Çocuk ve Bebek Bakımı Hizmeti Ortalama Ücretler

100₺ - 2800₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

100₺ - 2800₺ Ortalama Ücret
100₺ - 2800₺ Ortalama Ücret
100₺ 2800₺

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Ücret Rehberi

Anne ve babalar için en önemli şey çocuklarının sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyümesidir. Çocuğun gelişiminde hem bedensel hem ruhsal sağlık aynı derecede önem taşır. Bir bebeğin gelişimi henüz tamamlanmadığı için bakımı oldukça zahmetlidir. Bebek bakımı titizlik isteyen bir iştir. Çocuk ve bebek bakımı hizmeti, bu konuda ebeveynlere büyük ölçüde yardımcı olur. Hizmet maliyetleri pek çok unsura bağlı olarak değişiklik gösterir. Çocuk ve bebek bakıcısı ücretlerini etkileyen faktörler aşağıda sıralandığı gibidir. 

Bakıcı Ücretlerini Belirleyen Genel Unsurlar

Çocuk Sayısı

Çocuk sayısı, hizmet maliyetini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Birden çok çocuğa bakmak, bakıcının daha dikkatli çalışmasına, daha çok hizmet yüküne sahip olmasına ve emek harcamasına neden olur. Bu nedenle ödenmesi gereken toplam maliyette artış olabilir. Toplam meblağ artsa da daha çok çocuk için alınan indirim ortamı, avantaj sağlar.

Çocuğun Yaşı

Çocuğun yaşı, bakım esnasında takip edilmesi gereken durumlarda değişiklik yaratır. Aynı zamanda bakıcının görev tanımını da değiştirir. Bebek ya da çocuk bakımı arasında büyük farklılıklar vardır. Bebek bakımı, daha geniş kapsamlıdır ve zor olarak nitelendirilir. Dolayısıyla çocukların yaş gruplarına bağlı olarak hizmet maliyetinde farklılık olması son derece normaldir. 

Bakıcının Uzmanlığı ve Referansları

Bakıcının sahip olduğu tecrübe, alanındaki tanınırlığı ve daha önceki hizmetlerinden aldığı referanslar önemlidir. Deneyimli ve profesyonel bir bakıcı ile çalışmak, alınan hizmete dair memnuniyeti arttırır. Bununla birlikte toplam hizmet tutarı da uzman bakıcılar için daha yüksektir. 

Bakıcının Bildiği Diller & Yetkin Olduğu Konular 

Bakıcının aldığı eğitimler, bildiği diller ve sahip olduğu yetkinlikler, hizmet maliyetini etkiler. Birden çok dil bilen bakıcılar, çocukların gelişimine katkı sağlar. Bu durum, satranç oynama ve enstrüman çalmak için de geçerlidir. İşaret dili bilen ya da özel ilgiye ihtiyaç duyan çocuklar ile ilgilenen bebek ve çocuk bakıcıları, hizmet konusunda daha yüksek ücret talebinde bulunur. Sahip olduğu profesyonellik alanları geniş ve donanımlı bakıcılar için toplam hizmet meblağı daha fazladır. 

Mesai Saati

Çocuk ve bebek bakım hizmeti gündüz ya da gece farklı saat aralıklarında alınabilir. Özellikle akşam ve gece saatlerince alınan çocuk ve bebek bakımı hizmetleri için ödenmesi gereken tutar artış gösterebilir. Aynı zamanda hafta sonları, bayram günleri ya da tatillerde ücret tarifelerinde değişiklik olabilir. Ek olarak, tatil günlerinde daha az bakıcının görev alıyor olması da fiyatların yükselmesine neden olur.

Ev İşlerine Yardım Edip Edilmeyeceği

Bazı durumlarda kullanıcılar, bakıcıların ev işlerine yardım etmesini ister. Bakıcılar, ekstra hizmetler için fazladan ücretlendirme talep eder. Bulaşık yıkama ve yerleştirme, çamaşır yıkama ve asma, ütü yapma, ortalığı toplama, silme ve süpürme, yemek hazırlama ek hizmetlere örnek olarak verilebilir. 

Yatılı Kalma Durumu

Ebeveynler, ihtiyaçlarına bağlı olarak bebek ya da çocuk bakıcısının yatılı olarak kalmasını isteyebilir. Yatılı kalma halinde bakıcının daha uzun süre çocuktan sorumlu olması ve hizmet tanımının genişlemesi, ödenmesi gereken toplam meblağın da artmasına neden olur. Yatılı kalma koşulları, gün sayısı, yeme ve içme durumu, bakıcının kalacağı yer gibi faktörler, maliyeti değiştirecektir. 

Çocuk ve Bebek Bakımı Hizmet Türleri 

Çocuk ve bebek bakımı hizmet türleri, ebeveyn istekleri, çocukların gereksinimleri ve yaş gruplarına göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda yalnızca gerekli eğitime sahip bakıcılar tercih edilir. Hizmet tanımlarının değişmesi, ödenmesi gereken toplam maliyette de farklılık yaratır. Çocuk ve bebek bakımına dair başlıca hizmet türleri aşağıda sıralandığı gibidir.

Bebek Bakımı

Bebek bakımı, anne tarafından gerçekleştirildiğinde annenin içgüdüleriyle anlaşılabilir ve uygulanabilir olmaktadır. Bebek belli bir zamana kadar annesi tarafından büyütülmelidir. Bu sebeple annenin doğum izni kullanması önemlidir. İlk bebeğine gebe olan anne adayları genellikle hamilelik döneminde her şeyi öğrenir ve bebek doğduktan sonra uygularlar. Bunun yanı sıra yardımcı olmak için aileden biri veya bir bebek bakıcısından destek alınabilir.  Eğitimli ve deneyimli bir bebek bakıcısı, yardım için çok daha mantıklı ve doğrudur. Bebek bakımı fiyatları 500 TL - 5000 TL arasında değişir. 

Çocuk Bakımı 

Çocuk bakımı çocuğun doğumundan ergenliğine kadar giden uzun yolu kapsıyor.  Bu dönemlerde profesyonel destek almak, çocuğun ilerdeki yaşantısını da etkileyebilecek psikolojik sorunlar yaşamasını önleyecektir. Çocuk bakıcısı fiyatları 100 TL ila 5000 TL arasında değişir. Çocuk bakıcılığı çeşitli çalışma programları ile yapılabilir. Bu programlar aşağıda listelenmiştir. 

• Oyun ablası/abisi

Bu mesleği genelde üniversiteli öğrenciler yapar. Günün belli saatlerinde çocuğu parka götürür, eğitici oyunlar oynar, yabancı dil öğretir, yüzme öğretir, havuza girer vs. Bu sayede çocuğun motor gelişimi hızlanır, yabancı dile yatkınlığı oluşur, enerjisini atar, spora ilgi duyar ve rol model aldıkları kişi üniversite okuyan yetkin bir abla/abi olur. Çocuk ve bebek bakımı için etkili bir hizmettir. Oyun ablası/abisi genel ücretleri 100 TL ila 1000 TL arasında yer alır. 

• Etüt ablası/abisi

Okul yaşındaki çocukların ev ödevlerini yaparken ve ders çalışırken yardımcı olması için anlaşılan kişilere denir. Amaç çocuğa ödevlerini yaptırırken anlamadığı kısımları öğretebilmek, ödev yapmayı eğlenceli hale getirebilmek ve sınav zamanları ders çalışmasına yardımcı olabilmektir. Genelde haftanın bazı günleri 1 saat şeklinde anlaşarak çalışırlar. Etüt ablası/abisi 1 saat ücreti: 40 TL - 60 TL fiyat aralığında değişir.

• Gölge öğretmen 

Özel gereksinimli çocuklara kaynaştırma eğitiminde bireysel yardımcı olan kişiye gölge öğretmen denir. Gölge öğretmenler; çocuğun zorlandığı yeri anlayabilmek, zorlanmayacağı şekilde anlatabilmek, hoşlanmadığı ortamı çocuğa göre uyarlamak ve çocuğun gölge öğretmene ihtiyaç duyduğu durumları fark etmek gibi konularda nitelikli eğitim almış öğretmenlerdir. Ücretler çocuğun problemi veya zorluğuna göre değişir.  Gölge öğretmen 1 saat ücreti 80 TL - 200 TL aralığında yer alır.

Çocuk ve Bebek Bakımı Hizmeti Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar
• Bakıcıya güven oluşması için kendisine bildirilerek evin çeşitli yerlerine takip sistemi kamerası kurulması,
• Bakıcının çalıştığı eski aileleri arayıp görüş alınması,
• Bakıcının öğrettiğini iddia ettiği konularda çocukların kontrol edilmesi,
• Gerektiği takdirde bakıcının eğitim durumunun sorgulanması,
• Çocuklara bakıcı ile ilgili sorular sorarak şikayetlerin anlaşılması,
• Bakıcı yabancı uyrukluysa çalışma izninin olması,
• Bakıcının çocukları sevmesi, sabırlı ve güler yüzlü olması,
• Çocuğun rol model alabileceği birinin seçilmesi 
• Diğer kullanıcıların yapmış oldukları yorumlara göre bakıcı seçimi yapılması, 
• Hizmet sonrası ücretin eksiksiz olarak ödenmesi,
• Daha sonra aynı hizmeti alacak olan kullanıcılar için değerlendirme yapmak önemlidir.

Çocuk ve bebek bakımının zorlu yolculuğunda yardımcı olarak anlaşılacak bakıcı ve çalışma çeşitleri bu şekildedir. Çocuğun sık sık bakıcı değiştirmesi çok yıpratıcı bir süreçtir. Bu sebeple bakıcı seçilirken çok iyi araştırılmalı ve kalıcılığına emin olunmalıdır. İhtiyacınız olduğu anda çocuk ve bebek bakımı hizmeti almak üzere ara.com.tr’de kolaylıkla ilan açabilir, gelen uzman bakıcılar arasından dilediğinizi seçerek yüksek kaliteli hizmet alabilirsiniz. 

Çocuk ve Bebek Bakımı Hizmet Verenler

Nilüfer birliker

Nilüfer birliker

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca
Profil Görüntüle
Melisa Özdemir

Melisa Özdemir

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Mersin / Mezitli
Profil Görüntüle
samet Çelebi

samet Çelebi

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bağcılar

evde sağlık hizmeti

Profil Görüntüle
Yusuf Tezcan

Yusuf Tezcan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Manavgat
Profil Görüntüle
HİLAL TEMÜR

HİLAL TEMÜR

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle
Profil Görüntüle
artemis danışmanlık

artemis danışmanlık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
ara com

ara com

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa

yaşlı bakim

Profil Görüntüle
Elif Nazli

Elif Nazli

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kağıthane
Profil Görüntüle
ebru buse özsoy

ebru buse özsoy

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kadıköy
Profil Görüntüle
İlkay Kumtepe

İlkay Kumtepe

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer
Profil Görüntüle
Gökçenur Ural

Gökçenur Ural

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ataşehir

Profil Görüntüle
Hatice Ekinci

Hatice Ekinci

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Narlıdere
Profil Görüntüle
Mustafa Ayvacı

Mustafa Ayvacı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Şevval Cengiz

Şevval Cengiz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kartal
Profil Görüntüle
Duygu Acar

Duygu Acar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Tuzla
Profil Görüntüle
Ramazan Sökmen

Ramazan Sökmen

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bakırköy
Profil Görüntüle
bakıcım evde

bakıcım evde

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bakırköy
Profil Görüntüle
Emre Takak

Emre Takak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Alim Avkaş

Alim Avkaş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Maltepe
Profil Görüntüle
Hatice Saliha Çolak

Hatice Saliha Çolak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Profil Görüntüle
Zeynep Güleç

Zeynep Güleç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / Darıca
Profil Görüntüle

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Çocuk ve Bebek Bakımı Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.