Dar Alanları Kullanışlı Hale Getirmek İçin Öneriler

Küçük evlerinizin kullanım alanlarını arttırarak daha verimli kullanabilir ve daha ferah bir dizayn oluşturabilirsiniz.


Şehirlere göçlerin doğurduğu nedenlerle yeni yapılar oldukça küçük alanları kapsamakta. Günümüzün modern dizaynlı daireleri genellikle küçük. Fakat gerek tüketmeyi seven bir toplum olmamız gerekse de "bulunsun, lazım olur" mantığında yaşadığımız için evlerimiz eşyalarla dolu. Bu evleri kullanışlı hale getirmek için birkaç tüyo hazırladık. Hem şık hem de kullanışlı bir eve sahip olmak istiyorsanız yazıyı dikkatlice okuyun.


İlk Adım: Doğru Mobilya Seçimi

İster ev, ister ofis küçük bir alana taşındınız ve mobilya seçiyorsunuz. Yetiştiğimiz evler genellikle devasa koltuklardan oluşan takımlarla süslüydü. Peki 60 m2 eve bunları sığdırmak ve kendinize yaşam alanı bırakmak mümkün mü? Hayır. Görüyoruz ki alan sınırlı, e şartları zorlamanın anlamı da yok. Devinimini kolay sağlayabileceğiniz, küçük mobilyaları tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. Eşyaların küçük olması evinizi daha sönük yapmaz, aksine daha elegant bir görüntü sunar.


İlk Adım: Doğru Mobilya Seçimi

Süper Kahramanlar

Alanlarımız küçük ama eşyalarımız çok. Çocukların eşyaları, evcil hayvanlarınızın oyuncakları, kitaplarınız, anneannenizden kalan biblolar… Bu listeye daha birçok madde ekleyebiliriz. Peki tüm bunları toparlamak ve evi daha az göz yorucu bir hale getirmek için ne yapmalı? Örneğin, gömme dolap yapmak için kirişler muhteşem bir tercih olacaktır. Ya da gizli bölmeli raflar… Örneğin arkası kiler olan muhteşem bir kitaplık. Tüm bunlar için internet inanılmaz bir fikir kaynağı.


Süper Kahramanlar

Renkler ve Zevkler Tartışılır mı?

Eviniz küçükse tartışılabilir. Koyu renkler dar alanları daha çok boğar ve alanın ışığını azaltır. Bej, uçuk gri, beyaz, açık küf yeşili ve bu ton renkler tavsiye etsek yeridir. Açık renkler bulunduğu ortamı daha ferah gösterir. Bu küçük tavsiyemizi kulak arkası etmeyin, pişman olmayın.


Renkler ve Zevkler Tartışılır mı?

Işık Demişken:

Aydınlatmaların alan dekorasyonunda ciddi bir yeri vardır. Yeterince ışık almayan alanlar kendini daha da boğar ve ruh halinizden tutun da hayatınızın akışına kadar etkilenir. Çünkü en çok aman geçirdiğimiz alanlar evlerimiz ve iş yerlerimiz. Bu alanlarda mutlu olmak, ışıktan faydalanmak hem psikolojinize hem de mekan kullanışlılığına pozitif katkı sağlar. Tavanlardaki kiriş aralarına led ışık levhaları eklemeniz alanı basık görüntüden kurtaracaktır.


Küçük Eşyaları Tercih Edin

Kocaman bir koltuk takımı yerine kullanışlı, sandıklı bir L koltuk almak hem eşyalarınızı toplayacak hem de alanda çok yer kaplamayacaktır. Örneğin hem koltuğunuz hem de yemek masanız aynı alanda ve eviniz çok minik. Koltuğu duvara dayamak yerine ortaya çekip salonu iki ayrı alana bölebilir, hem yemek odası hem de oturma odası görüntüsü verebilirsiniz.


Küçük Eşyaları Tercih Edin

Aynalar

Alan algınızı değiştirecek ve bulunduğu ortama şıklık katacak eşyalardan biri de aynadır. Hem gerçeklik algınızla oynar alanı olduğundan geniş gösterir. Hem de birçok farklı seçenekleri olduğu için ortama adeta mücevher görüntüsü katar. Özellikle geniş ya da tam duvar aynaları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.


Birbirine Kenetlenen Eşyalar

Yatak odanızdasınız, makyaj masanızı hayal edin. Tek başına koca bir alan kaplıyor ve tek bir fonksiyonel özelliği var. Eşyalarını toplaması. Yanına ek yapacağınız kitaplık ve çalışma masası odanızı ferahlatmaz mıydı? Eşya seçimi yaparken pratik ve kullanışlı olmasına özen gösterin. Hem daha önde bahsettiğimiz gibi sizi toparlayacak, hem de şık bir düzen sağlayacak.


Daha Çok Değil, Minimalizm

Tüketimi azaltmak, eşyaları maksimum fayda ve minimum yer kaplayacak şekilde satın almak hem bizi dinginleştirir, hem de evimizi daha soft bir hale getirir. Yalınlığın verdiği huzuru denemenizde fayda var. Her yeri biblolarla doldurmak, kullanmadığımız bir çok eşyayı bizimle tutmanın faydası nedir? 


Evimiz Küçük, Yemeği Yerde Yiyelim

Yemeyelim tabii ki de. Evet kültürümüzün bir parçası fakat uzun süre bu eylemi gerçekleştirmek çeşitli ortopedik sorunlara neden olabilir. Küçücük evimize biz zor sığıyoruz dediğinizi duyduk. Bu nedenle özellikle son dönemlerde popüler olan bir masa çeşidinden haberdar olmanızı istedik. Duvara montalanan, pratik masalar. Ne gereksiz yere kocaman alanı işgal edecek, ne de işi olmadığında ayak altında dolanacak. İşinizi yaptınız, bir şeyler atıştırdınız ve işiniz bitti mi, aparatı çekip duvara katlayın.


Evimiz Küçük, Yemeği Yerde Yiyelim

Aydınlatma Dedik, Avizeleri Unuttuk!

Şaka şaka unutmadık. Küçük evinizi tavanı yüksek ve görkemli göstererek büyük bir forma sokabilirsiniz. Gösterişli, şaşalı bir avize seçerseniz tüm dikkat tavanda toplanacaktır.


Aydınlatma Dedik, Avizeleri Unuttuk!

Pencereleri Dolaba Dönüştürün.

Raflar objelerle süslenirse alanı hem şıklaştıran hem de eşyaları depolayabilmenizi sağlayan araçlardır. Pencere altları ise bunlar için en uygun alanlardan biridir. Örneğin, pencerenizin altına yapacağınız 2 kat rafın üst kısmı alanı yeşillendirmek için mis gibi çiçeklerin dikili olduğu bir saksı olabilir. Alt katına ise çocukluğunuzdan kalan araba maketlerini koyabilirsiniz. Alın size sempatik bir görüntü.


Unutmadan: TV

Dev televizyon üniteleri seçmek evinizi daha görkemli hale getiriyor değil mi? Yanlış. Seçeceğiniz büyük tv ve tv üniteleri evinizi darlaştırdığı yetmiyor gibi boğup, ışığın alana yayılmasını azaltır. Alanın oranına göre tv ve mobilya büyüklüğü seçerseniz sağlığınız için gereken tv ve koltuk mesafesini sağlamış olursunuz. Ayrıca büyük bir oturma alanına sahip olmuş olursunuz.


Unutmadan: TV

Ev Tadilat Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ev Tadilat Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;