Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatmak İçin 10 Öneri

Her gün giydiğiniz kıyafetlerin renklerinin daha canlı ve ömrünün daha uzun olması için dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda.

Güzel giyinmeyi herkes sever. Hayat boyu giysilerimiz için ciddi bir servet ödüyoruz ve farkında değiliz. Aslına bakarsak bu durum pek de rahatsız etmiyor. Fakat tekstil ürünlerinin kullanıma bağlı olarak yıpranması kaçınılmaz. Bu nedenle daha kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü olması için birkaç pratik öneriyi sizin için derledik.

Solan Siyahlar, Sizi Şöyle Alalım.

Genellikle siyah renkli kıyafetler her zaman kurtarıcıdır. Örneğin acil bir davete katılacaksınız, dolabınızda bulunan mini siyah elbise tüm işinizi görecektir. Siyah kazağınız her renk pantolonunuza uyum sağlayacaktır. Fazla kilolarınız mı var? Siyah her zaman sizi kurtarır. Fakat tüm bu güzel özelliklerinin yanında siyah tekstil boyası içeren ürünlerin renklerinin kolay solması gibi bir sorun var. Peki çok sevdiğiniz siyah eteğinizin boyası gittikçe soldu ve yenisini alıp tüketmeye devam etmek yerine onu yenilemek ister misiniz? Yapacağınız işlem oldukça basit. Siyah eteğinizi ılık suyun içine batırın, kumaş boyasını yaklaşık 2 bardak suda çözdürüp suyun içine dahil edin. Sonrasında kıyafetinizi ve suyu hızlıca karıştırın. Karıştırma işleminden sonra 10 dakika kadar bekletin. Hemen sıcak su arkasından da soğuk su ile durulama işlemi yapın. Özellikle pamuklu kumaşlarda iyi verim alacaksınız, sentetik yapıdaki kumaşlar için aynı şeyi söylememiz yanlış olabilir.

Solan Siyahlar, Sizi Şöyle Alalım.

Yalnızca Renkleri Değil, Dokuları da Ayırın

Her ne kadar çamaşırı makinenin yıkadığı gibi yanlış bir düşünce yaygın olsa da, biliyoruz ki iş öyle değil. Makineye girecek her tekstil ürünü doku ve renklerine göre ayrılmalı. Biz bunu renklerine göre ayırsak yeter diye biliyoruz fakat kazın ayağı öyle değil. Pamuklular ayrı, sentetikler ayrı, kotlar ayrı, beyazlar ve siyahlar ayrı yıkanmalı.

Yalnızca Renkleri Değil, Dokuları da Ayırın


Yıkarken Yakmayın!

Makinenizin birçok ayarı var ama sizin hep aceleniz var değil mi? Peki sizce mühendisler tüm bunları makinenin üstü zengin dursun diye mi yapıyorlar… Tabii ki de hayır. Yapmanız gereken basit şeyler var aslında. Bir üst maddedeki işlemi gerçekleştirin, yani çamaşırlarınızı türüne ve rengine göre ayırın. Arkasından makinedeki doğru programı ve ısı derecesini seçin. Düğmeye basın, giysilerinizin ömrü uzasın.

Yıkarken Yakmayın!


Çanta ve Ayakkabılarınızın Biçimlerini Basit Bir Yöntemle Koruyun

Çantalarımızı kullandığımız yerlere göre sıkça değiştiririz. Peki rafa kaldırdığınız çantaların bir süre sonra şeklinin bozulmasına şahit oldunuz mu? Mutlaka olmuşsunuzdur. Yapılması gereken basit bir işlem var, gazete kâğıtlarıyla içlerini doldurup nemsiz bir yerde muhafaza etmek. Bu işlemi yapmazsanız özellikler deri ürünlerin deforme olması kaçınılmaz. Bu işlemi ayakkabınızda da uygulayabilirsiniz.

Çanta ve Ayakkabılarınızın Biçimlerini Basit Bir Yöntemle Koruyun


Kullandığınız Askıları İyi Seçin

Askılarımız, giymediğimiz sürede dolapta kıyafetlerimize eşlik eder. Şeklini bozmayacak, yumuşak, kalın ve kaliteli askılar almak kıyafetlerimizin şekillerinin bozulmasını engelleyecektir. Materyal seçerken, metal olmamasına da dikkat etmekte fayda var. Olası bir paslanma durumunda pas lekesi kıyafetlerinize çıkabilir, pas kokusu dokularına işleyebilir. Aman dikkat!

Kullandığınız Askıları İyi Seçin


Fermuarlara Sahip Çıkalım

Yıkama işleminiz bitti, makineyi açtınız bir de görüyorsunuz ki kıyafetinizdeki minik delikler size göz kırpıyor. Bu delikler büyük ihtimalle çamaşır makinesinde meydana geldi. Tek sebebi, kıyafetin fermuarını yıkamadan önce kapatmadığınız için kıyafetinizin makinede döndüğü esnada biçimsizce fermuarın oradan oraya savrulması. Bu yüzden yıkamadan önce mutlaka fermuarları kapatmalısınız. Zaten birçok ürün içeriğinde yıkama esnasında fermuarı kapatmanızla ilgili uyarıyı görürsünüz. Ama biz okumuyoruz ki o etiketleri, boşa yazıyorlar nasılsa.

Fermuarlara Sahip Çıkalım


Kuru Temizlemeciler Okumasın!

Kuru temizleme lobisi burayı basmadan küçük bir detay söylemeliyiz. Kuru temizleme işlemleri esnasında ağır kimyasallar kullanılır. Bu da kolları kirlenen %100 pamuklu paltolarınızın, üstüne şarap dökülen parlak kumaşlı gece elbisenizin deforme olmasına sebep olabilir. Bu tarz durumlarda sıkça kuru temizlemeye göndermek yerine doğal yöntemlerle leke olan bölgeyi temizlemeniz iyi olacaktır. Fakat ürün içeriğindeki talimatları okumadan da bu tarz işlemleri gerçekleştirmemeniz gerekmektedir.

Kuru Temizlemeciler Okumasın!

Aman Neme Dikkat

Eviniz yada odanızda nem varsa aman dikkat. Dolabınızdaki kıyafetlerinize kadar etki edecektir. Durdukları yerde çürümelerine bile neden olabilir. Piyasadaki nem alıcıları işinizi bu noktada kolaylaştıracaktır.

Son Ütücü Siz Olun

Kıyafetlerinizi ütüleyerek muhafaza etmenin aslında çok sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Yıkama ve kurutma işleminden sonra ütü yapmak ürünlerin içerisindeki bakterileri öldürecek, daha uzun ömürlü olmalarını sağlayacaktır. Hem uzun ömürlü hem de rafında jilet gibi kıyafetlere kim hayır diyebilir?


Son Ütücü Siz Olun

Kışlıklar ve Yazlıklar Sorunsalı

Özellikle modern dizaynlara sahip yeni evler küçük yapılıyor. Bu yüzden evin tüm duvarlarına dolap alabilmeniz zor olabilir. Bu da mevsimine göre kıyafetlerinizi kaldırmanız demek. Fakat bu işlemi yaparken de dikkat edilmesi gereken birkaç nokta var. Vakumlu hurç ve poşetler uzun süredir hayatımızda. Ve yalnızca büyük alan kaplayan ürünleri muhafaza etmek için değil, kıyafetler için de kullanabilirsiniz. Güzelce yıkayıp, katlayıp vakumlayın ve nemsiz bir yere kaldırın. Ama arada bir havalandırın ki zamanla kıyafetler kötü kokulara neden olmasın.

Kışlıklar ve Yazlıklar Sorunsalı


Ütü Yapma Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Ütü Yapma Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;