Kişisel Kitaplığınız için Dekorasyon Önerileri

Kitaplığınızda, tıpkı bir kütüphane gibi düzenin hakim olmasını istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Kitaplığınızı Düzenlerken İşinizi Kolaylaştıracak Öneriler

Kitaplar insanların en iyi dostudur. Kitapların içinde zaman geçirmek, yer yer karakterlere hapsolmak, kitapların sonu gelene kadar sabırsızlanmak enfes duygulardır. En işe yaramaz gözüyle baktığınız bir kitap bile gelişmenize destekte bulunur. 

Sıkı bir okursanız evinizde zengin bir kütüphane düzenlemek büyük bir zevktir. İyi bir kitapseverin en sevdiği faaliyetlerden biri evindeki kütüphanenin başında zaman geçirmektir. Kitapları okumak kadar karıştırmak, düzenlemek, sevdiğiniz yerleri tekrar tekrar okumak daha büyük bir keyiftir. Evde geçirdiğimiz bu günlerde hem kendinize iş çıkarmanızı hem de düzenlemede yardımcı olacak birkaç öneriyi sizinle paylaşmak istedik.

Arşivcilik Kazanacak!

Koskocaman ve gösterişli bir kütüphane meydana getirmek için geniş bir arşive ihtiyaç duyarsınız. Yeni yeni kütüphane oluşturmak isteyenler için de durum farklı değildir. Kütüphanenizi oluştururken ilk işiniz elinizdeki kitapların listesini çıkarmak olmalı. Okuduğunuz, okumadığınız, sevdikleriniz, sevmediğiniz tüm kitapları bir araya getirip kategorize edin. Listenizde bu maddeler mutlaka olmalı. Kütüphanenizde bulundurmak istemediğiniz kitaplar da olacaktır elbette. Bunları ihtiyaç sahibi insanlarla, dostlarınızla paylaşabilirsiniz. Tüm bunları ayıkladığınızda, keyif aldıklarınızı bir araya topladığınızda harika bir arşiv ortaya çıkarmış olacaksınız.

Arşivcilik Kazanacak!

Gözden Irak Olan…

Kitapsever birinin evinde hemen her odada kitapla karşılaşırsınız. Hatta zaman zaman raflar, farklı kitaplıklar görürsünüz. Kitapları yerleştirirken kullanışlılığına da dikkat etmelisiniz. Örneğin çalışma masanızın yakınında işinizle ilgili kitaplarınız, mutfakta yemek kitaplarınız, başucunuzda ise uyumadan önce okuduğunuz dinginleştirici kitapların olması önemlidir.

Gözden Irak Olan…

Görkemli Gösterin.

Elinizde çok fazla sayıda kitap varsa, eve sığdırmayı başaramıyorsanız evinizdeki boşlukları değerlendirmelisiniz. Yerden tavana kadar uzanan büyük kitaplıklar, geniş raflar sizi rahatlatacaktır. Hem elinizdeki eşyaları depolamak için hem de kütüphane ortamı oluşturmak için muhteşem bir fikir olarak burada dursun.

Görkemli Gösterin.

Arşiv Uygulamalarıyla Tanışın.

Elinizde çok sayıda kitap var ve inanılmaz bir dağınıklık içinde mi hissediyorsunuz? Nasıl sıralayacağınız hakkında pek fikriniz yok mu? Bunun için ince düşünülmüş uygulamalar var. Örneğin, LibraryThing işinizi kolaylaştıracak uygulamalardan biri. Kullanıcıları çok seviyor ve işinizi yaparken kolaylaştırıyor.

Konulara Dikkat.

Elinizdeki kitapları yerleştirirken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri kategorizasyondur. Türlerine göre kitaplarınızı yerleştirebilirsiniz. Örneğin, tarih, biyografi, edebi, bilim kurgu gibi maddelerle sıralayabilirsiniz.

Baktığınıza Değmeli...

Kitaplığınızın estetik görünmesi için kategorizasyonu renklere göre ayırmak sizi yorabilir. Hem gözünüzü yorar hem de aradığınız kitabı bulmanız güçleşebilir. Estetikten kesinlikle uzaklaşmamalısınız fakat düzenli bir estetik görünüm sunmak sizin elinizde. Örneğin, kitaplığın raflarının aralarına biblolar, dekoratif aksesuarlar yerleştirmek iyi bir fikir olabilir. Bu sayede hem kullanım kolaylığı sağlanır hem de estetik bir görünüm kazanır. Ya da plaklarınız ya sevdiğiniz çizgi romanlar varsa raflarda onlara yer ayırabilirsiniz. Hem zengin bir görünüm oluşur hem de renklenir.

Baktığınıza Değmeli...

Yazarlara Göre Yerleştirin.

Yazarlar da kitaplar kadar izler bırakır bizde. Sonuçta okuduklarımız onların kağıtlara döktükleri, bize yansıtmak istedikleri duygular ve hikayeler… Kitaplarınızı yazarlara göre yerleştirmek de güzel fikirlerden biri olabilir. Hem aradığınızı kolayca bulabilir hem de sevdiğiniz yazarları ayırma şansınız olur.

Çocuklarınızı Unutmayın!

Birer ebeveynseniz kitap okuma alışkanlığının çocuklarınız için ne denli önemli olduğunu bilmelisiniz. Çocuklarınız aynanızdır, okuma alışkanlıklarını kazanmamaları sizin eksikliğinizdendir. Siz bu duruma ne kadar özen gösterirseniz onlar da gösterecektir. Kitaplığınızda onlara uygun bir köşe yapmak, çocuk kitapları için ayrı bir bölüm yapıp ulaşabilecekleri yere koymak önemli bir faaliyet olacaktır. Ulaşılabilir olmaları önemlidir çünkü okuma alışkanlığını etkiler.

Çocuklarınızı Unutmayın!


Kitaplık Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Kitaplık Hizmeti Verenler

Ferit Kaya

Ferit Kaya

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Elazığ / Elazığ
Teklif İste Profil Görüntüle
Yahya Nas

Yahya Nas

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Bayrampaşa
Teklif İste Profil Görüntüle
Byrm mobilya tamir boya

Byrm mobilya tamir boya

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Altındağ
Teklif İste Profil Görüntüle
Myk mobilya

Myk mobilya

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sultangazi
Teklif İste Profil Görüntüle

Kitaplık Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;