Oto Boya Hizmeti Ortalama Ücretler

249₺ - 2500₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

249₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
249₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
249₺ 2500₺

Oto Boya Ücret Rehberi

Araçların boyanmış dış yüzeyleri yıprandırıcı dış ortam ile sürekli temasta bulunur. Doğal afetler (sel, dolu vb) ya da bireysel kazalar neticesinde ilk darbeyi alan kısımlar hep araçların boya kısımları olmaktadır. Hasar görmüş boya bölgelerinin düzeltilmesi için araç sahipleri oto boya hizmeti almaktadır.

Oto Boya Hizmeti Fiyatı ve İşlemleri

Bölgesel Boya Hizmeti Fiyatı: Ufak çaplı kazalar, güneş yanıkları, çizikler gibi aracın komple boyanmasını gerektirmeyecek durumlarda uygulanan boya hizmetidir. Maliyetler, boya hasar derinliği, renk bileşenleri, işçilik gibi özelliklere göre değişmektedir. Bölgesel boya için uygulanan işlemler aşağıdaki gibidir. Bu hizmetin oto boya ücretleri; 450 TL ile 3000 TL arasındadır.

• Araç temizliği yapılır. Boyanacak bölgede herhangi bir pislik, yağ kalıntısı, boya kalıntısı bırakılmayacak şekilde araç temizlenir.

• Boyanmayacak parçalar özenle maskelenir.

• Mevcut boyanın kalınlık bilgileri özel cihazlar yardımı ile ölçülür.

• Eğer araç kaportasında bir göçük, kırık gibi durumlar varsa önce bu durum düzeltilir. Kaynak vs gerekiyorsa yapılır.

• Macun yardımı ile boya kalınlığında farklılık olan ya da düz yüzey oluşturmayan bölgeler düzeltilir.

• Astar yapılarak katmanlar arası malzemelerin birbirlerine tutunması sağlanır.

• Eski boya cinsine ve rengine göre yeni boya hazırlanır.

• Boya uygulaması yapılır ve araç kurutma bölgesinde bekletilir.

• Vernik uygulaması ile araç boyası parlatılır ve boya korumaya alınır.

Komple Araç Boyama Hizmeti Fiyatı: Kimi durumlarda araçların boya problemleri bölgesel boyama hizmeti ile çözülemeyecek kadar büyük olur. Bu gibi durumlarda araç sahipleri komple boya hizmeti almaktadırlar. Maliyetler kullanılacak boya cinsi, aracın fırında kalma süresi, boya  proses adımları gibi parametrelere bağlıdır. Komple oto boya fiyatları 5000 TL ile 10000 TL arasında değişen fiyatlara araçlar komple boyanabilmektedir.

• Bölgesel boya işlemlerine ek olarak komple boyama prosesinde araç boyandıktan sonra belirli sıcaklıklarda kurutma fırınlarında kurutulur. 

• Kimi işletmeler boya işlemini manuel işçilik ile yaparken bazı işletmeler hassas işlem için robotik uygulamalar kullanır.

Çamurluk Boya Hizmeti Fiyatı: Araçlarda yol ile en yakın bölgeler çamurluk ve marşpiyel bölgeleridir. Bu bölgeler, taş fırlatmaları, aşındırıcı malzemeler gibi durumlarla çok sık karşı karşıya kalır ve boya kısımlarında ciddi yıpranmalar olur. Bu gibi durumlarla karşılaşmış araç sahipleri çamurluk boya hizmetinden faydalanabilir. Fiyatlar; 200 TL ile 1000 TL arasında değişir.

Bölgesel boya işlemleri ile benzer işlemler uygulanmaktadır.

Oto Boya Maliyetini Belirleyen Genel Unsurlar

Boya Çeşidi

Araçların boya işlemleri orijinal boyalar için özel prosesler içerir. Boya hizmetlerinde orijinal boyaya en yakın renkleri oluşturabilmek için çeşitli laboratuvarlarda boya denemeleri yapılır. Aracın rengi ne kadar özel olursa o renge ulaşmak o kadar zahmetli ve masraflı olacaktır.

Boya Bölgesi

Boyanacak bölgenin büyüklüğü, erişilebilirliği, çevresindeki ekipmanların sayısı gib etmenler hem boya kalitesi hem de işçiliği etkileyecektir. Çok zor bölgelerin boyanması özel ekipmanlar gerektireceğinden boya hizmeti fiyatlarını önemli ölçüde etkileyecektir.

İşçilik Maliyetleri

Orijinal araç boyaları günümüz teknolojisinin de yardımı ile robotlarla yapılır. Ancak onarım, tamir işlerinde henüz bu yatırımı yapmış firmalar çok azdır ve el işçiliği kullanılarak boyama hizmeti verilir. Boya rengi tutturma, yapılan hizmetin kalıcılığının olması, uzun süre uygulanan hizmetin kullanılabilirliği açısından işçilik, çok önemli bir parametre ve maliyet belirleme aracı durumundadır.

Oto Boya Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Özellikle bölgesel boya hizmeti alacak kullanıcılar için renk uyumu çok büyük önem arz etmektedir. Hizmet alınacak servisin renk hazırlama laboratuvarlarının yetkinliği önceden araştırılmalıdır.
  • Boya ve katkı malzemelerinin insan sağlığı ve çevre için bir risk teşkil etmediğine dair belgelendirme yapabilen işletmeler tercih edilmelidir.
  • Estetik unsurlar içeren bir operasyon olduğu için kullanıcı yorumları boya hizmeti öncesi aydınlatıcı bir platform olabilir.
  • Alınan boya hizmetinin uzun ömürlü olabilmesi için seçilecek servislerin kurumsallaşmış, fatura ve garanti belgesi verebilen yerlerden seçilmesi kullanıcıların yararına olacaktır.
  • Sigorta şirketlerinin tavsiyeleri doğrultusunda servis seçimi yapmak çoğu zaman hesaplı ve güvenilir olabilir.

Oto Boya Hizmeti Alındıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Boya hizmeti alındıktan sonra, özellikle bir kaç gün içerisinde aşındırıcı malzemelerle yıkama işlemi yapımından uzak durulmalıdır.

Oto Boya Hizmet Verenler

SERCAN OTO TEKS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

SERCAN OTO TEKS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultangazi

1987 Yılında Gaziosmanpaşa da kaporta tamirciliği üzerine kurulan Sercan Oto teknolojiyi yakın...

Teklif İste Profil Görüntüle
Başaran oto

Başaran oto

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Yenimahalle

15 Yıldır faaliyet gösteren firmamızda malum pandemi günlerinde alternatif müşterilere ulaşm...

Teklif İste Profil Görüntüle

Oto Boya Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;