İnşaat Mühendisi Hizmeti Ortalama Ücretler

400₺ - 6000₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

400₺ - 6000₺ Ortalama Ücret
400₺ - 6000₺ Ortalama Ücret
400₺ 6000₺

İnşaat Mühendisi Hizmeti Ücret Rehberi

İnşaat mühendisleri yapıların genellikle statik açıdan uygunluğunu değerlendirir ve bu değerlendirmeleri sonucunda yapıların statik projelerini hazırlarlar. Fakat inşaat mühendisliğinin birçok alt dalı vardır ve bu kapsamda üst eğitimleri varsa statik proje haricindeki projeleri de değerlendirip hazırlayabilirler. Ayrıca yapımı süren bir yapının şantiyesinde kontrol amaçlı saha mühendisi ya da şantiye şefi olarak da bulunabilirler. Bu hizmetlerinin tümü inşaat mühendisi ücretleri çerçevesinde verilmektedir.

Statik Proje Fiyatları

Statik proje genellikle üst yapıların yani binaların statik açıdan hesapları yapıldıktan sonra hazırlanan projelerdir. Çelik, betonarme, çelik-betonarme karışık biçimde hazırlanabilir. Mimari projeye göre hazırlanacağı için mimari projeden sonraki ilk adım olarak hazırlanır. Gerekli görülen durumlar da statik projeye daha uygun hazırlanması adına mimari projeler revizyona gönderilebilir. Revizyondan sonra statik proje kontrol edilir ve son hali verilir. Statik projelerin ücretlendirilmesi genelde yapının metrekaresi üzerindendir. Yapının bulunduğu il ve ilçe; yapıda kullanılan malzemenin cinsi de fiyatlandırma da etkilidir. Çelik projeler genellikle betonarme projelere göre daha yüksek fiyatlıdır. Statik proje hizmet ücreti açılış ücretinin üzerindeki fiyatlarda betonarme bir bina için metrekare başına 4-10 TL arasında değişmektedir. Stajik proje hizmeti veren inşaat mühendisi fiyatları açılışı  ise 1500-2000 TL arasındadır. Çelikte ise fiyatlar metrekare başına 6-12 TL aralığındadır.

Geoteknik Proje Fiyatları

Geoteknik proje hizmeti genellikle raporlama ve rapor sonucuna göre projelendirme süreci olarak ikiye ayrılır. Geoteknik rapor binanın temelinin oturduğu kısım ve altının binaya tehlike oluşturup oluşturmayacağını değerlendirir ve tek başına bir iş kalemidir. Bu rapor sonucunda herhangi bir iksa yapısı ya da temel altı projesine ihtiyaç duyulursa bunlar da ayrı iş kalemi olarak değerlendirilir. Fiyatlandırma her bir iş kalemi için ayrı ayrıdır. Taban alanı metrekaresi ve temel derinliğine göre fiyatlar her bir iş kalemi için değişiklik göstermektedir. Bu tarz projeleri sadece geoteknik üst ihtisasına sahip ya da geoteknik belgeli inşaat mühendisleri verebilmektedir. Geoteknik proje fiyatı 3-4 metre kazı derinliğinden sığ yerlerde açılış ücretinin üzerindeki fiyatlarda metrekare başına 3-6 TL arasında değişmektedir.

Yol Projesi Fiyatları

Yol projesi Hizmeti genellikle otoyol projelerinde alınan hizmettir. Ayrı bir program kullanımı gerektirmektedir. Kendi özel şartnamesi içerisinde hazırlanmalıdır. Kavşak ve cep gibi kısımların tasarımları ekstra maliyete sebep olabilmektedir. Bunun dışında maliyetler yolun genişliği ve uzunluğuna göre değişmektedir. İki şeritli bir yolun tasarımı için proje hizmeti açılış fiyatı yaklaşık olarak 1000-1500 TL arasındadır. Bu rakamın üzerinde düz bir yol için yol projesi ücreti her metre için 1-2 TL arasındadır.

Fiyata ekstra eklenebilecek durumlar;

  • Arazi kotunun değişken olması
  • Arazi durumuna göre viraj sayısının yüksek olması
  • Tasarlanacak kavşak sayısı
  • Tasarlanacak cep ve ek şerit sayısı
  • Mıcır ya da beton asfalt gibi kullanılacak ana malzeme türü

Hidrolik Proje Fiyatları

Hidrolik proje hizmeti içinde çok çeşitli alt dallar bulundurmaktadır. Her bir alt dal ayrı bir proje kalemidir. Hidrolik proje hizmeti fiyatları proje yapılan alt dalın niteliğine ve büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Bu projeleri genellikle hidrolik üst ihtisaslı mühendislerin hazırlaması istenir. Fiyat aralıkları alt dalın niteliği ve projenin büyüklüğüne göre 20.000-100.000 TL arasında değişmektedir.

Özel Nitelikli Proje Hizmeti Fiyatları

Özel nitelikli proje hizmetleri yüksek katlı binaların, havalimanlarının, tünellerin, metroların, köprü ve viyadüklerin projelendirilmesini içerir. Bunlar özel nitelikli projeler olup disiplinler arası ve üst ihtisaslar arası çalışma ve özel bilgisayar programları gerektirebilir. Bu sebeple projelendirme aşamasına birden çok mühendis dahil olabilir. Projelerin özel nitelikli olması, gereken bilgisayar programlarının türleri ve çalışan mühendis sayısına göre proje fiyatları yükselebilir. Bu tip özel nitelikli projelerin ücretleri 30.000 TL’den başlayıp projenin niteliğine ve büyüklüğüne göre üst limit bulundurmamaktadır.

Saha Mühendisliği-Şantiye Şefliği Ücretleri

Saha mühendisliği-şantiye şefliği hizmetleri her türlü yapının yapım aşamasındaki uygulamaların yerinde kontrolü için saha mühendisleri görev yapar. Saha mühendisinin raporlaması doğrultusunda şantiye şefi uygun bulursa işi teslim alır ve yeni kısımların yapımına devam edilir. Küçük projeler sadece şantiye şefiyle çözülürken, işin kapsamı büyüdükçe gereken sayıda saha mühendisi de işe dahil olur. Dolayısıyla maliyetlerde işin büyüklüğü önemli bir etki sahibidir. Çünkü çalışacak kişi sayısı buna bağlıdır. Ayrıca projenin niteliği dahilinde çalışacak saha mühendislerinin üst ihtisaslı olması da maliyeti etkileyen bir parametredir. Aynı zamanda işin yapıldığı şehirde maliyeti etkiler. Fiyatlar bu parametreler dahilinde oldukça değişkenlik gösterir. Tek şantiye şefiyle çözülebilen işlerin maliyeti aylık 3500 TL’den başlar işin niteliği ve artan mühendis sayısına göre üst limit yoktur.

Mühendislik Hizmet Maliyetini Belirleyen Genel Unsurlar

Mühendislik hizmetleri insan odaklı bir hizmet koludur. Müteahhitin talepleri doğrultusunda işin niteliğine uygun eğitim almış mühendisler tarafından yapılır. Bu sebeple projenin niteliği doğrultusunda çalışan mühendis sayısı, üst ihtisas gerektirme durumu, projenin büyüklüğü, projenin yeri gibi maddeler maliyetlerin belirlenmesinde önemlidir.

Proje Büyüklüğü/Metrekaresi

Proje büyüklüğünün artması tasarım için harcanan emeği ve zamanı arttırdığı için maliyeti arttırır. Ayrıca proje büyüdükçe yapılan işlemler karmaşıklaştığı için bu da maliyeti arttıran bir durumdur. Ayrıca projenin büyüklüğü arttıkça yapılan projenin basımı için harcanacak ozalit masrafları da artacaktır.

Çalışan Mühendis Sayısı

Projenin büyüklüğü ve karmaşıklığına göre projenin tasarım aşamasında ve saha kontrollerinde çalışan mühendis sayısı artabilir. Mühendis sayısındaki artış maliyetleri de yükseltecektir.

Kullanılan Bilgisayar Programı

Projenin niteliğine göre kullanılan kullanılan özel programlar yüksek maliyetli olabilmektedir. Dolayısıyla bu programların kullanıldığı projelerin maliyetleri de diğerlerine göre daha yüksektir.

Üst İhtisaslı Mühendis Gereksinimi

Üst ihtisas koşulu olan işlerde çalışabilecek nitelikteki mühendislerin sayısı daha az olduğu ve işin yapısı daha karmaşık olup özel ilgi istediği için için bu durum da maliyeti arttıran bir durumdur.

Projenin Yapıldığı Yer

Projenin yapıldığı yer maliyet açısından oldukça önemlidir. Projenin yapıldığı yerde projenin gerektirdiği yeterlilikte programa sahip olan ya da projenin ihtiyaçları doğrultusunda ihtisası olan mühendis olmaması durumunda hizmet başka bölgelerden alınacaktır. Bu da lojistik açıdan maliyetleri arttıran bir durumdur. Ayrıca projenin yapılacağı yerde projenin gereklerine uygun nitelikteki mühendis sayısı da önemlidir. Bölgede işin niteliğine uygun mühendis sayısı arttıkça maliyetler düşecektir.

İnşaat Mühendisi Hizmet Verenler

Uğurcan Köksal

Uğurcan Köksal

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kocaeli / Gebze
Profil Görüntüle
Erdal Danış

Erdal Danış

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca
Profil Görüntüle
OTOK

OTOK

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultanbeyli
Profil Görüntüle
Drn yapi

Drn yapi

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Hatay / Antakya

Yapilariniza ic ve dis mimari olarak proje, 3d tasarim , gorsellestirme ve uygulama olarak hizmet ve...

Profil Görüntüle
Fatih Çinar

Fatih Çinar

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Talas
Profil Görüntüle
Kale yapı tasarım

Kale yapı tasarım

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe

Kale yapı tasarım ve uygulama mimari çözümler

Profil Görüntüle
KARADAŞ MÜHENDİSLİK&İNŞAAT

KARADAŞ MÜHENDİSLİK&İNŞAAT

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Hatay / Antakya
Profil Görüntüle
Göksel Salman

Göksel Salman

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Büyükçekmece
Profil Görüntüle
Mr.Paçin Yapı İnşaat Mühendislik Mimarlık A.Ş.

Mr.Paçin Yapı İnşaat Mühendislik Mimarlık A.Ş.

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beylikdüzü
Profil Görüntüle
Cesim Özdoğan

Cesim Özdoğan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Mersin / Akdeniz

Cesim Özdoğan dekorasyon firması

Profil Görüntüle
O'Bİ MÜHENDİSLİK ELEKTRİK

O'Bİ MÜHENDİSLİK ELEKTRİK

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Melikgazi

O'Bİ MÜHENDİSLİK OLARAK PROJELERİNİZE GEREKEN ÖNEMİ GÖSTERİYORUZ.

Profil Görüntüle
Ömer Can

Ömer Can

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Mehmet Uluhan

Mehmet Uluhan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Gaziosmanpaşa

İTÜ mezunu yüksek mimar tarafından plan proje kroki rölöve İmar barışı ve imar barışı d...

Profil Görüntüle
Yavuz Kaçmaz

Yavuz Kaçmaz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Aydın / Söke
Profil Görüntüle
Gant Mühendislik Proje ve Danışmanlık

Gant Mühendislik Proje ve Danışmanlık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Gaziantep / Şehitkamil
Profil Görüntüle
Er yapi baskı beton sistemleri

Er yapi baskı beton sistemleri

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Samsun / Tekkeköy

Her türlü zemin betonlariniz için hizmetinizdeyiz Baskı beton Endüstriyel beton Saha betonla...

Profil Görüntüle
BPR

BPR

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bakırköy
Profil Görüntüle
Şeyma Tekin Yılmaz

Şeyma Tekin Yılmaz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik
Profil Görüntüle
Analiz Yapı

Analiz Yapı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Muratpaşa

Analiz Yapı 2014 yılında kurulmuş olup siz değerli müşterilerimizin memnuniyetini ön planda ...

Profil Görüntüle
Alp Mühendislik

Alp Mühendislik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Üsküdar
Profil Görüntüle
Mehmet fatih Dönmez

Mehmet fatih Dönmez

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Selçuklu
Profil Görüntüle

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

İnşaat Mühendisi Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.