Oto Kaporta Boya

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Oto Kaporta Boya Hizmet Verenler

Mehmet Mustafa Buğdaycı

Mehmet Mustafa Buğdaycı

5.0 1 Yorum
0 Kişi Seçti Diyarbakır / Yenişehir

Servis 21

Profil Görüntüle
AUTO CERRAH İbrahim

AUTO CERRAH İbrahim

1.0 1 Yorum
0 Kişi Seçti Gaziantep / Şehitkamil
Profil Görüntüle
Ekrem Demircan

Ekrem Demircan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye

Araba tamir işleri

Profil Görüntüle
SERCAN OTO TEKS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

SERCAN OTO TEKS.SAN.TİC.LTD.ŞTİ.

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultangazi

1987 Yılında Gaziosmanpaşa da kaporta tamirciliği üzerine kurulan Sercan Oto teknolojiyi yakın...

Profil Görüntüle
Asln Karayanık

Asln Karayanık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Esenyurt
Profil Görüntüle
Rusif Muradov

Rusif Muradov

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Kepez
Profil Görüntüle
Mehmet Hut

Mehmet Hut

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Kartal
Profil Görüntüle
Muslum Bakır

Muslum Bakır

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Karabağlar
Profil Görüntüle
BMS AUTO SERVICE

BMS AUTO SERVICE

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa
Profil Görüntüle
ArabamGo

ArabamGo

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Edremit

ARABAMGO Aracınızda oluşan “ OLUMSUZ ŞARTLARI “ gideren bir sisteme sahiptir. Onarımı uzun...

Profil Görüntüle
Rempa otomotiv

Rempa otomotiv

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Fatih
Profil Görüntüle
uçaklar oto

uçaklar oto

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Tekirdağ / Çerkezköy

Trakya bölgesine boyasız göçük düzeltme hizmeti sunmaktayız

Profil Görüntüle
Mesut Aydoğan

Mesut Aydoğan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Adana / Yüreğir
Profil Görüntüle
EMRE YÜKSEKDAĞ

EMRE YÜKSEKDAĞ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Manisa / Yunusemre
Profil Görüntüle
Veysel Akkuş

Veysel Akkuş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Osmangazi
Profil Görüntüle
Atılım otomotiv

Atılım otomotiv

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Bornova
Profil Görüntüle
İbrahim Adakan

İbrahim Adakan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kırklareli / Lüleburgaz
Profil Görüntüle
Samet Çakmak

Samet Çakmak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Samsun / Tekkeköy
Profil Görüntüle
Mahmut Ateş

Mahmut Ateş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bakırköy
Profil Görüntüle
Semih MERT

Semih MERT

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sakarya / Erenler
Profil Görüntüle
Sefa otomotiv

Sefa otomotiv

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Avcılar

Agır hasarli, mini onarım,şase düzeltme,Kaporta boya hasar onarım sigorta kasko ile çalı...

Profil Görüntüle

Hassas bir otomobil kaportası olan araç sahipleri araçlarının üzerindeki her çiziği önemserler ve bunun için çözüm yolları ararlar. Bu yollardan en bilineni de oto kaporta boyama işlemidir. 

Araba kaporta boyama işlemi büyük bir iş gibi gözükmese de doğru ürünlerle ve uzman kişilerce yapılması çok önemlidir. Doğru yapılmış bir boyama sayesinde araç sahibi gelecekte benzer bir sebepten aracına aynı işlemi uygulatmak zorunda kalmayabilir. Bu da profesyonel bir uygulamadan ve ömür boyu garanti veren kaliteli boya markalarını kullanmaktan geçmektedir. Ömür boyu garanti uzman ellerle birleştiğinde en iyi sonucu vermektedir.

Otomobilin paslanmasını önlemek için otomotiv boyasının kalitesi çok önemlidir. Pas, bir anot, bir katot ve bir elektrolit birleşiminden ortaya çıkar. Otomobillerin üst yapısı anot / katot görevi görür, su -yağmur suyu gibi - elektrolit işlevi görebilir. Oto kaplama sayesinde otomobilinizde oluşmuş olan renk ayrımları gidebileceği gibi kaliteli bir kaplama işlemi de yapılır.  Otomotiv boyasının tabakası inceldiğinde veya çizildiğinde, boyanın koruyucu etkisi kaybolur ve elektro kimyasal bir süreç meydana gelir. Bu da korozyona neden olur. Araba gövdesi çoğunlukla farklı çeliklerden yapıldığından, farklı demir oksitler oluşur ve pas görünür hale gelir. Koruyucu tabaka hasar gördüğünde ve pas oluştuğunda hızlıca ilerler ve kolayca görünür hale gelir.

Oto Kaporta Boyası Nasıl Seçilmelidir?

Otomotiv boyasını uygulamak için kullanılan teknikler ve boyalar, boyanacak alanın genişliği, türü ve mevcut yüzey malzemesinin durumuna göre belirlenir. Küçük bir çiziğe rötuş yapmak için büyük boyutta bir püskürtme tabancası kullanılmaz veya panelin tamamını yenilemek için rötuş fırçası kullanılmaz. Ancak aracın tamamı yeniden boyanacak ise, özellikle otomotiv tamir işleri için üretilmiş boya kullanılmalıdır. Görsel olarak kabul edilebilir, uyumlu ve dayanıklı bir boya işi elde etmek için, mevcut yüzeylere veya astara uygun ürünler kullanmanız gerekir. Oto kaplama için boya seçileceği sırada her zaman bunlara en fazla dikkat ederek kaliteli boya seçmeniz gerekir. 

Oto Kaporta Boyası Nasıl Uygulanır?

Oto kaporta boya genellikle araba gövdesine birkaç katman halinde uygulanır, her katman birkaç mikrometre kalınlığa sahiptir. Yirmiden fazla işlem aşaması olabilir (temizleme, yağ alma, kurutma vb. dahil). Bunlar sürecin önemli aşamaları şunlardır:

- Araç gövdesi iyice temizlenir ve yağdan arındırılır. Birinci kat olarak bir kat fosfat uygulanır. Korozyon koruyucu görevi görür ve daha sonra boyayı yapıştırmak için gerekli katmanı sağlar.

- Bu adımı elektro kaplama izler. Katı boya parçacıkları, şase üzerine elektroforez ile katmanlanır.

- Astarı uygulamak için püskürtme işlemi (örneğin, püskürtme kabini) kullanılır. Astar, düzleyici ve koruyucu bir tabaka görevi görür.

- Daha sonra, taban katı araba gövdesine püskürtülür. Baz kat mat veya metalik olabilir. Mat olan daha kolay işlenebilirlik gösterse de, metalik olanın araç gövdesine uygulanması daha zordur, çünkü katı parçacıkların pürüzsüz bir yüzey elde etmek için bir yönde hizalanması gerekir.

- Son adım, vernik katının uygulanmasıdır. Şeffaf kaplama, genellikle çelikten yapılmış araba gövdesini aşınma ve UV ışığına karşı korumak için kullanılır. Çoğu otomobilin parlak, açık, yansıtıcı ve parlak bir görünüme sahip olmasına rağmen, son zamanlarda otomobil üreticileri mat yüzey üretme eğilimindedir. Mat bitiriş daha çok bu işlem basamağında uygulanır ve puslu bir görünüm verir.


Arabamı Kendim Boyayabilir Miyim?

Araç sahibi, hasarlı veya çukurlu bir panelde onarımlar yaptıktan sonra veya sadece görünümünü güncellemek ve yenilemek için kendi aracını kendi boyayabilir. Bu iş çok fazla hazırlık çalışması ve sabır gerektirir, ancak yepyeni görünen bir otomobil elde edilebilir. Otomobilinizi boyamaya karar vermeden önce bu işlem sırasında birçok kişinin yaptığı hataya dikkat edin. Bu, profesyonelce boyanmış bir araç elde etmenizi ve uygulamadan sonra o yüzeyin herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymamasını sağlar. Oto kaporta boya işlemlerinizi kendiniz yapmanız aracınızda renk uyuşmazlığı ve dalgalara sebep olacağından dolayı profesyonel birisinden destek almalısınız. 

Boya tabancası kullanmamak

Aracınızı boyamak için sprey tenekeleri kullanabilirsiniz, ancak bunlar boya miktarını ve boyayı uygulanırken püskürtme basıncını kontrol etmeyi çok zorlaştırır. Bu sebeple dağınık ve çok düzensiz görünen bir boyama ile karşılaşabilirsiniz.

Boya tenekeleri kullandığınızda bazı bölgelerde boya daha koyu görünebilir, çünkü kutunun basıncını kontrol edemediğiniz zaman istemeden daha fazla boya kullanmanız olasıdır. Bir püskürtme tabancası, uygulanan basınç ve baskı miktarı üzerinde maksimum kontrole izin verir, böylece tüm iş düzgün ve düzenli görünür.

Solvent kullanmamak

Bir fırça ve güçlü bir deterjanla arabanızı iyice yıkamak ve ovalamak, yüzeyini boyaya hazırlamak için yeterli olmayabilir. Çünkü bir otomobilin gövdesinde yalnızca deterjanlar ve fırçalarla çıkmayan bal mumları ve diğer birikintiler olabilir. Bir preparat çözücü, mumları, boya sızdırmazlık maddelerini ve diğer malzeme katmanlarını gövdede çözer, böylece boya için düz ve eşit bir yüzeye sahip olursunuz ve boya uygulandıktan sonra damlamaya sebep olmaz.

Düzgün zımparalamama

Hazırlayıcı bir solvent kullansanız bile, boya uygulamadan önce arabayı tamamen zımparalamalısınız. Ancak, ahşap için kullanılan ahşap bloklar ve zımpara kağıdı araba gövdeleri için iyi bir seçenek değildir çünkü otomobil zımparalamak için metalleri kesecek kum kağıdına ihtiyacınız vardır. Pas lekelerini gidermek ve metali pürüzsüzleştirmek için paslı veya pürüzlü noktalar üzerinde farklı bir zımpara kullanmanız gerekecektir. Metal için üretilen özel zımpara kağıdı kullandığınızdan, metalin içinden geçecek kadar zımparalamadığınızdan emin olun ve paslanmayı gidermek ve aracın yüzeyini astar ve boya için pürüzsüzleştirmek için zımpara yaparken yeterli baskı uygulayın.

Tüm bu adımlar çok fazla teknik bilgi ve beceri gerektirdiği için hem zamandan tasarruf etmek hem de aracınızın değerini düşürmemek için oto kaporta boyası konusundaki uzmanlarımızdan teklif alabilirsiniz.


Oto Kaporta Boya Hizmeti Ortalama Ücretler

250₺ - 2500₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

Ücret RehberiniGör
250₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
250₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
250₺ 2500₺

Oto Kaporta Boya Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.