Enstrüman Tamiri

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Enstrüman Tamiri Hizmet Verenler

ÖZKOÇ TEKNOLOJİ

ÖZKOÇ TEKNOLOJİ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Hüseyin Kaya

Hüseyin Kaya

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Gaziemir
Profil Görüntüle
Akkaya Elektrik

Akkaya Elektrik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Avcılar
Profil Görüntüle
atilla gün

atilla gün

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Urla

bisiklet motosiklet tamir bakım ve modifikasyon isleri, ayrica piyasada bulunmayacak işler

Profil Görüntüle
Altan Ilhan

Altan Ilhan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Bodrum
Profil Görüntüle
Ahmet Turan

Ahmet Turan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / İzmit
Profil Görüntüle
Ertan Saruhan

Ertan Saruhan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Bodrum

Özel tasarım Ahşap mobilya üretimi

Profil Görüntüle
jhuy 6yj

jhuy 6yj

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ataköy
Profil Görüntüle
Kasım Efe

Kasım Efe

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Elmadağ

Ev,bağ,bahçe, site market büfe tüm konut ve tasinmaz tasinirlariniz tüm gerekli tamir bakım mo...

Profil Görüntüle
Aren Kubilay Özdeğirmenci

Aren Kubilay Özdeğirmenci

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Konak

Enstrüman tamir bakım ve 2. El şatış

Profil Görüntüle
Önder Çevrik

Önder Çevrik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Etimesgut
Profil Görüntüle
İsmail Ciritoğlu

İsmail Ciritoğlu

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Bayraklı

10 yıl kaliteli hizmet profesyonel müdahale orjianl parça garantili işçilik ve parça

Profil Görüntüle
Mehmet Yüce

Mehmet Yüce

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Edremit
Profil Görüntüle
Güngör t eknik

Güngör t eknik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Avcılar
Profil Görüntüle
Behlül Tunç

Behlül Tunç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Karesi
Profil Görüntüle
Zülküf Erdoğan

Zülküf Erdoğan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye
Profil Görüntüle
Özcan BOL

Özcan BOL

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sakarya / Erenler
Profil Görüntüle
Armelab.net

Armelab.net

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Tuzla

Amfilikator ve ses sistemi tamirati endüstriyel kart tamirati

Profil Görüntüle
KAR-TECH

KAR-TECH

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Orhangazi
Profil Görüntüle
Özkan ultrasonic

Özkan ultrasonic

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bahçelievler
Profil Görüntüle
Serkan Mutaf

Serkan Mutaf

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Burhaniye
Profil Görüntüle

Ruhun gıdası olan müziğin yapı taşları enstrümanlar zaman içerisinde bakıma ve bazı kazalar sonrasında tamire ihtiyaç duyarlar. Enstrüman tamiri hizmetini verenler, enstrümanların problemlerini değerlendirme, enstrümanın yaşı, durumu ve kalitesine göre gerçekçi bir onarım önerme ve küçük bir değişiklik veya büyük bir revizyon gibi gerekli çalışmaları gerçekleştirme konusunda uzman olmalıdır. Çoğu enstrüman tamir teknisyeni de, tamir ettikleri enstrümanları çalabilen yetenekli müzisyenlerdir. 

Enstrüman Tamir Teknisyenlerinin Görevleri

Enstrüman tamir teknisyenleri enstrümanlarla ilgili problemleri teşhis eder ve sorunu çözmeye yönelik onarım işlemlerini gerçekleştirir. Genellikle teknisyenler, o müzik enstrümanını çalan kişiler oldukları için sorunu saptama konusunda hızlı ve başarılıdırlar. Teknisyenler, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olabilecekleri gibi işin mutfağında yetişmiş deneyimli kişiler de olabilirler. Sektörde bir enstrüman teknisyeninin çırağı olarak işe başlayıp işinin ehli olan pek çok teknisyen bulunur. Müzik enstrümanlarını tamir edebilmek için teknisyenler mekanik yeteneklerin yanı sıra güçlü insan becerilerine de ihtiyaç duyarlar. Teknisyenlerin görev tanımı müşteriler ile iletişim kurmayı, enstrümanın hasarını belirlemeyi ve onarım ile elden geçirme süreçlerini içerir.

Teknisyenler, pratik onarım görevlerine ek olarak, müşterilerini cihazlarının bakımı konusunda eğitir ve bilgilendirir. Profesyonellere hitap edenler, belirli bir müzisyenin tercihlerini ve ihtiyaçlarını karşılamak için bir enstrümanı özelleştirmek için genellikle özel değişiklikler ve hizmetler gerçekleştirir. Enstrüman tamir eden teknisyenler çoğunlukla bir müzik aleti üzerinde uzmanlaşır ve bazı durumlarda diğerleri hakkında da bilgi sahibi olur.

Gitar Tamiri

Gitar tamiri için sunulan en popüler ve rutin hizmetlerden biri gitarın akordunun ayarlanmasıdır. Gitarın daha iyi ses vermesi için yapılan bu bir dizi ayarlama son derece önemlidir. Gitarlar, hareket edebilen birden fazla parçaya sahip oldukları için bu tarz bir ayarlama gitar çalanların en çok ihtiyaç duyduğu hizmetlerden biridir. Gitar tamiri, gitar tellerinin doğru şekilde ayarlanmasını kapsar. Bu, somunun doğru yüksekliğe ayarlanmasını, boynun düzlüğünün ayarlanmasını ve köprünün yüksekliğinin ayarlanmasını içerir. Bazen, yüksek veya düşük perdelerin boynun olması gereken yere ayarlanmasını önlediği için gitar üzerinde bazı işlemlerin uygulanması gerekir.

Bir elektro gitar için, köprüler genellikle tonlamanın ayarlanmasına izin verecek şekilde ayarlanabilir. Gitarın bir vibrato sistemi varsa, bu düzgün bir şekilde çalışacak ve vibrato kullanıldığında gitar ayarlanmış olacak şekilde kalibre edilecektir. Elektro gitarı temizlemek, elektrik bileşenlerinin sorunsuz çalıştığını kontrol etmek ve gerek varsa jak değişimi yapmak tamir sürecinin parçalarıdır.

Temel Gitar Tamiri İşlemleri

 • Temel kurulum ve tonlama.
 • Fret değişim ve cila.
 • Tamamen yeniden akor ayarlarını gerçekleştirme
 • Kablolama sorunlarını teşhis etme ve onarma
 • Hatalı alıcıları, anahtarları, giriş jaklarını veya potansiyometreleri değiştirme
 • Gitar özelleştirme: yeni manyetikler, tunerler, pickguard, köprü modifikasyonları, vb. ekleme
 • Bitiş boyaları ve küçük eziklerin onarımı
 • Mesnet tamiri
 • Köprü onarımı veya değişimi

Keman Tamiri

Keman, yaylı çalgılar ailesinin en küçük üyelerinden biridir. Keman enstrüman ve yay olmak üzere iki parça halinde gelir. Yay kullanılmadan önce doğru gerginliğe kadar sıkılmalı ve kutusuna yerleştirilmeden önce gevşetilmelidir. Kemandaki bazı varyasyonlar, çalma şekline çok benzeyen modern elektrikli mekanizmaları içerir. Ses, enstrümanın gövdesinden ziyade elektronik olarak güçlendirilir. Birçok kemanist tarafından tercih edilen elektro keman mekanizmaları zarar gördüğünde ekstra tamir sürecine ihtiyaç duyarlar.

Kemanın az miktarda bakıma ve temizliğe gereksinimi vardır. Aleti yumuşak bir bezle temizlemek ve telleri gerektiği müddetçe ayarlamak önemlidir. Enstrümanı çalmak dışında en çok zaman harcayan aktivite ayar yapmaktır. Keman her gün çalındıktan sonra ayarlanmalıdır. Başlarda öğrenciler keman ayarlamasını öğrencileri için yapsa da bir süre sonra keman çalanlar bunu düzenli olarak kendileri yapmalıdırlar. Keman, uzun süre ayarlanmaz ise sonunda ayrıntılı bir tamir sürecine ihtiyaç duyabilir. 

Kemanda Meydana Gelebilecek Hasarlar

İnce bir enstrüman olan kemanın zarar görmesi son derece olasıdır. Kemanlar hassas malzemelerden yapılır ve kötü depolama koşulları, kapsamlı kullanım, dikkatsiz kullanım veya beklenmedik kazalar nedeniyle hasar görebilir. Bu sebeple keman tamiri sıklıkla tercih edilen hizmetlerden biridir. Enstrümanın sahibi, onarım maliyetine değip değmeyeceğini ve ne yapılabileceğini belirlemelidir. Bir kemanın parçalarını tamir etme ve eski haline döndürme işlemleri son on yılda önemli ölçüde gelişti. 

Uygun olmayan şekilde depolandığında, aşırı uzun süreli nem veya kuruluk koşullarında bırakılan en iyi yapılandırılmış kemanlar bile bükülecek, çatlayacak veya arızalanacaktır. Ahşabın nefes alması gerekir ve uzun süreli kuru hava ahşabın çatlama noktasına kadar daralmasına neden olur. Çatlaklar, genellikle içerideki çatlak çizgisi boyunca küçük ahşap kelepçeler kullanılarak onarılmalıdır.

Peg onarımı, ayarlama sırasında aşırı güçten aşınmış olan pim delikleri için yapılır. Sadece bir uzman, cihazı daha fazla hasar riski altına sokmamak için bu prosedürü yapabilir. Kırık teller dikkatle değiştirilmelidir. İnce keman yayları zamanla bakım gerektirir. Yeniden şekillendirme, zor ve zaman alan bir prosedürdür. 

Keman Çiziklerinin Onarımı

Keman tamiri hizmetinin en çok tercih edildiği durumlardan biri de kemanda çizik oluşumudur. Eski kemanlar veya iyi bakım yapılmamış kemanlar kolayca onarım gerektirebilir. Nem eksikliği, sıcaklık değişiklikleri veya sadece zaman cihaza zarar verebilir. Ahşapta onarılması çok maliyetli olabilecek küçük çatlaklar gelişir. Kemandaki çiziklere kısa sürede müdahale etmek önemlidir çünkü çiziklerin açıkta kalmasına izin vermek cihazı zararlı nem hassasiyetine maruz bırakır. Keman üzerinde ciddi çatlaklar ve eğrilmeler meydana gelebilir. 

Piyano Tamiri

Bir piyano sadece müzik sanatının bir parçası değildir, aynı zamanda bir sanat eseridir. Makine son derece karmaşıktır ve binlerce hareketli parçaya sahiptir. Piyano diğer enstrümanlar kadar kırılgan değildir, ancak yine de zamanla bozulmaya maruz kalır. Keçe aşınır, ipler kırılır, ahşap yapılar zayıflar ve çatlar ve güzel dış kabin kaplamasını ve zarafetini kaybeder. Bunlardan dolayı piyano tamiri kaçınılmaz hale gelir. Piyano yenileme işlemleri, gerekli olduğunda parçaları temizleyerek, ayarlayarak, tamir ederek ve değiştirerek yapılır. Yenileme, piyanonun en iyi veya istenen performans için çok hasarlı ve yüksek onarım gerektiren kısımlarına odaklanır.

Piyano Tamiri Süreci

Piyano tamiri, bazı durumlarda detaylı yeniden düzenlemeleri gerektirir. Piyano tamir edilirken, onarılması gereken tüm aşınmış, hasarlı ya da bozulmuş parçaların bakımı yapılır. Piyano tamir süreci, ses kartı, köprü, pin blok ve teller, ayrıca fildişi tuşları ve kasanın yenilenmesi gibi tüm yapıya odaklanır. Bu tamir süreci sayesinde piyano neredeyse orijinal halinden daha iyi duruma dahi getirilebilir. Bir piyanoyu tamir etmek, genellikle maksimum performans ve uzun ömür gerektiren yüksek kaliteli enstrümanlar için en pratik olanıdır.

Piyanonuzu en iyi durumda tutmak için, özellikle piyano akort bakımını düzenli olarak yapmak esastır. Piyano tamir hizmeti verenler, sorunun nereden kaynaklandığını belirlemek için ayarlamaya başlamadan önce piyanonuzu inceler. 

Genellikle tamir öncesi şunlar göz önünde bulundurulur:

 • Piyanonun genel durumu
 • Ses tahtasının genel durumu
 • Çekiçlerin durumu
 • Damperlerin durumu
 • Dizelerin durumu
 • Anahtarların durumu
 • Pedalların durumu

Yan Flüt Tamiri

Yan flütler giderek popülerleşen ve bir müzik grubu içerisinde şarkılara egzotik sesi ile görkem katan enstrümanlardır. Yan flütlerin güzel bir yumuşak tonu vardır ve genellikle melodiyi taşıyan öncü bir araçtır. Ağız yoluyla çalınan yan flütlerin temizlenmesi son derece önemlidir. Düzenli olarak doğru yöntemler ile temizliğin yapılması yan flüt tamiri hizmeti almadan uzun süre enstrümanı sorunsuz şekilde çalabilmeyi sağlar. 

Yan flüt tamirine başlamadan bazı soruların cevaplanması gerekir. Bu sorular aşağıdaki gibidir.

 • Flüt düştü mü eğer öyleyse eğrilme gerçekleşti mi?
 • Nota deliklerinde hasar var mı?
 • Yan flütün ağızlığı eğrildi mi?
 • Ağızlık yerine düzgün şekilde oturuyor mu?

Yan Flüt Tamirinin İncelikleri

Yan flüt tamiri yapmak son derece hassas bir iştir ve uzmanı tarafından gerçekleştirilmelidir. Tamir yapılırken flüt gövdesi kasadan çıkarılacaksa anahtarlardan tutulmaması gerekir. Bunun yerine, yaylara baskı yapılmayacak zıvana kısmından tutulabilir. Üflenen kısım da aynı şekilde çıkarılabilir. Ağızlık kısmı tutulurken zıvananın nikel ve gümüş kısmıyla temastan kaçınmak önemlidir. Aksi takdirde ciltten gelen ter, sonunda korozyona uğrayabilecek asitlerin arkasında kalır. Ayrıca, ağızlık kısmı dudak plakasından tutulmamalıdır. Tamiri yapacak kişinin yüzük takması, deliklerden birini çizme ihtimalini doğurur. 

İstif çubukları ve direkler düz bir çizgide olmalı ve flüt eskiyse çubuklar pas açısından kontrol edilmelidir. Yaylar pas ve gerginliğin esnekliği açısından kontrol edilir. Bu niteliklerin eksik olduğu tespit edilirse değiştirilir. Tüm lehim bağlantıları, özellikle lehimli ton delikleri kontrol edilir ve gerekirse sabitlenir. Tüm cihaz, her ayrıntıya dikkat edilerek yeniden monte edilir. Tamamlandıktan sonra bir gün oturur, sonra tekrar kontrol edilir. Baş ve ayak kısımlarının oturması çok önemlidir, doğru yapıldığında flüt istenildiği gibi çalınacak hale gelir. Tamir edildikten sonra yan flüt uygun temizleme maddeleri ile temizlenir ve cilalanır. 

Enstrüman Tamiri Hizmeti Almak

Bazı durumlarda enstrümanları tamir ettirmek yeni bir tanesini almaktan daha maliyetli olabilir. Bu durumlar söz konusu ise enstrüman sahibinin enstrüman değerini onarım maliyetiyle karşılaştırması gerekecektir. En bilinçli maliyet fayda analizini yapmak için deneyimli birinden enstrüman tamiri hizmeti almak önemlidir. Enstrüman tamir hizmeti verenler büyük ya da küçük her restorasyonu yapamayabilirler. Binlerce seçenek arasından doğru uzmanlıklara sahip teknisyenleri bulmak önemlidir. Enstrüman tamiri hizmeti almak artık bizimle çok daha kolay, sitemizde iş ilanı oluşturarak binlerce uzman arasında aradığınız kişiler size en uygun teklifi verir ve bu sayede hizmetinizi kolayca alırsınız.

Enstrüman Tamiri Hizmeti Ortalama Ücretler

50₺ - 600₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

Ücret RehberiniGör
50₺ - 600₺ Ortalama Ücret
50₺ - 600₺ Ortalama Ücret
50₺ 600₺

Enstrüman Tamiri Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.