Takı Tasarım

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Takı Tasarım Hizmet Verenler

Deniz Çiçek

Deniz Çiçek

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kırklareli / Merkez
Profil Görüntüle
Ali Çiğdem

Ali Çiğdem

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beyoğlu
Profil Görüntüle
Akbulut Temizlik

Akbulut Temizlik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Samsun / Atakum
Profil Görüntüle
Kumral Işıltı

Kumral Işıltı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Konak
Profil Görüntüle
Esra Tura

Esra Tura

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Tepebaşı

Sac tasarim ve guzellik hizmeti ombre rofle boya keratin bakim sac kesimi kirik onarim sac kiriklari...

Profil Görüntüle
işiş işiş

işiş işiş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Çekmeköy
Profil Görüntüle
Şaban SÖYLEMEZ

Şaban SÖYLEMEZ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Kerim Karakuzu

Kerim Karakuzu

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Semih Tipi

Semih Tipi

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer

Bursa osmangazi nilüfer gemlik inegöl karacabey bandırma çanakkale ve turkiye ici adrese teslim...

Profil Görüntüle
RÜYA Orkestra

RÜYA Orkestra

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Denizli / Merkezefendi

ORKESTRA RÜYA MÜZİK SES IŞIK SİSTEMLERİ 1998 YILINDAN BUGÜNE BİR SEVDADIR ÖZLEMLERİ SEVG...

Profil Görüntüle
Cem Acar

Cem Acar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beyoğlu

Merhabalar kuryeyim ve 2 kg kadar evrak yemek vb seyleri kuryeligini yapiyorum

Profil Görüntüle
Cengiz Sogucaklı

Cengiz Sogucaklı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kilis / Merkez

Turkiyenin heryerine hizmet vermekteyim

Profil Görüntüle
erhan Ertürk

erhan Ertürk

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa
Profil Görüntüle
Ela Ela

Ela Ela

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Serkan BABUR

Serkan BABUR

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Trabzon / Ortahisar
Profil Görüntüle
Birgül enez

Birgül enez

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Mardin / Artuklu
Profil Görüntüle
Sevinç Çetin

Sevinç Çetin

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Muhammet Demirci

Muhammet Demirci

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Uşak / Ulubey
Profil Görüntüle
Hürrem bayan kuaförü Genç ihsan aksesuar

Hürrem bayan kuaförü Genç ihsan aksesuar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Hatay / Antakya
Profil Görüntüle
Burak Yüceer

Burak Yüceer

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Zonguldak / Merkez
Profil Görüntüle
ozan&ayşe kılıç

ozan&ayşe kılıç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Şanlıurfa / Haliliye
Profil Görüntüle

Takı Tasarım Hizmeti

Tarih boyunca insanların dini, sosyal ve ekonomik hayatları ile ilgili ipucu veren takılar pek çok farklı amaçla kullanılır. Takılar eski çağlarda bilinmeyen doğa güçlerinden korunma ve güçlü olma düşüncesiyle muska olarak kullanılıyordu. Ölen yakınlarını takılarıyla beraber gömerek ruhlarının kötülükten korunacağı inancı taşımaktaydılar. Ölümden sonraki hayat inancı da olduğu için kişiyle beraber gömülen takıların orada kullanılacağı düşüncesi de yaygın bir inançtır.

Giyimin tamamlayıcı unsuru olan takı tasarım modelleri renk renk çeşit çeşit boncuklardan yapılmış ve insanların tarih boyunca sosyal statülerini temsil eden ortak dil olarak kullanılmıştır. Boncukların ve doğal taşların insanların üzerinde tedavi edici gücü olduğu da bilinmektedir. Ortaçağda ise boncuklarla tesbihlerde karşılaşılmaktadır. Tespihler Romalılardan Müslümanlara, Müslümanlardan Budistlere kadar çoğu dinde kullanılmıştır. 

Takının İnsan Yaşamındaki Yeri

Günümüzde takılar hem inançlar gereği hem de estetik amaçlı güzelliği gözler önüne sermek için kullanılmaktadır. Başarılı pek çok sanatçı, sporcu, bürokrat veya iş insanları taktıkları zincir, kolye, bileklik, küpe gibi çeşitli takıların onlara uğur ve şans getireceğine ya da nazardan koruyacağına inanmaktadır. Kullanılan bu takılar insanların hayatındaki tarzı ve duruşu olarak görülür. Evlilerin yüzüğü sol ele takarken nişanlıların sağ ele takması, Müslüman erkeğin altın yerine gümüş takı kullanması, zengin kişilerin pırlanta ve altından oluşan oldukça gösterişli takılar kullanması gibi örnekler takının kişilerin yaşam tarzlarındaki yerini göstermektedir.

Geçmişten Günümüze Takı

Eski çağlardan beri var olan takılar insan vücudunun çeşitli kısımlarını süslemek amaçlı kullanılmaktadır. İnsanoğlu tarafından korkuları yenmek, güç göstermek, yüce olmak ve güzel görünmek gibi dinsel veya geleneksel nedenlerle böyle aksesuarlar tercih edilmiştir. Kutsal ağaç kabukları, tüyler, diş ve kemik parçaları, deniz kabukları ve değerli taşlar takı tasarım için kullanılan objelerdendir. Tarihçede önceleri büyü ve sihir amaçlı, sonraları ise dinsel temalarla tasarlanan takılarla karşılaşılmaktadır. M.Ö. 3000-4000 yıllarında Mezopotamya’da doğduğu bilinmektedir ve daha sonra Mısır, Hindistan, Afrika, Asya, Avrupa ve İslam ülkelerine yayılmıştır. 

Altın bulunduktan ve maden işlemesinin öğrenilmesinden sonra mücevhercilik çağına girilmiştir. Bu dönemde özellikle Mısır’da bulunan Firavun mezarlarında oldukça değerli mücevher koleksiyonlara denk gelinmiştir. Türkiye’de ‘’Karun’un Hazinesi’’ adlı bulgularda altın ve gümüş takılar, değerli taş ve çeşitli objeler bulunmuştur. Yapılmış olan pek çok kazı ve araştırmada insanların takıyı her dönemde kullandığı ve onlara çeşitli anlamlar yüklediği görülmüştür. Biçimleri, şekilleri ve malzemeleri dönemlere göre değişen takılar dönemin yaratıcı ve sabırlı ustaları tarafından yapılmıştır. Bu eserler onları üreten toplumların estetik, geleneksel ve dinsel özelliklerini yansıtmaktadır.

Günümüzde tasarımcılar takı tasarım atölyesi ile öncelikle günün modası ve kullanılan renklerden esinlenerek çizimler yapmaktadır. Bilgisayar üzerinden yapılan çizimler olduğu gibi üç boyutlu kalıplar sayesinde model muma uygulanan üç boyutlu tasarım örnekleri de mevcuttur. Bu kalıplara eriyen altın ve gümüş döküldükten sonra cilalanarak objeler son hallerine getirilir. 

Kuyumculuk

Kuyumculuk, günümüzdeki popüler ve vazgeçilmez sanat dallarından biridir. Takı tasarım çeşitli uygarlıkların gelenek, örf, adet ve kültürlerinin en önemli yansıtıcısı olmuştur. Zamanla nüfusun artması nedeniyle yaşanan göçler ya da istilalar getirdiği zararların yanı sıra toplumların birleşme ve kültürler arası kaynaşmayı sağlamıştır. Bu sayede farklı toplumlar birbirleriyle etkileşim içerisine girerek teknik ve materyal hakkında bilgi sahibi olmuşlar ve takılarda özgünlük ve çeşitlilik yaratılmıştır. Roma, Helen ve Yunan dönemlerinde yapımına başlanan imitasyon taş ve değersiz metallerle yapılmış takılar kuyumculuğun içine girmiştir. Bu durum kuyumculuğa değer kaybettirirken hitap edilen kitleyi ve pazarlama ağını genişletmiştir. 

Takı Tasarım Modellerinden Metalleri Süsleme Sanatı

Telkari (Filigran) Tekniği

Kafesli kuyumculuk adı da verilen telkaride gümüş tellere istenilen şekiller verilerek desen oluşturulur. Sözcük olarak tel ile yapılan sanat anlamına gelir. Arkeolojik kazılar sonucu bulunan eserlerden yola çıkılarak M.Ö. 3000’den itibaren Mezopotamya’da, M.Ö. 2500’den itibaren ise Anadolu’da kullanıldığı anlaşılmıştır. Türkiye’deki en önemli telkari işçiliği Mardin Midyat ilçesinde yapılmaktadır. Midyat takı tasarım modelleri zarif ve kıymetlidir. 

Granülasyon Tekniği

Çeşitli granüllerden yapılan süsleme tekniğidir. Bu teknik obje yüzeyinde granül adı verilen taneciklerin kompozisyon oluşturarak kaynaklanması sonucu elde edilir. M.Ö. 3000’de Mezopotamya’da Ur Kral mezarında ve Anadolu’da bu teknikle yapılmış takılar bulunmuştur. 

Savat (Niello) Tekniği

Metal objenin üzerinde açılan kanalların metal sülfür ile doldurulmasıyla oluşan alaşıma savat denir. Kuyumculukta parlak siyah veya gri renkle, altının özellikle gümüşün yüzeyinin süslemesinde kullanılır. Mineleme tekniğinin gelişiminde önemli rolü olan bu teknikle Bizanslılar ve Yunanlar zamanında karşılaşılmıştır. Türkiye’de Diyarbakır, Van, Eskişehir, Samsun, Erzurum ve İstanbul’da savatlama yapılan takı tasarım atölyesi bulunmaktadır.

Mineleme (Emaylama) Tekniği

Cam tozu ve metal oksit karışımından yapılan mine, değerli metallerin daha güzel ve renkli görünmesini sağlamaktadır. Parlaklığı artırır ve kullanıma dayalı deformasyona karşı direnç kazandırır. Çizilme, aşınma ve lekelenmeye karşı parlak, dayanıklı ve sert bir yüzey oluşturur. Bulunan en eski mine çalışmaları Mısır ve Anadolu’da görülmüştür.

Tombaklama Tekniği

İlk kez Yunan ve Roma döneminde karşılaşılan bu teknik henüz elektrik kullanılmayan zamanlarda madenleri kaplama tekniği olmuştur. Dayanıklı ve ekonomik madenlerle yapılan takılar altın ve gümüş gibi madenlerle kaplanmıştır. Bu teknik takılara hem daha estetik bir görüntü kazandırmakta hem de oksidasyonu önlemektedir.

Kabartma (Repousse) Tekniği

Metal levhalar üzerine çelik kalem ve çekiç kullanılarak kabartma şeklinde süslemelerin yapıldığı tekniktir. Kabartmadaki asıl amaç düz olmayan yüzeyde çeşitli ışık ve gölge oyunları yakalamaktır. Tarih boyunca neredeyse bütün uygarlıklar takı tasarım için bu tekniği kullanmıştır. 

Günümüzde Takı Tasarım

Günümüzde her yaştan insanın takıları onların en önem verdiği aksesuarlar arasına girmektedir. İnce iş ve sabır isteyen takı tasarım günümüzde üretmek isteyen kişilerin de küçük çaplı eğitim ve teknikler öğrenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Kurslarda çeşitli çizim teknikleri, mum modelleme, bronz döküm, metal şekillendirme, cila, taş, kaynak ve mıhlama gibi pek çok teknik teorik ve pratik olarak öğretilmektedir.  

Ayrıca bireysel tasarımlarda ahşap, plastik, cam boncukların, zincirlerin, deri ip, doğal taş ve değerli taşlar kullanılarak yapılan takı tasarım modelleri de farklı renk ve tarzlarıyla farklı zevklere hitap etmektedir. Bakır, pirinç ve gümüş madenlerinin de kullanıldığı takılar diğer takı malzemelerinin de kullanıldığı küpe, kolye, bileklik, yüzük, hızma, halhal, broş ve kemer gibi aksesuarlardır. Tasarım teknikleri ve malzemelerinin kullanıldığı ürünler şapka, çanta gibi aksesuarlardan ziyade duvar süsü olarak da tasarlanabilmektedir.

Atölyelerde kullanılacak malzemeler ve el aletlerinin kullanımı derslerde öğretilmektedir. Döküm olarak hazırlanan ara malzemeler, misina, ip, lastik, makrome ipi, deri, kumaş, iğne oyası, dantel, çeşitli ve renkli boncuklar gibi malzemeler kullanılmaktadır. Renkli boncuklarla yapılan takılar rehabilite açısından olumlu etkiler yarattığı için de takı tasarım atölyesi kişiler tarafından ilgi görmektedir.

Kullanılan malzeme çeşitleri ve özellikleri kullanım amacına göre farklılık gösterir. Malzemeler internette kolaylıkla bulunabildiği gibi çeşitli bijuterilerde ve çarşılarda da satılır. Toptan alınacak ürünlerde indirim şansı oldukça yüksek olduğu için atölye ile beraber alınması önerilir.

Takıların eski çağlardan beri mezarlardan gösterişli saraylara kadar gelen serüveni değerli taşların bulunmasıyla beraber farklı boyutlar kazanarak bugünlere kadar gelmiştir. Takı kullanımı her insanda güzelliğin ön plana çıkması ve estetiğe olan ilginin yansımasıdır.

Takı Tasarımcısı

Gerekli eğitimler sonucu aksesuar tasarlayan ve üreten kişiye takı tasarımcısı denir. Bazen altın ve pırlanta gibi değerli madenlerle çalışıldığı gibi bazen de boncuk gibi malzemeler ile çalışılır. Takı tasarımcısı üniversite mezunu veya İŞKUR, Halk Eğitim Merkezleri gibi çeşitli kurumların meslek edindirme kurslarının eğitimleri sonucu alınan sertifikalarla bu alanda uzmanlaşan kişilerdir. 

Dönemin trendi olan takı tasarım mesleği tasarım, imalat ve satış dahil pek çok alanda iş yapabilir. İş güvenliği kapsamında çalışmalar yürütmelidir. Tasarımcının görevleri;

  • Müşteri siparişi almak,
  • Müşteri talebine göre ürün tasarlamak,
  • Bilgisayar üzerinde takı çizimlerini yapmak,
  • Tasarlanan takıların çizimlerini kullanıcıya göstererek çalışmaya başlamak,
  • Süreçte eksik veya fazla görülen yerleri düzelterek tasarımı geliştirmek,
  • Parlatma, sıvama, lehimleme, şişirme gibi işlemler yapmak,
  • Üretilen ve geliştirilen tasarımları farklı firmalara göndererek tanıtmak,
  • Gerektiği taktirde fuar ve çeşitli yarışmalara katılmak,
  • Takı tasarım alanında eğitim ve seminerlere katılım sağlayarak kendini geliştirmek.

Takı tasarımcısı olmak için profesyonel eğitim üniversitelerin ‘’Kuyumculuk ve Takı Tasarımı’’ bölümü okunarak alınmaktadır. Bu bölüm kapsamında takı tasarım teknikleri, sanat tarihi gibi dersler görülür. 

Takı Tasarım Hizmeti Almak

Göz alıcı ve özel tasarlanmış bir takı hem maddi hem manevi tatmin sağlar. En iyi ustalardan takı tasarım hizmetini en uygun fiyatlara almak herkesin öncelikli amacıdır. Takı tasarım hizmeti almak artık bizimle çok daha kolay, sitemizde iş ilanı oluşturarak binlerce uzman arasında aradığınız kişiler size en uygun teklifi verir ve bu sayede hizmetinizi kolayca alırsınız.

Takı Tasarım Hizmeti Ortalama Ücretler

40₺ - 600₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

Ücret RehberiniGör
40₺ - 600₺ Ortalama Ücret
40₺ - 600₺ Ortalama Ücret
40₺ 600₺

Takı Tasarım Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.