İş Alanınızı Hangi Renklerle Zenginleştirebilirsiniz?

Çalışma ortamınızı, ruhunuza uygun renklerle dizayn ederek hem kendinizi hem de çalışanlarınızı motive edebilirsiniz.

İş dünyasında renklerin uygun kullanımı performansınızı etkiler. Müşterilere, dışarıya karşı profilinizde sizi temsil eden önemli bir simgedir. Gerek ofisinizdeki renk kullanımı, gerek sahip olduğunuz internet sitesinin renkleri, gerekse kullandığınız reklam araçlarındaki renkler üzerimizde olumlu/olumsuz pek çok etkiye sahiptir. Doğru renk kullanımının bilinçaltı noktasında önemli etkileri vardır ve her renk farklı anlama sahiptir. Renklerin yaydığı anlamları bilmek ve doğru kullanmak başarıyı doğuran temel etkenlerden biridir.

Bilinmesi gereken önemli noktalardan biri de renkleri yalnız değil, birbirlerini tamamlamak için renkler birlikte ve doğru şekilde kullanılmalıdır. Bir rengi sürekli tekrar ettirmek olumsuz ve sıkıcı bir etkiye sahiptir. Farklı renklerle çalışmanız için birçok renk kombinasyonu vardır. Bu nedenle sevmediğiniz renkleri de kullanmak zorunda değilsiniz. Renkleri seçerken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de, renklerin enerji olarak birbiriyle uyumu ya da zıtlığıdır. Örneğin sert bir renk seçip sevmeseniz bile sırf tutkunuzu göstermek için kullanabilirsiniz. Şimdi hep birlikte hayatımızda sık kullandığımız renkleri ve anlamlarını öğrenelim…

Sıcak sıcak… Kırmızı!

Kırmızı tutkuyu sembolize etmektedir. İnsanlarda harekete geçme, satın almayı teşvik etkisi oluşturur. Örneğin bir restoran işletiyorsanız kırmızı rengi kullanmak müşterilerde daha fazla yemek yeme isteği uyandırır.

Ya da giyim mağazasına sahipsiniz ve kırmızı oklarla insanları kasaya doğru yönlendirmeniz yine satışınızı artıracaktır. Ya da internet sitenizde önemli butonları kırmızı yapabilirsiniz. Örneğin, Satın Al butonunu kırmızı yapabilirsiniz. Hem enerjinize, hem işinize olan tutkuyu temsil ettiği için bu alanlarda kullanıldığında güçlü etkilere sahiptir.

Sıcak sıcak… Kırmızı!

Sarının Pozitif Etkisi

Özellikle çocuk ürünlerinde kullanılan renklerden biri olan sarı, zekanın rengidir. Bir diğer anlamı ise neşe ve eğlencedir. Bu nedenle tatil ürünlerinde ya da reklamlarında sıkça karşınıza çıkar. Fakat dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de uyarı için paniği sembolize eden butonlar için kullanıldığında özellikle yaşlı insanlarda endişeyi artırır. Fast - Food işletmelerinde sarı ve kırmızının birlikte kullanılması insanların çok ve hızlı yemek yiyip bulunduğu ortamı bir an önce terk etmesini sağlamaktır. Bu da müşteri akışını hızlandırır. Bu nedenle sarının yoğun kullanımı bir an önce oradan uzaklaşma isteği oluşturur. İşiniz satış ile ilgiliyse satın alma noktasında sarı kullanabilirsiniz çünkü dikkati üzerinde toplayan bir renktir. Hatta sırf bu nedenle ticari taksiler de sarı renktedir. Sarının siyah renk ile kullanılması uyarıyı işaret eder. Bu nedenle emniyet şeritlerinde bu iki renk birlikte kullanılır. Sarı genellikle parlak ana renklerle ya da ikincil denilen daha soft renklerle kullanılır.

Sarının Pozitif Etkisi

Turuncuyla Neşelendirin…

Turuncu renk iyilik, macera ve eğlenceyi temsil eder. Sempati ve iyi niyet algısı oluşturur. Cafe, restoran ve bu tarz gıda işletmelerinde satışları artırmak için sıkça kullanılan renklerden biridir. Müşteriler turuncu rengin hakim olduğu yerde hem satın almak hem de uzun süre vakit geçirmek ister. Çünkü iştahı artırır ve iletişime teşvik eder. Spor takımlarında enerji, parlaklık katan turuncu renk önemli tabela ve reklam panolarında kullanılmaktadır. Özellikle gençlerin ilgisini çekmek için sıkça kullanılmaktadır.

Turuncuyla Neşelendirin…

Güven Bir Renk Olsa Mavi Olur muydu?

Mavi dürüstlük, güven, bağlılığın önemli olduğu işletmelerin sıkça tercih ettiği renklerden biridir. Muhafazakar işletmeler sıkça bu renkten yararlanmaktadır. Teknolojik işlerle ilgilenen işletmeler de maviden faydalanmaktadır. Temizlik ürünleri, içme suyu gibi ürünlerin pazarlandığı alanlarda mavi renk yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Medikal ürünler, sağlık pazarı gibi alanlarda mavi kullanılması güven etkisi nedeniyle sıkça karşımıza çıkar. Fakat gıdayla ilgili işlerde kullanılması negatif bir anlam verir çünkü doğada mavi gıda maddesi yoktur ve yeme güdüsünü engeller. Yer yer şirinliği de temsil eden mavinin koyu tonları doğruluğu temsil ettiği için dini ve siyasi örgütler tarafından kullanılmaktadır.

Güven Bir Renk Olsa Mavi Olur muydu?

Yeşillenin!

Yeşil, şifanın ve sağlığın dostu olan renktir. Doğada sıkça karşımıza çıkar ve bu yüzden olumlu etkilere sahiptir. Doğayla ilgili reklam ve afişlerde yeşilin canlı tonlarını mutlaka görürsünüz. Parlak tonları canlılığı ve tazeliği temsil eder. Finans ile ilgili alanlarda kullanılması da doğrudur ve sıkça karşımıza çıkar.

Yeşillenin!

Isınmaya Başladık: Mor

Gençler, kadın ve çocuklarla ilgili ürünlerde sıkça karşımıza çıkan bir renk mor. Erkekler yeni yeni alışıyor çünkü yıllardır bize dayatılan bu tarz ara renkleri kadınların seveceğiydi. Fakat durum öyle değil, özellikle akademik kurumlar mor ve lila tonları kullanır çünkü başarı ve entelektüel fikirleri yansıtır. Altın rengi ile birlikte kullanıldığında zenginliği temsil eder. Özellikle ana renklerle kullanıldığında ergenlik dönemini çağrıştırır. Bu yaşlardaki gençlerle ilgili faaliyetlerde kullanılır.

Siyah Asaleti Temsil Eder mi?

Lüks, zarafet ve soyluluğun rengi olan siyah, profesyonel ürünler ve lüks malların satışında kullanılır. Ambalajlarda kullanıldığında ürünlerin daha kaliteli ve pahalı görünmesini sağlar. Kırmızı, yeşil, sarı, kobalt mavisi gibi renklerle dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Fakat fazla kullanımı karanlık gösterir ve ürkütücü bir imaj verir.

Siyah Asaleti Temsil Eder mi?

Tertemiz Bir Görüntü İçin: Beyaz

İnternet sektöründe çokça arka plan olarak karşımıza çıkar. Birlikte kullanıldığı diğer renkleri ön plana çıkartır ve çoğu rengin rahatça okunmasını sağlar. Temiz, güvenilir, şeffaf bir görüntü sunar. Teknoloji ürünleri, banyo aletleri, mutfak aletleri, sağlık ve bebeklerle ilgili ürünlerde sıkça karşımıza çıkar.

İç Mimar Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

İç Mimar Hizmeti Verenler

Cemil Hidayet

Cemil Hidayet

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Gaziantep / Şehitkamil
Teklif İste Profil Görüntüle
Mücahit ATAY

Mücahit ATAY

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Uşak / Uşak
Teklif İste Profil Görüntüle
Diamontus

Diamontus

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Antalya / Konyaaltı
Teklif İste Profil Görüntüle
Caner Güngör

Caner Güngör

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Ortaca

İç Mimarlık & Dekorasyon Tasarımları Örnek Daire Video Animasyonları Cephe Peyzaj Tasar...

Teklif İste Profil Görüntüle
miray çoksöyler

miray çoksöyler

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Başakşehir
Teklif İste Profil Görüntüle
Somuncuoğulları İnşaat Mimarlık

Somuncuoğulları İnşaat Mimarlık

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Ataşehir
Teklif İste Profil Görüntüle
EMG Mimarlik Ltd.Sti.

EMG Mimarlik Ltd.Sti.

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Çanakkale / Ayvacık
Teklif İste Profil Görüntüle
3A MİMARLIK

3A MİMARLIK

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Nilüfer
Teklif İste Profil Görüntüle

İç Mimar Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;