Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Kaç Derece Olmalıdır?

Bu yazımızda sizlerin de sıkça merak edip sorduğu kombi basıncı neden yükselir? Kombi barı neden düşer? gibi sorulara yanıtlar arayacağız.


Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Kaç Derece Olmalıdır?


Kombi bakımı, düzenli yapılması gereken bir ihtiyaçtır. Kombi bakımının ve temizliğinin düzenli şekilde yapılması, kombinizin kullanım ömrünü uzattığı gibi, aynı zamanda kombinizin yüksek verimle çalışmasına da yardımcı olur. Kombi bakımı sırasında temel olarak bakılan noktalar vardır. Bu yazımızda sizlerin de sıkça merak edip sorduğu, kombi basıncı neden yükselir? Kombi barı neden düşer? Kombi kaç derece olmalıdır? gibi sorulara yanıtlar arayacağız. 


Kombi bakımı sırasında yapılan uygulamalar şu şekilde sıralanabilir:

● Düzenli yapılan kombi kontrollerinde öncelik, sıcak ve soğuk su seviyesinin ölçümü ile başlar,

● Sonrasında kombinin çalışıp çalışmadığına bakılır,

● Kombinin sızdırma yapıp yapmadığına,

● Kombinin içine,

● Kombinin temizlik durumuna ve buna bağlı olarak ihtiyaç halinde içinin temizlenmesi,

● Kombinin elektrik hatlarının kontrol edilmesi,

● Kombi suyunun boşaltılması,

● Kombinin baca fanının kontrolü ve temizliğinin yapılması,

● Kombi içindeki tankın havasının ölçümü,

● Gerekli durumda kombiye hava basımı yapılması,

● Kombi brülörünün temizliğinin yapılması,

● Yanma haznesinde oluşan kirlerin temizlenmesi,

● Kombi ateşleme hattının kontrolü,

● Üç yollu vananın temizliği ve kontrolü,

● Kombinin gaz bağlantılarının kontrolü ve ayarlarının yapılması,

● Mevcut bir arıza varsa, o arızanın tespiti ve düzeltilmesi.


Kombi Bakımını Kimler Yapar?

Kombi bakımı yetkili kişiler tarafından yapılması gereken önemli bir konudur. Kombi bakımını kesinlikle siz yapmamalısınız. Bu konu mal ve can kaybına neden olacak kadar büyük sorunlar yaratabilir. Bu sebeple kombi bakım servisleri tercih edilmelidir. Kombi bakım servislerinden gelecek yetkili kişiler, en doğru bakımı ve kontrolü yapacaktır. Bilinçsizce yapılan bakımların sonucunda telafisi zor durumlarla karşılaşılması mümkündür. Kombi bakım servisleri bu konuda sizlere yardımcı olmak için beklemektedir. 

Düzenli Kombi Bakımı Yaptırmak Önemli midir?


Düzenli Kombi Bakımı Yaptırmak Önemli midir?


Düzenli kombi bakımı yaptırmak, kombinizin sağlığı açısından çok önemlidir. Düzenli kombi bakımı sayesinde birçok avantaja sahip olursunuz. 

Düzenli kombi bakımı yaptırmanın önemini şu şekilde maddelendirebiliriz:

● Kombinizde bir sorun varsa bu sorun büyümeden tespit edilmiş olur,

● Düzenli bakım, kış aylarında daha verimli kombi kullanımı sağlamanıza yardımcı olur,

● Doğalgaz faturanızda düşüş sağlar,

● Kombinin ömrü düzenli bakımlarla uzatılmış olur,

● Kombinizin iç temizliği yapılır,

● Düzenli bakım ile siz ve aileniz güvende olursunuz.


Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombi basıncı, sabit kalması gereken bir göstergedir. Bu basıncın sabit kalması, en verimli ve doğru şekilde kombinizin çalıştığının göstergesidir. Fakat bazı durumlarda kombi basıncı yükselmeye başlar ve kombiniz doğru şekilde çalışmaz. Peki kombi basıncı neden yükselir? Kombi basıncının yükselmesinin birkaç nedeni olabilir. Gelin, kombi basıncı neden yükselir sorusunun cevabına hep birlikte bakalım. 


Kombi basıncının yükselmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

● Doldurma musluğunun açık bırakılması basınç yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle musluk sıkıca ve dikkatlice kapatılmalıdır.

● Kombi doldurma musluğu arızalı olabilir. Arıza sebebiyle tam kapanmayan doldurma musluğu, basıncın sabit kalmasını engelleyebilir. Bu sebeple doldurma musluğu kontrol ettirilmeli ve değiştirilmelidir.

● Doldurma musluğu sertçe kapanabilen bir yapıya sahiptir. Fakat buna rağmen çok hassas bir yapıdadır. Kapatılırken kırılabilir. Bu durumda, musluk kapanmış olsa da hemen değiştirilmelidir. 

● Kombi basıncının yükselmesine neden olan bir diğer etken ise plaka eşanjör ya da ana eşanjörün arızasıdır. Bu parça bazı kombilerde tek, bazılarında ise çift olarak bulunabilir. Eğer tek ise ana, çift ise plaka eşanjör arızasıdır. Bu parçanın değiştirilmesi, basıncın düzelmesine yardımcı olacaktır.

● Genleşme tankının hava eksikliği bulundurması ya da delinmesi yüzünden de kombide basınç yükselmesi görülebilir. Genleşme tankının düzenli olarak kontrolünün yapılması bu nedenle çok önemlidir. Bu düzenli kontroller sırasında fazla hava boşaltılır. Hava eksikse tanka hava basılır. Hasar varsa parça değiştirilir. 


Kombi Barı Neden Düşer?

Kombi barı neden düşer sorusu, özellikle kış ayları geldiğinde çokça merak edilen sorulardan biri olmaktadır. Kombi barının düşmesinin temel nedeni, kombi içerisinde yer alan genleşme tankının hava kaybetmesidir. Barın yükseltilememesi durumunda, teknik servisten yardım alınmalıdır. Teknik servis gerekli kontrolleri yaptıktan sonra genleşme tankına hava basar ve barın normal seyrine ulaşmasını sağlar. Kombi barı düşüklüğünün bir diğer nedeni ise kombinin bakımsız kaldığının bir göstergesidir. Yetkili servislere yaptırılacak düzenli bakım ile kombi sağlığı iyileştirilebilir. 


Peki kombi barı neden düşer, bunun başka sebepleri de var mıdır? Bunlar dışında kombi ya da su tesisatında hava kaçağı olabilir. Son olarak kombi eşanjöründe kireçlenme meydana gelmiş olabilir. Bu durumlarda da kombi bakımı yaptırmak ve gerekli parçalarının değişimini sağlamak önemli hale gelmektedir. 


Kombi barının 1.5 derecesinde sabit kalması gerekir. Fakat kış aylarında, kombinin uzun bir aradan sonra tekrar çalışması, barın düşmesine ya da yükselmesine neden olabilir. Bu durumda bir süre beklemenizde fayda vardır. Kombinizin su akıntısı bulunuyor ve bar yüksekliği düzelmiyorsa, bir yetkiliden yardım almalısınız.


Kombi Bakımı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kombi Bakımı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?


Kombi bakımı yaptırmak, size ve ailenize konforlu bir kış geçirmeniz için yardımcı olur. Fakat kombi bakımı herhangi bir kişiye ya da yere yaptırılmamalıdır. Alanında yetkin kişilere bakım yaptırmak, güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Kombi bakımı yaptırılırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. 


Kombi bakımı yaptırılırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:


● Kombi bakımının yetkili servis tarafından yapılması en önemli noktadır. Bu nedenle gelen ekibin yetki belgesinin olmasına dikkat edilmelidir.

● Kombinize yapılacak işlemlerin öncelikle size söylenmesini rica edin, böylelikle sizden izinsiz bir işlem yapılmasının önüne geçersiniz. 

● Evinize gelen ekibin, kombinin içini açmadan önce gerekli diğer işlemleri yaptığından emin olun.

● Kombinizin kritik öneme sahip olan güvenlik aksamlarının kontrolden geçmesi için gerekirse uyarılarda bulunun. 

● Bacalı bir kombi kullanıyorsanız limit sensörü ve çekişinin kontrol edilmesini sağlayın.

● Yoğuşmalı kombi kullanıyor iseniz, kombinin su haznesinin temizliğinin yapılmasına dikkat edin. Ayrıca kalorifer hatları ve çamur filtrelerinin bakımının da yapılmasını hatırlatın. 


Kombi Kaç Derece Olmalıdır?


Kombi sıcaklığının kaç derece olması gerektiği, en ideal ortam sıcaklığı isteğinize göre değişebilir. Kombi ve insan sağlığı için en ideal sıcaklık değeri merak edildiğinden, kombi kaç derece olmalıdır sorusunu sıkça duyarız. Yaklaşık 20 derecelik bir ortam sıcaklığı için kombinin 60 dereceye ayarlanması yeterlidir. 

Ortam sıcaklığını arttırmak istiyorsanız, kombi sıcaklığını 65-75 derece olarak kullanmanız da normaldir. Fakat daha yüksek, hatta en yüksek ısıda kombinizi çalıştırma ihtiyacı duyuyorsanız, kombinizi bir anda 90 dereceye çıkarmamalısınız. Kombinizin bir anda çok yüksek ısılar için enerji harcaması hem kombi sağlığı için hem de faturanızın kabarmaması için çok önemlidir. Bu nedenle, kombi derecesi kademe kademe artırılmalıdır. Kombi kaç derece olmalıdır sorusuna verdiğimiz cevap sonrası yazımıza, bakım ücretleri ile devam ediyoruz.


Kombi Bakım Ücretleri Nasıldır?

Kombi bakımı yaptırmak isteyen kişiler, kombi bakım ücretleri nasıldır sorusunun cevabını merak ederler. Kombi bakım ücretleri ise korkulacak kadar yüksek maliyetlerde değildir. Elbette yetkili servislerin fiyat farkları olmaktadır fakat bu maliyet kombinizden alacağınız verimin yükselmesi ve fatura düşüklüğünün yanında çok daha cüzi bir fiyattır. Size en uygun fiyatı veren servisten kombiniz için yardım isteyerek, tüm kış boyunca gönül rahatlığıyla kombinizi kullanabilirsiniz. 

Kombi ve Radyatör Sistemleri Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Kombi ve Radyatör Sistemleri Hizmeti Verenler

Egem Iklimlendirme

Egem Iklimlendirme

0 0 Yorum
1 Kişi Seçti Sakarya / Adapazarı

Her marka kombi-klima arızası ve bakımı yapılır. 2.el ve 0 klima satışı yapılır

Teklif İste Profil Görüntüle
Bizim Teknik

Bizim Teknik

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Mamak

www.ankarakombiariza.com 0553-117-15-57 Deneyimli ve tecrübeli, yeterlilik belgeli ekip ile Her...

Teklif İste Profil Görüntüle
İlkim ısıtma sogutma ısı pompası servisi

İlkim ısıtma sogutma ısı pompası servisi

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Urla

Klima arıza bakım onarım kombi arıza bakım onarım ısı pompası arıza bakım onarım servisi...

Teklif İste Profil Görüntüle
VİP TEKNİK SERVİS

VİP TEKNİK SERVİS

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kütahya / Merkez

Kütahya VİP TEKNİK olarak Her marka kombi bakım Kombi arıza Petek temizliği Oda TERM...

Teklif İste Profil Görüntüle
İlgaz atik doğalgaz

İlgaz atik doğalgaz

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca

Sektörde müşteri memnuniyetine önem veren tecrübeli ve deneyimle hizmet vermekteyiz

Teklif İste Profil Görüntüle
Nihat Kilic

Nihat Kilic

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Gaziosmanpaşa

Kilima montajı arıza ve bakım. Kombi montajı arıza bakım petek temizliği termosta...

Teklif İste Profil Görüntüle
Hamza Korkmaz

Hamza Korkmaz

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Gaziantep / Şahinbey

Güvenilir ve sağlam ekipmanlarla müşteri memnuniyeti bizim işimiz garantisi sözümüzdür. Tec...

Teklif İste Profil Görüntüle
Atilla Yıldızbaş

Atilla Yıldızbaş

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Şanlıurfa / Siverek

2010 dan bu yana siverekte sıhhi mekanik kombi petek bakim onarım ve merkezi ısıtma sistemler...

Teklif İste Profil Görüntüle
Ömer Daşıkan

Ömer Daşıkan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Denizli / Acıpayam

Kombi&Klima Bakım Onarım Petek temizliği Isı pompası Oda Termostadı Satış montaj...

Teklif İste Profil Görüntüle
İsa Damar

İsa Damar

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Sincan

Kombi tamiri ve bakımı Petek temizliği yapıyorum. Sincan Etimesgut ve çevresine hizmet veriyo...

Teklif İste Profil Görüntüle
abdullah aşlaycı

abdullah aşlaycı

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy

klima kombi ariza tamir servis söküm demontaj montaj işleri. www.yhyteknik.com

Teklif İste Profil Görüntüle
Halil Solak

Halil Solak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Esenyurt

Her marka Beyaz eşya kombi klima servisi olarak hizmet verilmektedir Istanbul avrupa yakasında...

Teklif İste Profil Görüntüle
Hakan Karabulut

Hakan Karabulut

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sivas / Merkez

Sivas ilinde kombi bakım onarım tesisat temizliği yapılır

Teklif İste Profil Görüntüle
EMİR TEKNİK İSİ SİSTEMLERİ

EMİR TEKNİK İSİ SİSTEMLERİ

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

Kombi bakım tamir servisi Kombi satis montaj hizmet

Teklif İste Profil Görüntüle
Mutlu Mühendislik CİFTCİBASİ

Mutlu Mühendislik CİFTCİBASİ

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Bornova

Doğalgaz s sektöründe hizmet vermekteyiz firmamız bireysel mekanik tesisat uygulama tamir bakım...

Teklif İste Profil Görüntüle
Ayhan Tutar

Ayhan Tutar

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca

Kombi bakımı, Tamiri ve Kimyasal Petek Temizleme işlemleriniz İtina ile yapılır.

Teklif İste Profil Görüntüle
Berat Akyol

Berat Akyol

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Osmangazi

BRT BURSA Kombi Klima alım satım teknik servis hizmetleri

Teklif İste Profil Görüntüle
Alpaslan ceylan

Alpaslan ceylan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya

Her türlü kombi tamiri kombi bakımı kombi arıza dogalgaz su tesisatı tıkanık montaj işleri ...

Teklif İste Profil Görüntüle
Sırrı Arslan

Sırrı Arslan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Mamak

Sektörde 21. Yılımız da Tecrübe ve güvenle yolumuza devam ediyoruz. Firmamızda Kombi sa...

Teklif İste Profil Görüntüle
Benim Servisim

Benim Servisim

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Şırnak / Silopi

1990 dan beri beyaz esya klima teknik servisi olarak iş gücü hizmetini 2.nesil olarak sürdürmek...

Teklif İste Profil Görüntüle
SİSTEM ISI

SİSTEM ISI

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

Sistem Isı olarak sadece İstanbul Avrupa Yakası’na hizmet vermekteyiz , tüm kombi ve klima mar...

Teklif İste Profil Görüntüle

Kombi ve Radyatör Sistemleri Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;