Makyöz Hizmeti Ortalama Ücretler

100₺ - 600₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

100₺ - 600₺ Ortalama Ücret
100₺ - 600₺ Ortalama Ücret
100₺ 600₺

Makyöz Hizmeti Ücret Rehberi


Makyöz Hizmeti Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Çok eski tarihlerden günümüze kadar gelen, farklı teknik ve malzemelerle kusurları kapatıp güzel görünümü amaçlayan işlemlerin tümüne makyaj denir. Günümüzde birçok meslekte kadınlar için makyaj yapmak zorunlu hale getirilmiştir. Kişinin kendini daha iyi ve güzel hissetmesini sağlayan makyajın birçok ürün çeşitliliği vardır. Bunlar; ruj, rimel, allık, göz farı, fondöten, kapatıcı, pudra, göz kalemi, dudak kalemi, eyeliner, dipliner, kontür kalemi, bronzer, aydınlatıcı, baz vs. Makyaj yapmak hayatın içine bu kadar dahil olmuşken, makyaj konusunda yetenekli kişiler uzmanlaşmış ve bunu bir meslek haline getirmişlerdir. Çoğu kadın günlük makyajını kendi evde yapsa da, özel günler ve kutlamalarda profesyonelleri tercih ederler. Makyaj yapımı konusunda eğitim almış ve uzmanlaşmış kadınlara makyöz, erkeklere makyör denir. 
Eskiden günlük makyaj ve gece makyajı olarak ikiye ayrılırdı lakin günümüzde makyaj çeşitleri çoğalmış, her geçen gün yeni bir tarzı çıkmaktadır. En bilinen makyaj çeşitlerinden günlük makyaj çeşitlerine kadar makyajı a’dan z’ye uygulayan profesyonel meslek mensuplarının, makyöz ve makyörlerin yaptıkları işlerdeki fiyatı belirleyen temel unsurlar, makyöz fiyatları şunlardır:

1. Makyajın Yöntemi


Porselen Makyaj

Porselen makyajın amacı cildin porselen gibi duru, pürüzsüz ve kusursuz görünmesini sağlamaktır. Bu makyajın amacı, dışarda gören kişilerin makyajsız ve bir kusursuz cilt görmesidir. Porselen makyaj için sırasıyla; makyaj bazı, kapatıcılığı yüksek olan fondöten, kapatıcı, transparan pudra ve makyaj sabitleme spreyi uygulanmalıdır. Cilt eğer çok renksiz ve ölü kalırsa, doğal bir allıkla yanaklar pembeleştirilebilir. Doğal görünüm için ürünlerin kalitesi ve kişinin cildine uyumluluğu önemlidir. Kalitesiz ürünleri veya cilt yapısına ters olan ürünleri cilt kustuğu için bu sürülen makyaj malzemeleri akacak ve pürüzlü bir görünüm alacaktır. İyi ürünler ise cilt ile bütünleşip saydamlaşır.  Bu makyajı evde yapmak kolay görünse de denendiği zaman zor olduğu anlaşılır. Profesyonel bir makyözün yaptığı porselen makyajla taş bebek gibi bir görünüm elde edilebilir. Bu makyaj çeşidi genelde günlük kullanım, ilk buluşma, yazlık beldelerde gündüz vakti ve sahilde vakit geçirmek için tercih edilir. Makyajsız gitmek yerine, makyajsızmış gibi gitmek tercih edilir. Porselen makyaj için makyöz ücreti, 100-120 TL civarından başlamaktadır.

Islak Makyaj 

Günümüzde en popüler makyaj tarzlarından biri ıslak makyajdır. Parlayan ciltlerin hedefi taze ve canlı görünmek. Aydınlatıcının su gibi aktığı ıslak makyaj aslında yapılması zor olan makyajlardan. Öncelikle çok iyi bir makyaj altı bazı kullanılmalı ki cilt kuruluğunu tamamen atsın ve ıslak görünüme hazırlansın. Sonrasında cilt tipine göre yağ veya su bazlı bir nemlendirici sürülmeli. Aslında ıslak makyajın görünümünü veren makyaj bazı diye bilinse de, baz yetersiz kaldığında aydınlatıcı ve beyaz parlak far ile de bu ıslak görünüm verilebilir. Yüz, baz ve nemlendiriciyle iyice parlatıldıktan sonra elmacık kemiklerine, alın ortasına, çeneye ve burun kemiğine likit veya toz aydınlatıcı uygulanır. Beyaz parlak göz farı ince bir fırçayla alınıp göz pınarlarına ve üst dudak çizgisine sürülür. Islak görünüm tamamen elde edilmiş olur. Bu makyaja koyu renkler yakışmadığından, göz için sadece maskara, hafif bir allık ve parlak bir likit ruj makyajı tamamlar. En son ise makyaj sabitleyici ışıltılı sprey sıkılır. Bu makyaj tarzı da gündüz kullanım, fotoğraf çekimi ve plaja gitmek için tercih edilir. Islak makyaj için makyöz ücreti, 150-175 TL den başlamaktadır.

Show Makyajı

Defilelerde, gösterilerde, tiyatro ve film çekimlerinde, fotoğraf çekimlerinde ve saç show organizasyonlarında show makyajı tercih edilebilir. Bu makyaj tamamen hayal dünyasının sınırlarıyla ilgilidir. Her şey çizilebilir, her şey yapılabilir. Bir kuralı veya sınırı yoktur. Tek şartı abartılı olmasıdır. Dünyada toplu olarak en sık Cadılar Bayramı’nda yapılır. Evde yapılması pek mümkün değildir. Renkleri ve ürünleri özeldir. Profesyonel bir makyöz eliyle harika show makyajları çıkabilir. Bir alt veya üst sınırı olmadığı için eleştiriye kapalıdır. Estetik algısı ise, yapılmak istenen ile yapılanın birbiriyle uyuşmasıyla oluşur. Show makyajı için makyöz ücreti, 1000-5000 TL arasında değişmektedir. 

Dizi-Film Makyajı

Dizi ve film setlerinde çalışan makyözlerin tüm kadın ve erkeklere uyguladığı makyajdır. Ekranda kamera karşısında ciltlerin parlamasını önlemek, ciltteki kusurları örtmek ve oyuncunun mimiklerini ışık ve gölge oyunlarıyla vurgulamak için yapılır. Pudra ve kapatıcı yoğunlukludur. Erkeklerde cilt dışında dudak rengi belirsiz olanlar için biraz doğal tonlarda ruj sürülür. Kadınların makyajları ise rol yaptığı karakter için gerekmedikçe çok yoğun yapılmaz. Dizi-Film makyajı için makyöz ücreti, Prodüksiyon dahilinde yapılır. Makyöz ücretleri hakkında en iyi bilgiyi, teklif veren makyöz ile konuşarak öğrenebilirsiniz.

Gece Makyajı

Renklerin ve koyu tonların vurgulandığı, yüz hatlarının iyice ortaya çıkarıldığı iddialı makyajlar gece makyajlarıdır. Genellikle ya göz ya da dudak vurgulanır. İkisinin aynanda koyu tonlarda uygulanması pek istenmez. Siyah göz farıyla yapılmış kedi gözü makyajına doğal bir ruj sürülür. Sadece rimelle bitirilmiş bir göz makyajına ise koyu renk veya bordo tonlarında bir ruj tercih edilebilir. Diğer makyajlara göre daha uzun zamanda yapılır, daha çok malzeme kullanılır. Bu sebeple fiyatı daha yüksektir. İyi bir makyözle çalışılması önemlidir. Yeterince iddialı olan gece makyajı kusursuz olmalıdır. Acemi bir makyöz çok kötü görünümlere sebep olabilir. Gece makyajı için makyöz ücreti, 300-1000 TL  arasında değişmektedir.

Düğün Makyajı

Herkesin mutlaka yaptırmak için profesyonel bir makyöze gittiği makyajdır. Birçok fotoğrafın çekileceği ve uzun yıllar birçok kişinin göreceği o günün hatıralarında herkes kusursuz görünmek ister. Bu yüzden gelinler hassasiyetle makyöz arar ve gelin makyajı provalarına giderler. Bu makyajın kalıcılığı ve suya dayanıklılığı çok önemlidir. Tüm gece dans edip terledikten sonra ciltteki makyajın sabitliliğini koruması gerekir. Makyaj sabitleyici spreyler ve kullanılan ürünlerin kalitesi sayesinde bu mümkündür. Özel gün makyajı olması sebebiyle gece makyajı konseptinde olsa da daha pahalıdır. Bazı gelinler ise çok doğal bir makyaj tercih etmelerine rağmen ödenen ücret değişmez. Sebebi ürünlerin rengi değil, kalitesi ve amacıdır. Düğün makyajı için makyöz ücreti, 1000-5000 TL arasında farklılık gösterir.

2. Makyözün Profesyonelliği

Makyöz, çalıştığı yıllar boyunca tecrübesini arttırır. 5 yıllık ve 35 yıllık iki makyözün alacağı makyöz saatlik ücreti birbirinden çok farklı olacaktır. Profesyonellik derecesi arttıkça makyözün alacağı fiyatta buna bağlı olarak artış gösterir. 

3. Makyözün Çalıştığı Süre

Makyözler, makyajla ilgili yapacakları işlemlerde fiyatı belirlerken çalışma süresini işin içine katarak fiyatlandırma yaparlar. 1 saat çalışan bir makyaj uzmanı ile 8 saat boyunca makyaj yapan bir makyaj uzmanı aynı fiyatı almayacaktır. Çalışma süreleri ve fiyatlandırma doğru orantılı bir şekilde artış gösterirler.

4. Diğer Unsurlar

Makyöz hizmetinin ücretini belirleyen diğer unsurlar şunlardır: makyajın hangi ortamda yapılacağı, makyajın sıradan mı yoksa özel bir gün için mi yapıldığı, makyaj için kullanılacak makyaj markaları, makyözlerin veya makyörlerin çalışma şekilleri, makyaj uzmanının freelance veya güzellik merkeziyle anlaşmalı olarak mı çalışacağı, makyözün becerisi, makyözün tanınırlılık derecesidir. 

Makyöz Hizmeti Genel İşlemleri

• Makyöz, makyajını yapmadan önce istenilen makyaj ürünlerini, makyaj markalarını hazırlar ve makyaja hazırlık yapar. Hangi yöntemle makyaj istenildiyse, uygun ürünler hazırlanır.
• Düğün makyajı, nişan makyajı gibi özel gün için yapılacak makyajlarda, öncesinde makyaj provası yapılmalı, düğün günü bir aksilik yaşanması önlenmelidir. 
• Makyaj hizmetinde işe başlanılacak saat ve makyajın biteceği zaman çok önemlidir. Bir dakikanın bile önemli olduğu çok özel günlerde zaman daha çok önem kazanmaktadır. Makyöz, iş öncesi saatleri belirler ve gerekli zamanda makyajın bitmesini sağlar.
• Özel günlerde yapılan makyajda son dakika makyaj kontrolden geçirilerek, makyaj tazelemek çok önemlidir. Makyözler, dakik çalışırlar ve işlerini zamanında bitirirler.

Makyöz Hizmeti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
• Makyaj uygulanırken kullanılan fırça ve süngerlerin temizliği önemlidir. Cilt hastalıklarının birçoğu bulaşıcıdır ve bu fırçalarla geçmesi olasıdır. Makyöz eşyalarını kontrolden geçirmelisiniz. 
• Rujların ruj fırçasıyla sürülmesi gerekir. Direkt dudağa uygulanan rujların temizlenmesi mümkün değildir. Birinin dudağındaki uçuk herkese bulaşabilir. Makyözünüzü seçerken buna dikkat etmelisiniz. 
• Makyöz ve makyajı yaptıracak kişinin iletişimi iyi olmalıdır. Kişi ne istediğini açıkça anlatmalı ve makyöz uygulamalıdır. 
• Makyöz makyaja başlamadan önce ortalama ne kadar süreceği sorulmalıdır. Kaş alma gibi hizmetlerin makyaja dahil olup olmadığı öğrenilmelidir. 

Makyöz Hizmeti Sonrası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
• Makyajın profesyonel hali makyöz ile çalışmak, eğer doğru makyöz bulunduysa çok keyiflidir. Evde yapılan makyajlar ne kadar iyi olursa olsun, yeterince kusursuz olmuyor. Özel günler ve kişinin kendini iyi hissetmek istediği zamanlarda makyözler adeta bir terapist haline geliyor. Önemli olan işinde uzman ve titiz bir makyöz ile çalışmak. Eğer makyözünüzün işini beğendiyseniz telefon numarasını alarak, diğer makyaj işlerinizde aynı kişiye makyajınızı yaptırmalısınız. 
• Ünlü kozmetik markalarının yaptığı promosyonlar takip edilmelidir. Bu promosyonlarda, kozmetik markasının mağazasında yaptırılan makyaja karşılık, makyajın ücreti kadar ücretsiz ürün alma hakkına sahip olunabiliyor. Böylelikle bir sürü kozmetik ürünü alıp üstüne makyaj hediye edilmiş gibi oluyor. Makyaj hizmeti sonrasında buna dikkat etmelisiniz. 
• Aldığınız makyaj hizmeti sonrasında makyaj hizmetinin kalitesi, görselliği, niteliği ile ilgili tarafsız bir şekilde yorum yaparak sizden sonra makyaj hizmeti alacak olanlara fikir verebilir, herkese makyöz, makyör konularında yardımcı olabilirsiniz.

Makyöz Hizmet Verenler

Cengiz Sogucaklı

Cengiz Sogucaklı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Eyüp

Dogal egzema sedef yaniklara güneş yaniklarina krem akciger hastalarina karaciger hastalarina mide...

Profil Görüntüle
Busra Aydeniz

Busra Aydeniz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Meram
Profil Görüntüle
Birgül Şen

Birgül Şen

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Eyüp
Profil Görüntüle
Ünal Büke

Ünal Büke

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beykoz
Profil Görüntüle
Gül Kılıç

Gül Kılıç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Beykoz
Profil Görüntüle
Deniz hilal Güler

Deniz hilal Güler

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Aydın / Kuşadası
Profil Görüntüle
Bülent Ünver

Bülent Ünver

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Mamak

15 yıllık tecrübe ve eğitmenliğimle en iyi markalarla özel gün ve gelin makyajlarınızda en ...

Profil Görüntüle
Emin Akkuş

Emin Akkuş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Eskişehir / Tepebaşı

Sadece bayanlara masaj hizmetimiz var

Profil Görüntüle
İzmir Kalıcı Makyaj

İzmir Kalıcı Makyaj

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca

Kalıcı makyaj ve profesyonel makyaj adına tüm işlemler ve detaylı bilgi için ulaşabilirsiniz...

Profil Görüntüle
Rabia Balıkcı

Rabia Balıkcı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Yıldırım
Profil Görüntüle
Cevdet Taskiran

Cevdet Taskiran

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Konak
Profil Görüntüle
Erdem Ates

Erdem Ates

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Samsun / Atakum
Profil Görüntüle
Nilcan Çimen

Nilcan Çimen

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Seher Albayrak

Seher Albayrak

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece
Profil Görüntüle
Neslican Yalçin

Neslican Yalçin

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Keçiören
Profil Görüntüle
Change

Change

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Diyarbakır / Kayapınar
Profil Görüntüle
Ece aksoy izmirmakyaj

Ece aksoy izmirmakyaj

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Konak
Profil Görüntüle
Sephora

Sephora

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece
Profil Görüntüle
Selin Açıkay ESTETİK

Selin Açıkay ESTETİK

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Muğla / Milas

Selin Açıkay ESTETİK Epilasyon cilt bakım altın iğne Hydrafacial cilt bakımı kalıcı mak...

Profil Görüntüle
Açelya Karagöz

Açelya Karagöz

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Balıkesir / Bandırma
Profil Görüntüle
Ömer Türkel

Ömer Türkel

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Buca
Profil Görüntüle

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

İlgili Blog Yazıları

Makyöz Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.