Akıllı Ev Sistemi Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Akıllı ev sistemi nedir? Evinizi baştan aşağı akıllı hale getirmenin maliyeti ve önemli detayları yazımızda mevcut.

Teknolojinin getirdiği değişime karşı koymak artık neredeyse imkânsız. Değişime açık olma ve bu teknolojiye adapte olabilme insanı zorlamak yerine aksine daha kolay bir yaşama kavuşmasını sağlamakta. Son günlerde adını sıkça duyduğumuz akıllı ev sistemleri tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta. Haliyle bu teknolojiden yararlanma imkanına sahip olanlar onu çoktan kabullendi bile. Peki nedir bu akıllı ev sistemi?

Akıllı ev sistemi aslında bir yönetimdir. Evinizin idaresini tek bir kanal ile kontrol etmektir. Daha da açacak olursak her an her yerden eviniz ile olan bağınızın bir şekilde sağlanarak tablet, telefon gibi elektronik cihazlar ile kontrolüdür. İyi ama neyi kontrol edeceğiz dediğinizi duyar gibiyim. Cevap basit, aslında her şeyi!

Öyle bir ev düşünün ki kapısı açıl susam açıl dediğinizde açılsın, kapan susam deyince kapansın. Öyle bir ev hayal edin ki tek bir hamle ile ışıklar sönsün ve güzel bir müzik başlasın. Sanki hayal dünyasında yaşıyoruz öyle değil mi? Pek de öyle değil aslında. Hayal olarak nitelendirdiğimiz şey aslında teknolojinin bizlere bir armağanı. Ancak bu armağanın da bir bedeli oluyor tabii ki.

Akıllı ev sistemleri bugün hem güvenlik hem konfor hem de tasarruf sağlamakta. Uzaktan kontrol edilen ışıklandırma sistemleri, iklimlendirme aygıtları, ses sistemi, kamera sistemi gibi pek çok kontrol sağlayıcının uzaktan kumada edilebilmesi insanlara en büyük konfor alanını sağlamakta. Gelin şimdi birçok durumda hayat kurtarıcı olan akıllı ev sistemlerinin uygulama alanlarına göz atalım.

Akıllı Ev Sistemi Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Önceliğimiz Güvenlik

Güvenliğimizi sağlamak için çağlar öncesinden bile evrimsel birtakım süreçler geçirmiş ve bu durumu bir içgüdü haline getirmişizdir. Çağlar öncesinde yaşayan insanlar vahşi hayvanlardan korumak için kendilerine güvenli alanlar yapmışlar ise bugün bizlerin yaptığı da bundan pek farklı değil. Peki akıllı ev sistemleri bizleri vahşi hayvanlardan mı koruyacak? Elbette ki hayır. Günümüzde bu tehlikeler artık azalmış durumda ancak karşılaşacağımız pek çok tehlike bulunmakta. Örneğin hırsızlar. Hırsızları düşününce vahşi hayvanlar sanki biraz daha masum kaldı. Bugün akıllı ev sistemleri sayesinde alarmlar, kamera sistemleri, uzaktan kumanda edilen kapılar sadece hırsızlara karşı değil birçok tehlikeye karşı koruma sağlamakta.

Eminiz ki ilkel çağlarda yaşayan atalarımız da sel baskınları, orman yangınları gibi tehlikelere karşı mücadele etmişlerdir. Ne yazık ki onların herhangi bir erken uyarı sistemi olmamıştı. Ancak bugün bizler bu güvenliğe erişebilecek düzeye geldik. Akıllı ev sistemleri sayesinde evde ters giden bir şeyler olduğunda hemen bir uyarı sistemi devreye giriyor. Bu sayede birçok kaza yaşanmadan önlenmiş oluyor. Büyük kolaylık. Akıllı ev sistemleri bugün birçok insanın yaşamış olduğu problemlere bir çözüm niteliğinde.

Önceliğimiz Güvenlik

Konforun Dayanılmaz Hafifliği

Sabahları erken kalkmak, acele ile hazırlanmak, işe yetişmeye çalışmak, çocukları okula bırakmak, trafikte saatleri harcamak. Yoruldunuz mu? Bir de şu taraftan bakalım ama daha yavaş. Tek bir tuş ile ışıkları açabilmek, tek bir tuş ile evin ısısını ayarlayabilmek, tek bir tuş ile perdeleri kapatabilmek hatta anahtarsız, tek bir tuş ile kapıyı açabilmek. Sanırım böylesi daha iyi oldu. İşte akıllı ev sistemlerinin sağladığı konfor alanı böyle bir hisse tekabül ediyor. Aslında tüm bu işlemleri yapması çok basit gibi gözükse de insan kendini şımartmayı ve kendine bir konfor alanı yaratmayı seviyor. Bu durum ise akıllı ev sistemlerinin yaygınlaşması için en büyük nedenlerden biri haline geliyor.

Konforun Dayanılmaz Hafifliği

Madalyonun İki Yüzü

Güvenlik ve konfor alanının yaratılmasından sonra sıra tasarrufa geldi. Akıllı ev sistemleri kurulu oldukları evlerde büyük bir tasarruf imkanı sağlayabilmekte. En basitinden prizleri düşünelim. Bugün elektronik aletleri kullanabilmemiz için şehir elektriğine, kabloya ve prize ihtiyacımız var. Ancak çoğu zaman evden acele ile çıktığımızda kabloları prize takılı olarak unutabiliyoruz. Televizyon, ütü, şarj aletleri gibi pek çok alet prize takılı olarak elektrik tüketmekte. Eğer prizlerin bir uzaktan kontrol mekanizması olsaydı bunu pek dert etmezdik ki böyle bir sistem var. Akıllı ev sistemleri ve akıllı prizler ile telefon, tablet sayesinde yine tek bir tuşla bu prizler kontrol edilebilir. Ayrıca gereksiz yanan ışıklandırma sistemleri kapatılabilir. Açık olan televizyon kapatılabilir, İklimlendirme aygıtları kontrol edilerek tasarruf sağlanabilir. Öte yandan ortaya çıkabilecek yangın, hırsızlık, gaz kaçağı gibi sorunlarda erken müdahale ile büyük tasarruflar sağlayabilir. Ancak bir de madalyonun öteki yüzü var tabii ki. Tüm bu sistemler hem konfor hem güvenlik hem de tasarruf sağlıyor ama bu sistemin maliyeti nedir? 

Bugün akıllı ev sistemleri pek çok elektronik aygıta entegre edilebilmekte ve insanlara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu sistem evin tüm alanına kurulabileceği gibi yalnızca bazı hizmetleri almak da mümkün. Bugün çoğu insan güvenlik için kamera sistemi kullanmakta. Ev çevresinde ve odalarda hatta buzdolabı içerisine bile giren kameralar mevcut. Kimileri ise uzaktan kumanda edebilecekleri birkaç önemli elektronik alet için bu hizmeti almakta. Kimleri ise yangın, su baskını gibi alarm sistemleri için bu hizmeti almakta. Elbette ki tüm bu koşullar sistemin maliyetine etki edebilmekte. Bugün akıllı ev sisteminin ortalama maliyeti en düşük 6 bin TL ile 30 bin TL arasında değişebiliyor. Ancak sağladığı konfor, yarattığı güvenlik ve tasarruf, uzun dönemde maliyetleri karşılayacak gibi durmakta.

Madalyonun İki Yüzü


Akıllı Ev / Bina Sistemleri Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Akıllı Ev / Bina Sistemleri Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;