Ütü Yapmak Kabus Olmaktan Çıkıyor!

Her kadının işkence olarak gördüğü ütü yapmayı kolaylaştıracak öneriler.

Ütü Yapmanın Püf Noktaları

Bugüne kadar sevenini pek duymamışsınızdır… Özellikle çalışan insanın kabusudur ütü yapmak. Çamaşırları yıkarsınız, kurutursunuz ve tam iş bitiyor diye düşünürken aslında şimdi başlamaktadır. Dolaplarda buruş buruş duran gömlekler varken rahatça uyuyabilecek misiniz? Biliyoruz ki hayır. Özellikle acil durumlar için çamaşırları ütüleyerek dolaplarda muhafaza etmenizde fayda var. Sizler için bu sıkıcı işi biraz daha eğlenceli ve basit hale getirdik:

1. Çamaşırları Kuruturken Dikkat

Eğer askıda kurutacaksanız çamaşırları düzelterek asın, asmadan güzelce silkeleyin hatta. Kurutma makinesinde kurutacaksanız da ütüleme ayarına alarak kurutma işlemini gerçekleştirin. Böylelikle işiniz daha kolay olacaktır.

Çamaşırları Kuruturken Dikkat

2. Giysileri Gruplandırın

Giysileri etek, gömlek, pantolon olarak kategorize etmek işinizi pratik bir hale getirecektir.

3. Örtüyü Kalın Seçin

Ütü masasının örtüsünün kalınlığı önemlidir. Masanın kendi zeminine ne kadar temas etmezse ütü o kadar kolay hareket edecektir.

Örtüyü Kalın Seçin

4. Alüminyum Deyip Geçme!

Ütü masasının bezinin altına alüminyum folyo yerleştirmek ısıyı daha iyi ileteceği ve yansıtacağı için çamaşırınızın diğer yüzü daha kolay açılacaktır.

5. Ütü Beden Dilini Öğrenin.

Kambur durmak hem vücut sağlığınız için zararlıdır hem de ütü yaparken ayakta geçirdiğiniz süre zarfında boynunuz, sırtınız ağrıyacaktır.

6. Isıya Dikkat!

Hem çamaşırı yıkarken hem de ütüleme işlemi yapmadan önce giysilerin içindeki ürün kullanma talimatına dikkat etmelisiniz. Her kumaşın cinsi her ısıyı kaldırmaz. Örneğin pamuklu ve ketenli kumaşlar yüksek ısıda ütülenir. İpek, sentetik, naylon kumaşlar düşük ya da orta ısıda ütülenmelidir. Talimata uymazsanız kıyafetinizi kaybedebilirsiniz.

Isıya Dikkat!

7. Susuz Olmaz!

Ütünüzün buhar fonksiyonu yoksa yanınızda sprey şişesinde su bulundurun. Kırışan ya da yanlış ütü yaptığınız bölgeye suyu püskürtün, 1-2 dakika bekledikten sonra üzerinden tekrar geçin.

8. Dairesel Hareketlerden Kaçının!

Ütü yaparken çok dairesel hareketlerde bulunmanız kumaşa zarar verecektir. Uzunlamasına bir biçimde ütü işlemini yaparsanız elbiselerinizi esnetmeden pratik bir şekilde ütülemiş olursunuz.

Dairesel Hareketlerden Kaçının!

9. Yakınınızda Askı Bulundurun.

Ütüleme işleminiz bittikten sonra daha elbiseniz soğumadan mutlaka asmalısınız. Yoksa yeni kırışıklıklara sebep olur ve tüm emeğiniz üzgünüz ki çöpe gider.

10. Tülbent Şart.

Hassas kumaşlı saten bir elbiseniz var ve geceye hazır olması gerek. Ütüyü direkt temas ettirdiniz. Sizce ne olur? Muhtemelen ütü izi çoktan elbisenize çıkmıştır. Hassas kumaşların ısıdan etkilenmemesi için araya tülbent ya da benzer formda bir kumaş koyarsanız ısıyı direkt iletmemiş olur ve hem kolayca ütülemiş hem de elbisenizdeki iz kalma riskini azaltmış olursunuz.

11. Gömlekler Kabusunuz mu?

Gömlek ütülemek çoğumuz için kabus çünkü çok fazla detay barındırıyor. Fakat kolay ütülemenin birkaç yolu var ki size gömlek ütülemeyi bile sevdirebilir. Önce gömlekleri sıraya dizin, sırayla önce yakaları, sonra kol ve omuzları, önünü ve en son arka kısmını ütüleyin. İşiniz bitti.

Gömlekler Kabusunuz mu?

12. Ütü, Lekeli Çamaşırları Sevmez.

Lekesi iyi çıkmamış çamaşırlarınız var diyelim. Pek görünmeyen bir yerde ve giyip acilen çıkmanız gerek. Eğer ütü işlemi yaparsanız bilin ki leke artık sonsuza kadar çamaşırınızda kalacak. Isının etkisiyle leke çamaşıra daha da yapışacak ve çıkması zorlaşacak.

13. Ütü Masasının Etinden Sütünden Yararlanın.

Büyük çamaşırları ütülemek gözünüzü korkutuyor olabilir. Ütü masasının uç kısmı tam da bu tarz çamaşırlar için işinize yarayacaktır. Büyük çamaşırları ütülerken yere örtü sermeniz çamaşırın zeminle temas etmesini ve kirlenmesine engel olacaktır.

14. Haydi Bastır-ma!

Ütüyü bastırarak yapmak yalnızca çamaşırı yıpratmanıza neden olur. Yalnızca doğru ısı ve buharla kırışıklıkları açabilirsiniz.

Ütü yapan kadın


Ütü Yapma Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ütü Yapma Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;