Enstrüman Tamiri Hizmeti Ortalama Ücretler

50₺ - 600₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

50₺ - 600₺ Ortalama Ücret
50₺ - 600₺ Ortalama Ücret
50₺ 600₺

Enstrüman Tamiri Ücret Rehberi

Enstrüman Tamiri Hizmeti Fiyatları

Enstrümanlar, sevilen müzik türlerini icra ederken kullanılan her birinin farklı ve hoş bir tınısı olan aletlerdir. Birçok müzik türüne uygun enstrüman vardır ve her enstrümanın çalışma mekanizması farklıdır. Arızalanan enstrümanlar ise yapılan müziğin kalitesini düşüren bir durumdur. Eğer siz de enstrüman tamir hizmeti alarak ve müziğinizi tekrar icra etmeyi istiyorsanız sitemizden kolayca ilan oluşturup firmalardan teklif alarak kendinize en uygun hizmeti alabilirsiniz.

Enstrüman tamiri ücretleri birçok unsura balı olarak değişkenlik gösterebilir. Bunların başında enstrümanın türü gelir. Telli, yaylı, üflemeli, tuşlu gibi birçok enstrüman türü mevcuttur. Her enstrümanın yapısı ve mekanizması farklıdır. Ayrıca her biri için ayrı bir uzmanlı alanı gerekir. Bu durum maliyetleri etkileyen en önemli detaylardan biridir. Bu bağlamda tamir ücreti ortalama olarak 50 TL ile 600 TL arasında değişkenlik gösterebilir. 

Telli Çalgı Tamiri Fiyatları

Telli çalgılar; gitar, bağlama, ud, kanun gibi enstrümanlardır. Bu enstrümanlarda genellikle meydana gelen arızalar başta tel kopması, perde ve akort olarak belirtilebilir. Ortalama ücretler enstrümanın cinsine, arızasına ve değişen parçalarına göre değişkenlik göstermekle beraber 50 TL ile 200 TL arasındadır.

Yaylı Çalgı Tamiri Fiyatları

Yaylı çalgılar; keman, viyola ve çello gibi enstrümanlardır. Bu enstrümanların çalışma mekanizması daha farklıdır. Elektronik olan türleri mevcuttur. Ayrıca yay ve tel olarak iki kısma sahiptir. Tamiri için at kılından yapılan yaylar veya enstrümanda meydana gelen akort bozuklukları olabilir.  Ayıca nem, kuru hava enstrümanın gövdesine zarar verebileceği için maliyetler artacaktır. Çello ve viyola gibi büyük yaylı enstrümanların tamir fiyatları ise ücretleri değiştirebilir.

Nefesli Çalgı Tamiri Fiyatları

Nefesli çalgılar ise oldukça geniş bir türe sahiptir. Yan flüt, saksafon, klarnet, mızıka, trombon, trompet gibi birçok türü bulunur. Nefesli çalgıların çalışma mantığı aynı olsa da içinde birçok farklı mekanizmaları bulunur. Bu nedenle her çalgının uzmanı farklıdır. Bu durum ücretlere de yansır. Ayrıca saksafon ve trompet gibi çalgılar bakırdan üretilmişlerdir. Çatlama ve arıza gibi nedenler maliyetleri artırabilir. Ortalama ücretler 50 TL ile 350 TL arasında değişebilir.

Tuşlu Çalgı Tamiri Fiyatları

Tuşlu çalgılar, piyano, org, midi klavye ve akordeon gibi çeşitleri bulunur. Bu çalgıların çoğu farklı bir çalışma mekanizmasına sahiptir. Özellikle piyano gibi ağır aksamlı çalgılar maliyetli olabilir. Ancak bu tür çalgılarda genel olarak tuş arızası meydana gelir. Çalgının ve arızanın türüne göre ortalama ücretler belirlenir. Ayrıca elektrikli bir yapıya sahip olan org gibi çalgılarda maliyetler değişebilir. Ortalama ücretler 50 TL ile 1.000 TL arasında değişebilir.

Vurmalı Çalgı Tamiri Fiyatları

Vurmalı çalgılar, bateri, perküsyon, bando gibi türleri bulunur. Burmalı çalgılarda arıza genel olarak deride meydana gelen deformeler ve zillerde oluşan çatlak gibi sorunlardır. Bu tamir hizmetinde ortalama ücreti belirleyen unsurlar derinin cinsi ve zillerin bakım işlemleri olabilir. Ayrıca işçilik de önemli bir maliyet kalemidir.

Enstrüman Tamiri Hizmet Maliyetini Belirleyen Genel Unsurlar

Enstrümanın Türü

Enstrümanın türü önemli bir maliyet kalemidir. Her enstrümanın farklı bir çalışma prensibi ve farklı uzmanlık alanı gerektiren yapısı vardır. Özellikle piyano, çello, viyola gibi enstrümanlarda maliyetler arızanın durumuna göre daha yüksek olabilir.

Değişen Parçaları 

Enstrümanlarda zarar gören parçaların tamir maliyeti parçanın türüne göre değişir. Değişen teller, tuşlar, yaylar gibi birçok parça bulunur. Ayrıca keman, çello, gitar, bağlama gibi ahşaptan yapılan enstrümanların gövdelerinde hava koşullarından kaynaklı problemler maliyetleri artıracaktır.

İşçilik

Enstrüman tamirinde işçilik oldukça önemlidir. Çünkü her enstrüman farklı ilgi alanı ve uzmanlı ister. Tecrübeli bir tamirci enstrümanda olması gereken ses düzeyini tınısını ve akordunu yapabilir düzeyde olmalıdır. Bu nedenle enstrüman tamircisi ücretleri de maliyeti etkileyecektir.

Enstrüman Tamiri Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ruhun gıdası olan müziğin tekrar hayat bulabilmesi için tamir çalışmaları enstrümana zarar vermemelidir. Bu bağlamda aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmalıdır.

• Enstrüman tamircisi aynı zamanda tamir ettiği enstrümanı çalabilmelidir.

• Enstrüman tamirinde sesin kaliteli çıkabilmesi önemlidir. Bu nedenle tamirci kulak tınısına ve tecrübesine güvenen bir yapıda olmalıdır.

• Tamir hizmeti almadan önce enstrümanın arızası tam olarak belirtilmelidir.

• Piyano gibi karmaşık yapılara sahip olan enstrümanların tamirinde değişen parçalar, pedallar büyük hassasiyetle değiştirilmelidir.

• Tamir işlemi sonlandığında enstrümanın akort ayarının doğru yapıldığı kontrol edilmelidir.​

Enstrüman Tamiri Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;