Oto Kaporta Boya

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Oto Kaporta Boya Hizmet Verenler

Mehmet Mustafa Buğdaycı

Mehmet Mustafa Buğdaycı

5.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Diyarbakır / Yenişehir

Servis 21

Profil Görüntüle
AUTO CERRAH İbrahim

AUTO CERRAH İbrahim

1.0 1 Yorum
1 Kişi Seçti Gaziantep / Şehitkamil
Profil Görüntüle
Rıdvan Kaplan

Rıdvan Kaplan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / Gölcük
Profil Görüntüle
adem parlak

adem parlak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sarıyer
Profil Görüntüle
SerkanS Otomotiv Ltd.Şti.

SerkanS Otomotiv Ltd.Şti.

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Profil Görüntüle
yıldız oto

yıldız oto

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece
Profil Görüntüle
furkan kurnaz

furkan kurnaz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Tekirdağ / Çerkezköy
Profil Görüntüle
DD CAR CARE

DD CAR CARE

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Gaziemir
Profil Görüntüle
Ali Yumrutaş

Ali Yumrutaş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye
Profil Görüntüle
Çağatay GÜNEY

Çağatay GÜNEY

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Altındağ
Profil Görüntüle
KILIÇDAĞ

KILIÇDAĞ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Etimesgut
Profil Görüntüle
osman kaya

osman kaya

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Milas
Profil Görüntüle
taştanoglu otomotiv full servis

taştanoglu otomotiv full servis

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / Çayırova

SEVGİLİ KOCAELİ BÖLGESİ OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÜZERİNE KOCAELİ ÇAYIROVA BÖLGESİNDE 1100 METR...

Profil Görüntüle
Beyoğlu vip araç kiralama  transferi 81 il e transfer

Beyoğlu vip araç kiralama transferi 81 il e transfer

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Hatay / Antakya

Havaalanı vip transfer geİ tur özel ğünlerinizde vip şöfürlü vip araç kiralama araç kira...

Profil Görüntüle
AKVA OTOMOTİV

AKVA OTOMOTİV

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ümraniye
Profil Görüntüle
Hasan Çil

Hasan Çil

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sivas / Merkez
Profil Görüntüle
Hüseyin Demirok

Hüseyin Demirok

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Kepez

Oto kaporta boya işleri yapilir

Profil Görüntüle
Sezer Babadağ

Sezer Babadağ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Tepebaşı
Profil Görüntüle
Ufuk Akyıldız

Ufuk Akyıldız

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Konak
Profil Görüntüle
Serhat Çitak

Serhat Çitak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca
Profil Görüntüle
Zafer Kaya

Zafer Kaya

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe
Profil Görüntüle

Hassas bir otomobil kaportası olan araç sahipleri araçlarının üzerindeki her çiziği önemserler ve bunun için çözüm yolları ararlar. Bu yollardan en bilineni de oto kaporta boyama işlemidir. 

Araba kaporta boyama işlemi büyük bir iş gibi gözükmese de doğru ürünlerle ve uzman kişilerce yapılması çok önemlidir. Doğru yapılmış bir boyama sayesinde araç sahibi gelecekte benzer bir sebepten aracına aynı işlemi uygulatmak zorunda kalmayabilir. Bu da profesyonel bir uygulamadan ve ömür boyu garanti veren kaliteli boya markalarını kullanmaktan geçmektedir. Ömür boyu garanti uzman ellerle birleştiğinde en iyi sonucu vermektedir.

Otomobilin paslanmasını önlemek için otomotiv boyasının kalitesi çok önemlidir. Pas, bir anot, bir katot ve bir elektrolit birleşiminden ortaya çıkar. Otomobillerin üst yapısı anot / katot görevi görür, su -yağmur suyu gibi - elektrolit işlevi görebilir. Oto kaplama sayesinde otomobilinizde oluşmuş olan renk ayrımları gidebileceği gibi kaliteli bir kaplama işlemi de yapılır.  Otomotiv boyasının tabakası inceldiğinde veya çizildiğinde, boyanın koruyucu etkisi kaybolur ve elektro kimyasal bir süreç meydana gelir. Bu da korozyona neden olur. Araba gövdesi çoğunlukla farklı çeliklerden yapıldığından, farklı demir oksitler oluşur ve pas görünür hale gelir. Koruyucu tabaka hasar gördüğünde ve pas oluştuğunda hızlıca ilerler ve kolayca görünür hale gelir.

Oto Kaporta Boyası Nasıl Seçilmelidir?

Otomotiv boyasını uygulamak için kullanılan teknikler ve boyalar, boyanacak alanın genişliği, türü ve mevcut yüzey malzemesinin durumuna göre belirlenir. Küçük bir çiziğe rötuş yapmak için büyük boyutta bir püskürtme tabancası kullanılmaz veya panelin tamamını yenilemek için rötuş fırçası kullanılmaz. Ancak aracın tamamı yeniden boyanacak ise, özellikle otomotiv tamir işleri için üretilmiş boya kullanılmalıdır. Görsel olarak kabul edilebilir, uyumlu ve dayanıklı bir boya işi elde etmek için, mevcut yüzeylere veya astara uygun ürünler kullanmanız gerekir. Oto kaplama için boya seçileceği sırada her zaman bunlara en fazla dikkat ederek kaliteli boya seçmeniz gerekir. 

Oto Kaporta Boyası Nasıl Uygulanır?

Oto kaporta boya genellikle araba gövdesine birkaç katman halinde uygulanır, her katman birkaç mikrometre kalınlığa sahiptir. Yirmiden fazla işlem aşaması olabilir (temizleme, yağ alma, kurutma vb. dahil). Bunlar sürecin önemli aşamaları şunlardır:

- Araç gövdesi iyice temizlenir ve yağdan arındırılır. Birinci kat olarak bir kat fosfat uygulanır. Korozyon koruyucu görevi görür ve daha sonra boyayı yapıştırmak için gerekli katmanı sağlar.

- Bu adımı elektro kaplama izler. Katı boya parçacıkları, şase üzerine elektroforez ile katmanlanır.

- Astarı uygulamak için püskürtme işlemi (örneğin, püskürtme kabini) kullanılır. Astar, düzleyici ve koruyucu bir tabaka görevi görür.

- Daha sonra, taban katı araba gövdesine püskürtülür. Baz kat mat veya metalik olabilir. Mat olan daha kolay işlenebilirlik gösterse de, metalik olanın araç gövdesine uygulanması daha zordur, çünkü katı parçacıkların pürüzsüz bir yüzey elde etmek için bir yönde hizalanması gerekir.

- Son adım, vernik katının uygulanmasıdır. Şeffaf kaplama, genellikle çelikten yapılmış araba gövdesini aşınma ve UV ışığına karşı korumak için kullanılır. Çoğu otomobilin parlak, açık, yansıtıcı ve parlak bir görünüme sahip olmasına rağmen, son zamanlarda otomobil üreticileri mat yüzey üretme eğilimindedir. Mat bitiriş daha çok bu işlem basamağında uygulanır ve puslu bir görünüm verir.


Arabamı Kendim Boyayabilir Miyim?

Araç sahibi, hasarlı veya çukurlu bir panelde onarımlar yaptıktan sonra veya sadece görünümünü güncellemek ve yenilemek için kendi aracını kendi boyayabilir. Bu iş çok fazla hazırlık çalışması ve sabır gerektirir, ancak yepyeni görünen bir otomobil elde edilebilir. Otomobilinizi boyamaya karar vermeden önce bu işlem sırasında birçok kişinin yaptığı hataya dikkat edin. Bu, profesyonelce boyanmış bir araç elde etmenizi ve uygulamadan sonra o yüzeyin herhangi bir düzeltmeye ihtiyaç duymamasını sağlar. Oto kaporta boya işlemlerinizi kendiniz yapmanız aracınızda renk uyuşmazlığı ve dalgalara sebep olacağından dolayı profesyonel birisinden destek almalısınız. 

Boya tabancası kullanmamak

Aracınızı boyamak için sprey tenekeleri kullanabilirsiniz, ancak bunlar boya miktarını ve boyayı uygulanırken püskürtme basıncını kontrol etmeyi çok zorlaştırır. Bu sebeple dağınık ve çok düzensiz görünen bir boyama ile karşılaşabilirsiniz.

Boya tenekeleri kullandığınızda bazı bölgelerde boya daha koyu görünebilir, çünkü kutunun basıncını kontrol edemediğiniz zaman istemeden daha fazla boya kullanmanız olasıdır. Bir püskürtme tabancası, uygulanan basınç ve baskı miktarı üzerinde maksimum kontrole izin verir, böylece tüm iş düzgün ve düzenli görünür.

Solvent kullanmamak

Bir fırça ve güçlü bir deterjanla arabanızı iyice yıkamak ve ovalamak, yüzeyini boyaya hazırlamak için yeterli olmayabilir. Çünkü bir otomobilin gövdesinde yalnızca deterjanlar ve fırçalarla çıkmayan bal mumları ve diğer birikintiler olabilir. Bir preparat çözücü, mumları, boya sızdırmazlık maddelerini ve diğer malzeme katmanlarını gövdede çözer, böylece boya için düz ve eşit bir yüzeye sahip olursunuz ve boya uygulandıktan sonra damlamaya sebep olmaz.

Düzgün zımparalamama

Hazırlayıcı bir solvent kullansanız bile, boya uygulamadan önce arabayı tamamen zımparalamalısınız. Ancak, ahşap için kullanılan ahşap bloklar ve zımpara kağıdı araba gövdeleri için iyi bir seçenek değildir çünkü otomobil zımparalamak için metalleri kesecek kum kağıdına ihtiyacınız vardır. Pas lekelerini gidermek ve metali pürüzsüzleştirmek için paslı veya pürüzlü noktalar üzerinde farklı bir zımpara kullanmanız gerekecektir. Metal için üretilen özel zımpara kağıdı kullandığınızdan, metalin içinden geçecek kadar zımparalamadığınızdan emin olun ve paslanmayı gidermek ve aracın yüzeyini astar ve boya için pürüzsüzleştirmek için zımpara yaparken yeterli baskı uygulayın.

Tüm bu adımlar çok fazla teknik bilgi ve beceri gerektirdiği için hem zamandan tasarruf etmek hem de aracınızın değerini düşürmemek için oto kaporta boyası konusundaki uzmanlarımızdan teklif alabilirsiniz.


Oto Kaporta Boya Hizmeti Ortalama Ücretler

250₺ - 2500₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

Ücret RehberiniGör
250₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
250₺ - 2500₺ Ortalama Ücret
250₺ 2500₺

Oto Kaporta Boya Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.