk önce çöp kutularının boşaltılması ile başlanmalıdır. Ofis içerisinde çöp kovalarında biriken çöpler dikkatli bir şekilde atılmalıdır. Poşetlerde delik olmaması, poşetlerden sıvı sızmaması için dikkatli davranılmalıdır. Biriken çöpler böcek ve haşerelerin oluşumuna neden olacağı için çöp kutularının düzenli boşaltılmasına dikkat edilmelidir. Gün içerisinde de çöp torbalarının yenilenmesi gün sonundaki temizliğe kolaylık sağlayacaktır.

Ofis Masalarının Temizliği 

Ofislerin en temel eşyaları, masalardır. Ofis masalarının temiz olması, tüm ofis temizliğini göstereceği için ayrı bir özen gösterilmelidir. Masa temizliği sağdan sola doğru yapılmalıdır. Masa üzerinde bulunan elektronik cihazlar kuru bezle temizlenmeli, altlarının tozları da silinmelidir. Telefon, bilgisayar gibi sık temas edilen elektronik yüzeyler ayrı temizlik ürünleriyle temizlenmelidir. Silme işleminin ardından mutlaka kuru bezle de silinmelidir. 

Ofis Masalarının Temizliği


Aydınlatmaların Temizliği 

Ofis içerisinde bulunan aydınlatma armatürleri mutlaka silinmelidir. Ortamdaki tozları toplayan aydınlatmalar düzenli olarak temizlendiğinde ortamın ışık kalitesini bozmayacaktır. Doğru temizlik malzemeleri ile aydınlatmaların temizliği yapılmalıdır. 

Ofislerin Zemin Temizliği 

Ofislerin zemin yüzeyleri, halı ve sert olarak değişmektedir. Halı zeminlerin temizliğinde vakumlama işlemi uygulanmaktadır. Çok fazla kirlenen yürüme yolları özellikle vakumlanmaktadır. Sert zeminlerde ise önce kuru paspas yapılmaktadır. Daha sonra ıslak paspasla temizlenip tekrar kuru paspaslama ile leke oluşumu engellenmektedir. 

Temizlik İçin Kullanılan Malzemelerin Kalitesi

Ofis temizliğinde kullanılan malzemelerin kalitesi, hijyen açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sağlıklı ve temiz bir ofis ortamı için iyi kalitede dezenfektan ürünleri kullanılmalıdır. Malzeme seçiminde ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri yerine etkili ve kullanım yerine uygun malzemeler tercih edilmelidir. 

Temizlik Sonrası Genel Kontrol 

Ofis temizliği bittikten sonra mutlaka kontrol edilmelidir. Temizliğin en önemli adımı olan kontrol ile temizlik ile ilgili varsa eksiklikler giderilebilmektedir. Bu son işlem de temizliğin doğru yapılıp yapılmadığı, açık kapı, pencere olup olmadığı ve deterjan kalıntısı kalıp kalmadığı kontrol edilir ve temizlik tamamlanır. 

Ofis Temizliği Ne Kadar Süre ile Yapılmalıdır?


Ofis Temizliği Ne Kadar Süre İle Yapılmalıdır? 

Ofislerin temizlik sıklığı bir dizi faktöre bağlı olarak değişmektedir. Çalışan kişi sayısı, temizlenecek eşyaların sayısı ve yapısı ile yüzey genişliği gibi birçok değişkene göre farklılaşmaktadır. Bu değişkenlere göre ofis temizlik planı hazırlanır, günlük, aylık ve yıllık olarak temizlik istenebilir. Profesyonel bir ofis temizlik hizmeti almak içinse kaliteli bir firmayla çalışmak öncelik olmalıdır. 

Ofis Temizliğinde Olası Kazalara Karşı Dikkatli Olunmalıdır 

Ofis temizliği sırasında karşılaşılabilecek iş kazaları oldukça tehlikeli olabilmektedir. Ofiste bulunan eşyaların durumuna göre temizliğine dikkat edilmelidir. Elektrik kabloları, elektronik cihazlar gibi hassas aletlerin temizliğinde elektriğin sistemlere verilmemiş olmasına dikkat edilmelidir. Eğer sistemlerden elektrik hiç kesilmiyorsa da temizlik yaparken kabloları çok detaylı silmemek gerekir. Ayrıca zeminleri silme işlemi sonrasında kayma ve sakatlanma yaşanmaması için hemen kurulama yapılmalı veya silinen yüzey işaretlerle kapatılarak bir süre geçiş yasaklanmalıdır. Hem çalışanların hem de temizlik ekibinin güvenliği için önlemler ve güvenlik tedbirleri önceden alınmalıdır. 

Ofis Temizliğinin İçeriği 

Ofis temizliği birden çok temizlik alanını kapsamaktadır. Genel ofis içi temizliğinin yanında cam, asansör ve halı yıkama hizmetleri de verilmektedir. Bu hizmetin ne kadar süreyle alınacağı planlamak düzenlenmelidir. Genellikle büyük çaplı temizlik işlemleri ayda bir veya üç ayda bir yapılmaktadır. 

Akşam Ofis Temizleme İşlemi 

Genellikle açık mekan çalışan ofisler için tercih edilen bir temizlik işlemidir. Her akşam rutin temizlik yapılmakta ve ortam düzeltilmektedir. Çöplerin boşaltılması, masa ve sandalyelerin düzeltilmesi ve silinmesi, zeminin paspaslanması gibi işler yapılmaktadır. Bu işlemler için görevli olan çalışanlar çizelge üzerinden yaptıkları işleri takip etmekte ve imzalamaktadır. 

Hafta sonu Yapılan Ofis Temizliği 

Orta çaplı ofis temizleme işlemleri genellikle hafta sonları yapılmaktadır. İki gün boyunca çalışanların tatilde olması da fırsat bilinerek halı yıkama, tüm elektronik eşyaların silme ve dezenfeksiyonu gibi işlemler uygulanmaktadır. Hafta sonu temizliğinde çok sayıda temizlik çalışanı çalışmaktadır. 

Aylık Ofis Temizliği 

Tam teşekküllü bir ofis temizliği genellikle aylık yapılmaktadır. Camların silinmesi, tüm yapının temizlenmesi ve dezenfeksiyonu bu günde yapılmaktadır. Özellikle bulaşıcı hastalıkların bulaşmasının önlenmesi için aylık dezenfektan temizliği mutlaka uygulanmalıdır.

Ofis Temizlik Hizmeti Veren Firmalar

Ofis Temizlik Hizmeti Veren Firmalar 

Büyük işletme ve şirketler ofis temizliğinde güvenilir temizlik firmalarıyla çalışmayı tercih etmektedirler. Bunun nedeni hem maliyetinin az olması hem de hijyen gibi bir konuyu profesyonel kişilerce yapılmasının istenmesidir. Firma seçiminde bulunurken önceden araştırma yapmak ve firmanın sahip olduğu referans ile belgeleri incelemek gereklidir. Kaliteli hizmet anlayışıyla hareket eden firmalar, sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır. Temizlik için firmalar metrekare üzerinden fiyatlandırma yapmaktadır. Doğru ofis temizleme hizmeti alabilmek için firmalar arasında karşılaştırma yapmak, bu hizmeti almış olan başka müşterilerin firma hakkındaki yorum ve düşüncelerini okumak gereklidir. 

Ofis Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ofis Temizliği Hizmeti Verenler

Rukiye Kargılı

Rukiye Kargılı

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Amacımız kendinizi güvende hissettiğiniz ortamları güvenilir biçim de istediğiniz gibi bir t...

Teklif İste Profil Görüntüle
Yazıcı temizlik

Yazıcı temizlik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

Çıktığımız bu yolda, hizmette kalite ve güvence, profesyonel hizmet veren marka bir şirket ...

Teklif İste Profil Görüntüle
Binnur Özkan

Binnur Özkan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

15 senedir mağaza ofis merdiven temizliklerine gidiyorum

Teklif İste Profil Görüntüle
Nesrin Arslan

Nesrin Arslan

0 0 Yorum
2 Kişi Seçti İstanbul / Beylikdüzü

Ev ofis her turlu temizlik işleriniz özen yapulır

Teklif İste Profil Görüntüle
Nurten Yardımcı

Nurten Yardımcı

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye

10 yıldır ev ve ofis temizliğinde çalışmaktayım eşimle birlikte gelip titiz ve düzenli çal...

Teklif İste Profil Görüntüle
Serkan Pekdemir

Serkan Pekdemir

5 1 Yorum
3 Kişi Seçti İstanbul / Bayrampaşa

15 yillik tecrübe ile her türlü temizlik işleriniz itina ile yapılır.

Teklif İste Profil Görüntüle
Ahmet oğuz Tabak

Ahmet oğuz Tabak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Zonguldak / Ereğli

Apartman içi temizliği Ofis işyeri temizliği itinayla yapılır

Teklif İste Profil Görüntüle
Alhan Temizlik Hizmetleri

Alhan Temizlik Hizmetleri

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Aydın / Efeler

ALHAN TEMİZLİK OLARAK AYDIN İL VE İLÇELERDE 12 YILDIR PROFOSYONEL YIKAMA VE TEMİZLİK HİZMET...

Teklif İste Profil Görüntüle
Selim Aydoğan

Selim Aydoğan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

Firma olarak 2009 yılından itibaren hizmet sektörü olarak hizmet vermekteyiz.. İstanbul Anadolu...

Teklif İste Profil Görüntüle
Mustafa Yavuz ÇOLAK

Mustafa Yavuz ÇOLAK

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle

✨Bordo temizlik olarak siz değerli müşterilerimize sorumluluk bilinci ve iş ahlakı çerçeves...

Teklif İste Profil Görüntüle
Miragrup temizlik hizmetleri

Miragrup temizlik hizmetleri

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik

Teklif İste Profil Görüntüle
Emrah Kaya

Emrah Kaya

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Karşıyaka

Evlerinizi kendi evimiz gibi temizliyoruz 2 bayan ve 1 erkekle ev temizliği yapılır ekibimiz i...

Teklif İste Profil Görüntüle
Göncük temizlik şirketi

Göncük temizlik şirketi

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

Kaliteli hizmet anlayışı göncük temizlik şirketi İstanbul Kadıköy moda yerimiz 05373350792

Teklif İste Profil Görüntüle
ÇAKIR GRUP TEMİZLİK

ÇAKIR GRUP TEMİZLİK

4.65 31 Yorum
127 Kişi Seçti İstanbul / Esenyurt

FİRMAMIZ 2004 YILINDA KURULMUŞ OLUP AVRUPA YAKASI VE ANADOLU YAKASI DAHİL 9000 İN ÜSTÜNDE PERS...

Teklif İste Profil Görüntüle
MASTER TEMİZLİK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

MASTER TEMİZLİK HİZMETLERİ LTD.ŞTİ.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik

GENEL TEMİZLİK HİZMETLERİ BUHARLI KOLTUK YIKAMA APARTMAN TEMİZLİK HİZMETİ DIŞ CEPHE TE...

Teklif İste Profil Görüntüle
Cavit  arsay Arsay

Cavit arsay Arsay

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti Çanakkale / Merkez

Teklif İste Profil Görüntüle
İrfan Küçüközen

İrfan Küçüközen

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / İncesu

Temizlik bizim işimiz itina özenle inşaat sonrası temizlik.

Teklif İste Profil Görüntüle
Yeni Efsanetemizlik per. hiz. san. ve LTD. ŞTİ.

Yeni Efsanetemizlik per. hiz. san. ve LTD. ŞTİ.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

Teklif İste Profil Görüntüle
Aşkın Temizlik Dünyası

Aşkın Temizlik Dünyası

0 0 Yorum
3 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

Öncelikle temizlik sadece para kazanmak için yapılan bir iş değildir bizim için, bu işi sever...

Teklif İste Profil Görüntüle
Elif dezenfeksiyon & temizlik

Elif dezenfeksiyon & temizlik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Selçuklu

Teklif İste Profil Görüntüle
Emir Duru

Emir Duru

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Kepez

Elit halı koltuk & Temizlik 18 Yıllık Tecrübemizle Hizmetinizdeyiz

Teklif İste Profil Görüntüle

Ofis Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;