Ev Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılmalı?

Yaşam alanınızı virüs ve mikroplardan arındırmak için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemleri

2019 yılı sonlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs kısa bir süre içerisinde pandemiye dönüştü ve birçok insanı etkiledi. Peki Çin’de ortaya çıkan bu virüsün neden bu kadar yayıldığını biliyor musunuz? Sebebi temizlik. Sağlıksız ortamlarda satılan sağlıksız canlı yiyeceklerin alınması virüsün insanlara bulaşmasına ve tüm dünyaya yayılmasına neden oldu. Ancak bu virüsten kurtulmanın tek yolu yine temizlik.


Ev dezenfeksiyonu

Ev dezenfeksiyonu işlemi titizlikle yapılaması gerekir. Çünkü virüs ev ortamına girmek isteyen ve evdeki canlıları sömürmek isteyen bir mikrobiyolojik canlılardır. Ev dezenfeksiyonu sadece koronavirüs için değil tüm bakteri ve virüsler için yapılmalıdır. Orta Çağ’da 200 milyon kadar insanın ölümüne sebep olan kara veba gibi virüslerin günümüzde bu kadar yıkıcı tahribatlara yol açmamasının nedeni elbette ki temizliktir


Ev dezenfeksiyonu işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve temizliğine ekstra özen gösterilmesi gereken alanlar vardır. Şimdi ise gelin hep beraber koronavirüs gibi kötü canlıları temizlik ile nasıl tehdit edebileceğimizi gösterelim.

Belirli Alanlara Odaklanın


Virüsün kol gezdiği yerler genellikle en sık kullanılan alanlardır. Bunların başında kapı kolları gelir. Ardından kumanda, lavabolar, musluklar, elektrik düğmeleri gibi sık temas edilen yer gelir. Bu gibi yerlerin dezenfeksiyonu için öncelikle en az %70 oranında alkol içeren dezenfektanlar kullanılması virüsün bertaraf edilmesi için yeterlidir. Eğer dezenfektan bulamıyor iseniz kendi dezenfektanınızı yapabilirsiniz. Bunun için birkaç maddeyi edinmeniz gerekir. Bu maddeler;


• Boş bir sprey şişesi

• Su ve sirke

• Yarım çay bardağı izopropil alkol

• Limon yağı ve çay ağacı yağı


Yukarıda bahsettiğimiz malzemeleri edinerek kendi dezenfektanınızı yapabilirsiniz. Tüm malzemeleri sprey şişesine boşaltıp karıştırmaktır. Bu aşamada tek dikkat etmeniz gereken nokta alkolü her zaman suyun üzerine boşaltmalısınız. Yani ilk önce su, sonra da alkol. İşte bu kadar basit. Böylece kapı kollarını, çekmeceleri ve sık temas edilen birçok alanı hazırladığınız karışım ile dezenfekte edebilirsiniz.


Virüse Karşı Savaş Açın


Virüsler özellikle koronavirüs yağlı bir tabakaya sahip olduğu için güçlü yağ çözücülerin temas etmesiyle hemen yok edilebilirler. Virüslere ve bakterilere karşı savaş açmak için öncelikle cephanenizin dolu ve eksiksiz olması gerekir. Bulunduracağınız dezenfeksiyon ürünleri en az %70 alkol içermelidir. Bunun yanı sıra cephanenizde bulunması gereken temizlik malzemeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz.


• Çamaşır suyu

• Sirke

• Arap sabunu

• Karbonat 


Güçlü kimyasalların sürekli kullanılması virüslerin yok edilmesi için en iyi yollardan biri olsa da fazla kullanılması sağlık sorunlarına neden olabilir. Virüsten korunayım derken başka sağlık problemlerine davetiye çıkarabilirsiniz. Bu nedenle güçlü kimyasalları kullandıktan sonra bu kimyasallara ara vermeli ve doğal dezenfektan ürünlerini kullanabilirsiniz.Virüse karşı savaş açın

Sirke ile Temiz Alanlar Yaratın

Her ne kadar alkol veya çamaşır suları güçlü dezenfektanlar olarak sayılsa da hiçbir ürün sirkenin verdiği güveni veremez. Sirke en doğal dezenfektan olarak cephaneliğimizde yerini almalıdır. Sirkenin temizleme gücü içerisinde barındırdığı mikrobiyal mücadele maddeleriyle virüs ve bakterilerle savaşımızda en etkili silahlardan biridir. Sirkeyi su ile karıştırarak evleri temizleyebilir, zemin yüzeyleri ve sık kullanılan lavabo, banyo, küvet gibi alanlar dezenfekte edebilirsiniz.


Sirke ile temiz alanlar yaratın

Karbonatın Gücünden Yararlanın


Doğa ananın bizlere sunduğu her derde deva olan karbonat virüs ve bakterilerle olan savaşımızda en etkili silahlarımızdan biri olmaktadır. Etkili temizlik gücü ve doğal yapısı ile portakal yağı ve çay ağacı yağı ile karıştırılmış su ve karbonat üçlüsünün temizleyemeyeceği alan yoktur. Karbonat ile yaptığınız dezenfektanları halı, koltuk, gibi alanlarda kullanabilir hatta çamaşır makinesinde kullanarak kıyafetlerinizi de doğal bir temizleyici ile dezenfekte edebilirsiniz.


En Etkili Silahlardan Biri: Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu herkesin evinde kullandığı ve en etkili temizlik araçlarından biridir. Bu temizleyici madde içerdiği kimyasallar ile hiçbir virüs ve bakterinin yaşamasına izin vermez. Ancak çamaşır suyunun seyreltilerek kullanılması gerekir aksi takdirde virüslerle birlikte biz de zarar görebiliriz. Çamaşır suyu ile dezenfekte işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise çamaşır suyunun asla diğer güçlü kimyasallar ile karıştırılmamasıdır. Bu gibi durumlarda ortaya çıkan bileşik yoğun gaz ve zehirlenmelere yol açabilir, virüs ve bakterilerin veremeyeceği zararları verebilir. Bu nedenle çamaşır suyu gibi güçlü kimyasalları tüketirken her zaman dikkatli olunması ve ilk önce sağlığın düşünülmesi gerekir.


En Etkili Silahlardan Biri: Çamaşır Suyu

Alkol ile Cephanenizi Güçlendirin

Alkol en güçlü dezenfekte elemanlarından biridir. Ancak alkol kullanırken bilinçli olmak oluşabilecek tehlikelere karşı önlem almak gerekir. Alkol ile yapabileceğiniz güçlü bir dezenfektan ile tüm evi dezenfekte edebilirsiniz. Ancak dikkat etmelisiniz ki çamaşır suyu ve alkol, ateş ve barut gibidir. Yan yana gelmesi ciddi zararlar verebilir. Alkolü daha güvenli kullanım için mutlaka seyreltilmesi ve her gün kullanılmaması gerekir. Ayrıca kullanıldıktan sonra evin iyice havalandırılması da şarttır.


Evinizi Havalandırın ve Virüsler Uçup Gitsin

Ev dezenfeksiyonu yapılırken her yeri dezenfekte etmiş ve her alanı iyice temizlemiş olabilirsiniz. Ancak havalandırmadığınız bir evde virüsler ve bakteriler kol kola dolaşıyor olacaktır. Bu durumda evinizi sürekli havalandırmanız gerekir. Özellikle kullanılan klima gibi iklimlendirme araçları hava sirkülasyonunu önleyerek kirli havanın sürekli devir daimini yapar. Bu nedenle evin temiz hava ile havalandırılması virüs ve bakterilere karşı açılan savaşta önemli rol oynamaktadır.


Evinizi Havalandırın ve Virüsler Uçup Gitsin

Ev Temizliği Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ev Temizliği Hizmeti Verenler

Samet Çevikcan

Samet Çevikcan

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Odunpazarı

Ev temizliği uygun fiyatlarla

Teklif İste Profil Görüntüle
Yakup Selvi

Yakup Selvi

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan
Teklif İste Profil Görüntüle
Seniha Çolak

Seniha Çolak

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Şişli
Teklif İste Profil Görüntüle
ece bıdıbıdı

ece bıdıbıdı

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Güngören
Teklif İste Profil Görüntüle
Eda Şenyıldız

Eda Şenyıldız

5 1 Yorum
1 Kişi Seçti İstanbul / Beşiktaş
Teklif İste Profil Görüntüle

Ev Temizliği Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;