Daha Parlak Camlar İçin Temizlik Nasıl Yapılmalı?

Camlarınızın daha parlak görünmesini sağlayacak cam silme önerileri

Camlarınızın Işıl Işıl Parlaması için Cam Temizliği Önerileri

Cam temizliği kimilerine göre dünyanın en zevkli işi kimilerine göre ise içinden çıkılamayacak kadar zor. Aslında cam temizlemenin en zor kısmı veya temizleyenleri çileden çıkaran tarafı camlarda leke kalmasıdır. Bu lekeler genelde cam temizliği bittikten sonra göze çarpar ve tekrardan bir temizlik girişiminde kimse bulunmaz. Eğer siz de parlak ve lekesiz camların hayalini kuruyorsanız aradığınız içerik burada. 

Temizlik Vaktinizi Doğru Seçin

Yeni bir güne uyandınız, kahvaltı yaptınız ve cam temizliği için yeterince güç topladınız. Ancak o da ne? Hava güneşli. Cam temizliği için doğru bir gün mü acaba? Güneşli havalar her ne kadar güzel olsalar da cam temizliği için uygun olmayabilirler. Güneşin kavurucu etkisi sizi cam temizlerken zorlayabilir hatta lekeleri görmenize engel olabilir. Üstelik cam üzerindeki nem hemen kuruyacağı için camlarda leke kalması da cabası. Bu güneşli günü dışarıda gezerek geçirin ve cam temizleme işlemini kapalı günlere bırakın. Ancak şundan emin olun ki yağmur mevsimi geçmiş olsun. Zira cam temizliğinden sonra kimse yağmur damlaları ile karşılaşmak istemez. 

Temizlik Vaktinizi Doğru Seçin

Hangi Bezi Kullanmalısınız?

Bez deyip geçmemek lazım. Temizlikte kullanacağınız bez camınızı rezil de edebilir vezir de. Her bez cam temizliğinde kullanılamaz. Leke bırakır. İyi kurutmaz, kendinden birkaç parça da cama aktarır. Bu sorunları bertaraf etmek istiyorsanız doğru bez seçmelisiniz. Bir adet temizleme bezi ve bir adet de kurulama bezine ihtiyacınız olacak. Eğer camlarınız çok kirli ise iki adet temizleme bezi ve suyunu hazır etmenizi tavsiye ederiz. Cam temizliği için en uygun bezler mikrofiber bezlerdir. Bu bezler camınızda leke bırakmadan parlak bir cam elde etmenizi sağlayacaktır. Eğer ‘mikrofiber bezi de nereden bulacağım şimdi’ diyorsanız eski bir fanila da aynı işi görecektir.

Hem Parlak Hem Okumuş

Eminiz ki yoldan geçerken hepiniz temizlik yapan esnaflara rast gelmişsinizdir. Peki camlarını silerken dikkatinizi çeken bir şey var mıydı? Gazete kağıdı elbette ki. Esnafın en etkili yöntemlerinden olan gazete kağıdı ile cam temizlemeyi yabana atamazdık. Camların parıl parıl parlamasını sağlayan en bu yöntemin uygulanması ise çok basit. Yapacağınız ilk şey ıslak bir bez ile camınızın tozlarını hafifçe almak. Daha sonra gazete kağıdını buruşturarak camınızı kurulayabilirsiniz. Gazete yapısı itibariyle camdaki ıslaklığı alır ve yapışmış lekeleri kolayca çıkarır. İşte sizlere adeta farkına bile varılamayacak kadar parlak bir cam. Dikkat edin de kimse çarpmasın.

Hem Parlak Hem Okumuş

Büyük Camlara Etkili Çözüm

Eğer camlarınız çok büyük ise balkon kapınızın tamamı cam ise hiç endişelenmenize gerek yok. Ulaşamayacağınız yerleri dert etmeniz de gerek yok. Bunun için bir yöntemimiz var. Süngerli çekpas. Uzun sapı ile ulaşamayacağınız yerlere kolayca ulaşabilir, kurulama derdine de bir son vermiş olursunuz. Yapmanız gerekenler ise geniş bir kovaya deterjanlı su hazırlayarak çekpasın süngerli tarafı ile camı silmek ve ardından çekpas kısmı ile fazla suyu almak. Zaten kısa sürede camınız kuruyacak ve böylece büyük camları kolayca temizlemiş olacaksınız.

Büyük Camlara Etkili Çözüm

Arap Sabunu En Güzel Parlatıcı

Bezinizi ayarladınız. Hem kurulama hem de temizleme bezlerinizi doğru bir şekilde seçtiniz. Şimdi sıra temizleme suyunda. Temizleme suyu da en az bez kadar önemli. Peki neler katılabilir bu temizleme suyuna. Aslında aklınıza gelen pek çok şey katabilirsiniz. Şampuan, arap sabunu, tuz, bulaşık sabunu gibi alternatifleriniz mevcuttur. Ancak bunları kullandığınız zaman durulama işlemini iyi yapmalısınız. Zira sabun kalıntıları kalabilir. İyice duruladıktan sonra ise camlarınızda istediğiniz parlaklığa ulaşacaksınız. 

Doğal Yöntemleri Deneyin

Cam temizleme suyuna deterjan kullanabilirsiniz. Ancak bu kimyasallar ile temizlik yapmak istemiyorsanız pek çok doğal yolu deneyebilirsiniz. Asidik yapıda olan limon ve sirkenin birleşiminden ortaya çıkan güç ile dünyayı bile kurtarabilirsiniz ancak biz bu işi Superman’a bırakalım ve camlarımızı temizleme işlemine geçelim.  Sirke ve limonu birer ölçek ve 3 ölçek de sıcak suyu bir püskürtme kabına alarak kullanabilirsiniz. Bir mikrofiber bez ve bu karışım ile hem iyi bir dezenfektan elde etmiş olacaksınız hem de camlarınız pırıl pırıl olacak.

Sirkenin kokusundan rahatsız olduysanız karbonatı deneyin. Neredeyse bir mucize olarak tanımlayabileceğimiz karbonatı cam temizliğinde de kullanabilirsiniz. Yaklaşık 200 gram karbonat ve bir miktar arap sabununu ılık suda karıştırarak harika bir temizleme suyu hazırlayabilirsiniz. Karbonat tam bir temizlik elçisidir. Bu malzemenin cam temizliğinde kullanılmaması zaten düşünülemezdi.

Doğal Yöntemleri Deneyin

Temizlik Stratejisi Yapın

Bizler o kadar bahsettik, suyu hazırladınız, bezleri hazırladınız, hava kapalı, yağmur sezonu değil her şey tamam. Şimdi işin zor kısmına geldik. Temizliğe başlama vakti ancak nasıl? Bunun için bir strateji geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü camların dış yüzü çok tozlu olabiliyor. Karşılaşmayı istemeyeceğiniz türden kirler; kuş pislikleri, pervazlardaki çer çöp işleri zorlaştırabilir. Bunun için önce kaba temizliği yapmalı ve suyunuzu değiştirmelisiniz ki camlarınızı tam anlamıyla temizleyebilesiniz. Pencere kenarlarını, pervazları, pencere kollarını iyice temizleyin. Kaba temizliği yaptıktan sonra camların dış kısmından silmeye başlayın ve ardından hemen kurulama bezini veya hazırladığınız gazeteyi kullanın ki sular kuruyup camda leke bırakmasın. Daha sonra camların iç kısımlarını silebilirsiniz. Temizlik işlemini bitirdikten sonra parlayan camlarınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Cam Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Cam Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;