Pırıl Pırıl Tüyolar: Cam Ocak Nasıl Temizlenmeli?

Cam ocakların yüzeylerini çizmeden temizlemenin püf noktaları.

Evin en neşeli ve en canlı ortamları, açlığımızı gidermek için nefis yemekler yaptığımız ve muhteşem kokuların hiç eksik olmadığı mutfağımız aynı zamanda da yemek pişirmek için kullandığımız ocağımız... Nefis kokuları aldınız mı? Elbette ki yemek yapmak kadar huzur ve sakinliği veren bir başka bir eylem daha yoktur. Harika tatlar yaparız ve ardından yaptığımız yemekleri doyana kadar yeriz. Ancak yemek yapmak ve yemek her ne kadar eğlenceli de olsa ocağı görünce bu eğlence yerini üzüntüye bırakıyor. Özellikle cam ocakların temizli bir o kadar zor oluyor. Ancak üzülmenize hiç gerek yok. Çünkü bu yazımızda cam ocakların nasıl kolay bir şekilde temizlendiğine şahit olunca çok şaşıracaksınız.


İlk Müdahale Hayat Kurtarır

Harika bir sos hazırlıyorsunuz veya nefis çorbanızı karıştırıyorsunuz. Eyvah! Sert karıştırdınız ve sosunuz ocağa mı döküldü? Endişelenmeyin ve hemen ilk müdahaleyi olay anında yapın. Elinize alacağınız bir mikrofiber bez ile cam ocağınızı hemencecik temizleyin. Bu işlem ocağınızdaki lekelerin kuruyup kalmasını engelleyecektir. Daha sonra tekrar nefis yemekler yapmaya devam edebilirsiniz.


İlk Müdahale Hayat Kurtarır

Cam Ocağınıza Karşı Nazik Olun

Unutmayın! Cam ocaklarınız mutfağınızın en narin parçalarından biridir. Üzerinde biriken kalıntılar, kurumuş yemek artıkları veya bilumum baharatlar ile her ne kadar sanatsal yönünüzü açığa çıkaran bir çalışmaya imza atmış olsanız bile ocağınızı temizlemeniz ve bu sanatsal çalışmaya bir son vermeniz gerekir. İnatçı lekelere karşı inatlaşırsanız ocağınıza zarar verebilirsiniz. Bulaşık sabunu veya plastik spatula ile lekelere müdahale edin. Bu sayede nazik hareketlerle ocağınızı çizmeden lekeleri çıkarabilirsiniz. Bu kadar basit. Ocağınız bir sonraki sanatsal faaliyetiniz için sizi bekliyor olacaktır.Cam Ocağınıza Karşı Nazik Olun

Destek Kuvvetleri Çağırın

Kurumuş ve inatçı lekelere karşı nazik bir tavır takınmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak tüm müdahalelere rağmen ocağı temizleyemiyorsak destek kuvvetleri işin içine dahil etme vakti gelmiş demektir. Cam ocağınıza zarar vermeden, onu çizmeden temizlemenize yardımcı olacak güçlü bir temizleyici ile ocağınızı temizleyebilir ve tüm lekelere elveda diyebilirsiniz. Bunun için piyasada cam ocağınıza zarar vermeyen birçok temizleyici bulunmaktadır. Güçlü spreyler ve yağ çözücüler ile inatçı lekelerden hemen kurtulabilirsiniz. Bu işlem için takip etmeniz gereken aşamalar şu şekildedir. 


• İlk önce ocağınızın soğumuş olduğundan emin olun. İstenmeyen durumlar yaşamanızı istemeyiz. 

• Ardından ocak üzerindeki tüm parçaları; ocak demirleri ve ocak gözlerini çıkarın. 

• Elde edeceğiniz güçlü bir yağ çözücü veya su bazlı bir temizleyiciyi tüm ocağa sıkın.

• Temizleyicilerin etkisini göstermesi için 5 dakika gibi kısa bir süre bekleyin.

• Bulaşık süngerinin yeşil olmayan yumuşak tarafı ile kirlerin üzerinden geçin.

• Ardından bir bez yardımı ile kalıntıları toplayın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus ise ocağınızı çizmeyen bir sünger veya bez yardımı ile nazikçe ovalamanızdır. Böylece cam ocağınız tüm lekelerden arınacak ve parıl parıl parlayacaktır.Destek Kuvvetleri Çağırın

Zaman Her Şeyin İlacıdır

Muhteşem yemekler yaptınız, ailenizle yemek yerken harika vakit geçirdiniz. Ancak mutfağa geri döndüğünüzde sizi can sıkıcı bir ocak karşıladı ve temizlik malzemeniz de tükenmiş. Hiç endişelenmenize gerek yok. Yapacağınız temizlik için biraz karbonat ve biraz da zaman tüm sorunları çözecektir. Bu işlem için sırası ile şu aşamaları takip edin.


• Ocağınızın soğumuş olduğundan emin olun.

• Ocak üzerindeki tüm parçaları çıkarın.

• İşe ilk önce karbonatı ocağa serpmekle başlayın. Karbonat bol olsun ki gücü de bir o kadar artsın. Bu yüzden elinizi korkak alıştırmayın ve bolca karbonat kullanın.

• Daha sonra cam ocağınızın üzerine biraz su serpin ve ıslak bir bezi üzerine kapatın.

• Ardından yarım saat boyunca sevdiğiniz bir kitabı okuyun veya müzik dinleyin. Geri döndüğünüzde karbonatın neler başardığına şahit olacaksınız.

• Ardından tek yapmanız gereken bir mikrofiber bez yardımı ile ocağı nazik hareketlerle temizlemek.

İşte bu kadar. Cam ocağınız bir sonraki kirletilme işlemi için hazır.


Pırıl Pırıl Ocağınız Çizik Çizik Olmasın

Harika bir mutfağa sahipsiniz her alan pırıl pırıl ancak ocağınızda yer yer çizikler mevcut ve bu durum canınızı sıkıyor. Maalesef bu gibi durumlarda yapılabilecek pek fazla bir şey olmamakla beraber bu durumun önüne geçmek mümkün. Öncelikle cam ocağımızı bu hale getirebilecek nedenler üzerinde düşünmeliyiz. Ocaklara uyguladığımız kaba kuvvet mi yoksa kullandığımız ürünler mi suçlu? Ocak temizliğine özellikle cam ocaklarda temizlik yapacak kişi ocağın nazikçe temizlenmesi gerektiğini bilir. Ancak kullandığı temizleyici malzeme tüm çabaları boşa çıkarabilir. Özellikle piyasada satılan krem bazlı temizleyiciler içlerinde barındırdıkları partiküller nedeniyle temizlik işlemi sırasında ocağı çizerler. Üzerine de uygulanan sert bez ve süngerler çiziklerin artmasına neden olur. Bu tür problemlerden kaçınmak için ise su bazlı temizlik malzemeleri ve sprey temizleyiciler tercih edin ve aradaki farkı görün.


Çamaşır Suyundan Kaçının

Ocaklar mutfakların en çok kirlenen alanlarından biridir. Cam ocakları temizlemek ise zor ve bir o kadar da dikkat gerektiren bir işlemdir. Cam ocak temizliğinde çamaşır suyu kullanmak ise çoğu zaman yüzeyin yıpranmasına neden olur. Bu yüzden cam ocak temizliğine uygun yüzey temizleyicilerden edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Harika yemekler yaptığımız ocağımız, mutfağımızda en çabuk kirlenen alanlardan birisidir. Cam ocaklarımızı korumak ise bizlere verilen kutsal bir görev gibidir. Bu görevi layığı ile yerine getirmek ise bahsettiğimiz yöntemler ile oldukça kolaydır.

Ev Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ev Temizliği Hizmeti Verenler

Samet Çevikcan

Samet Çevikcan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Odunpazarı

Ev temizliği uygun fiyatlarla

Teklif İste Profil Görüntüle
Yakup Selvi

Yakup Selvi

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan
Teklif İste Profil Görüntüle
Seniha Çolak

Seniha Çolak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Şişli
Teklif İste Profil Görüntüle
ece bıdıbıdı

ece bıdıbıdı

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Güngören
Teklif İste Profil Görüntüle
Eda Şenyıldız

Eda Şenyıldız

5 1 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Beşiktaş
Teklif İste Profil Görüntüle

Ev Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;