Gümrükleme Hizmeti Ortalama Ücretler

60₺ - 450₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

60₺ - 450₺ Ortalama Ücret
60₺ - 450₺ Ortalama Ücret
60₺ 450₺

Gümrük Hizmeti Ücret Rehberi

Gümrükleme Maliyeti Neye Göre Belirlenir?

Gümrükleme hizmeti, yabancı ülkeler ile yapılan dış ticaret işlemlerinde mal ve ürünlerin gümrüklerden geçişi için devlet tarafından konulan kurallar çerçevesinde doğru işlemlerin uygulanmasını ifade eder. Hizmet, yurtdışına giden ya da yurtdışından gelen eşyalar için alınabilir. Kara, hava ya da deniz ithalat ve ihracat işlemleri için ödenmesi gereken hizmet ücretleri değişiklik gösterir. Aşağıda belirtilen gümrükleme hizmeti fiyatları tamamen tahminidir,

Kara Yolu Gümrükleme

• İthalat Gümrükleme Hizmeti: 100 TL - 500 TL 

• İhracat Gümrükleme Hizmeti: 150 TL - 600 TL

Hava Yolu Gümrükleme

• İthalat Gümrükleme Hizmeti: 100 TL - 500 TL 

• İhracat Gümrükleme Hizmeti: 150 TL - 600 TL

Deniz Yolu Gümrükleme

• İthalat Gümrükleme Hizmeti: 100 TL - 500 TL 

• İhracat Gümrükleme Hizmeti: 150 TL - 600 TL

Gümrükleme hizmet ücreti ülkeden ürün tipine olmak üzere çok sayıda faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Hizmet maliyeti üzerinde belirleyici etkiye sahip unsurlar aşağıda listelendiği gibidir. 

1. Gümrük Yöntemi

Eşyaların hangi gümrük yöntemi ile ulaşımının sağlandığı önemlidir. Kara yolu, hava yolu ve deniz yolu olmak üzere üç tip gümrükleme yöntemi bulunur. Farklı ulaşım yöntemleri için uygulanan adımlar spesifik olarak değişiklik gösterse de genel olarak şu şekilde gerçekleştirilir. Eşyaların genel kontrolü, muayenelerinin sağlanması, beyannameye uygunluğunun tescil edilmesi, ürün tipine göre paketlenme, gerekli belgelerin hazırlanması ve ibraz edilmesi, onay alındıktan sonra hizmetin tamamlanması.

2. İhracat & İthalat Şekli

Ürün ve hizmetlerin ihracat ya da ithalat kollarından hangisine ait olduğu, önemlidir. Bunun nedeni gelen ürünler ile giden ürünler için farklı adımların takip edilmesi ve hizmet yükünün değişiklik göstermesidir. İhracat ve ithalat türüne göre uygulanan işlemler aşağıda sıralandığı gibidir. 

• İthalat için takip edilen adımlar şunlardır: Ulaşımı gerçekleştirilen eşyaların boşaltılması, varış bildirimi, beyannamenin tescil edilmesi, konteynerlerin x-rayden geçirilmesi, risk analizinin yapılması, eşyaların muayene edilmesi, gerektiği takdirde geçici olarak depolanması, izinlerin alınması, tahlillerin gerçekleştirilmesi, vergilerin ödenmesi ve güvenlik kontrolünün sağlanması önemlidir. 

• İhracat için takip edilen adımlar şunlardır: Gümrük muhafaza işlemleri, araç sürücüsü, transit beyannamesi, araç karnesi, ata karnesi vb. belgelerin kontrol edilmesi, aracın saha kaydının alınması, pasaport kontrolü, gümrük yöntemlerine göre gerektiği takdirde araç tartımı, gümrük tescil işlemleri, saymanlık veznesi işlemleri, gümrük muayene işlemleri ve gümrük muhafaza işlemlerinin doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir.

3. Ürün Tipi

Gıda, elektronik cihazlar, medikal ya da endüstriyel ürünler olmak üzere ürünler, farklı kategorilere ayrılır. Ürün kategorilerinin değişmesi, uygulanması gereken prosedürleri ve alınması gereken belgeleri de değiştirecektir. Farklı tip ürünler için uzmanlık alanına sahip firmalar ile çalışmak gerekmektedir. Ürün tipine göre hizmet yükünün değişmesi, toplam maliyetin de değişmesine neden olur. 

4. İşlemlerin Gerçekleştirileceği Ülke

Gümrükleme işlemlerinin hangi ülke için gerçekleştirileceği önemlidir. Avrupa, Asya, Amerika ya da diğer kıtalar için uygulanması gereken adımlarda farklılıklar bulunur. Bazı ülkeler için ekstra tedbirlerin alınması, prosedürlerin uygulanması ve belgelerin hazırlanması gerekir. Buna bağlı olarak hizmet yükü de artar. 

5. Firma Profesyonelliği

Firma profesyonelliği, gümrükleme ücretleri üzerinde etkili unsurlardan biridir. Uzun zamandır sektörde yer alan deneyimli firmalar için toplam meblağ daha yüksek olacaktır. Profesyonel firmalar ile çalışmak, yüksek kaliteli bir hizmete sahip olmanıza ve karşılaştığınız sorunlara kapsamlı çözümler üretilmesine katkı sağlar. 

Gümrükleme Hizmet Genel İşlemleri

Gümrükleme hizmeti alınırken uygulanan adımlar aşağıda sıralandığı gibidir. 

• Malların türüne, sayısına, gideceği ülkeye ve kullanıcı tercihlerine bağlı olarak araç tercihi sağlanır. 

• Fiyatlandırma ve genel hususlarda anlaşma imzalanır. 

• Gümrükleme hizmeti için kanunlar gereğince takip edilmesi gereken adımlar uygulanır. 

• Ürün ve hizmetler için gereken belgeler hazırlanır.

• Gümrük müşavirine iletilen belgeler kontrol edilir ve onaylandığı takdirde çıkış gümrüğüne iletilir. 

• Malların, muayenesi gerçekleştirilerek beyannameye uygunluğu kontrol edilir. 

• Beyanname için teslim edilen belgelerin karşılaştırılması sağlanır. 

• Muayene işlemleri ve eşyaların yüklenmesi ile alakalı tüm belgeler memura teslim edilir. 

• Mallar, muayeneyi geçtikten sonra araca yüklenmesi sağlanır. Bu esnada kolcular, mallara nezaret eder. Firmanın ibraz ettiği manifesto ya da karnelerin uygunluğu kontrol edilir ve onaylandığı takdirde tescil işlemi gerçekleştirilir. 

• Tek tip gümrük beyannamesi kapatılır.  Beyannamelerin kopyaları ilgili mercilere iletilir, kolcu bu aşamada iletişimi sağlar. 

• Eşyaların yüklü olduğu aracın çıkışı sağlanır ve araç için gümrük kapı idaresinden teyit alınarak hizmet tamamlanır. 

• Hizmet sonrası ücretin tamamı teslim edilir. 

Gümrükleme Hizmeti Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümrükleme hizmeti almadan önce daha iyi bir hizmet almak adına dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Daha sonra kötü bir sürpriz ile karşılaşmamak adına aşağıdaki adımların takip edilmesi kullanıcılara avantaj sağlar. Bu unsurlar aşağıda sıralandığı gibidir. 

• Tecrübeli ve güvenilir bir gümrükleme firması ile çalışmak, eşyaların en iyi şekilde, doğru belgelendirme ile hasar görmeden en kısa sürede istenen yere ulaşmasını sağlar.

• Gümrükleme hizmetinin alındığı yabancı ülke ile alakalı deneyim sahibi firmalar ile çalışmak faydalı olacaktır. Örneğin, Çin için alınan gümrükleme hizmeti için Asya ülkeleri konusunda uzman bir firma ile çalışmayı tercih edin. 

• Gümrükleme için birlikte çalışılacak firma tercih edilirken, birbirinden bağımsız yüzlerce kullanıcının yapmış olduğu yorumları dikkate almak kötü bir sürpriz ile karşılaşma riskini azaltacaktır. 

• Hizmet öncesi arayıp gün, saat ve giden ya da gelen mallar için adresin doğruluğunu teyit etmek, meydana gelebilecek sorunları önler. 

Gümrükleme Hizmet Sonrası İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümrükleme hizmeti tamamlandıktan sonra aşağıdaki hususlara dikkat etmek hizmet kalitesini yükseltir ve güvencesini arttırır. Bu nedenle kullanıcılar için önemlidir ve mutlak takibi gerçekleştirilmelidir. 

• İthalat hizmeti için gelen malların sayısı ve kalite kontrolü sağlanmalıdır.

• İhracat hizmeti için ise malların teslim edilmesine dair bilgi ve belgeler kontrol edilmelidir.

• Gümrükleme hizmet sonrasında gerekli evrak ve malların kontrolü sağlandıktan sonra ücret eksiksiz olarak teslim edilmelidir. 

• Hizmet sonrası gümrükleme firmasının kalitesi, sizin ile kurduğu iletişim, gösterdiği ehemmiyet ve sorunlara yaklaşma biçimi göz önünde bulundurularak tarafsız bir şekilde yorum yapmak, sizden sonra aynı hizmeti alacak olan kullanıcılar için büyük avantaj sağlar. 

Her kıta ve her ülke için dünyanın her yerinden gelen ya da farklı yerlere giden ürün ve hizmetler için gümrükleme hizmeti almak ara.com.tr ile artık çok kolay. Dilediğiniz zaman, değişen kategorilere ait ürünler için kolaylıkla ara.com.tr üzerinden ilan açabilir, gelen yüzlerce teklif arasından sizin için en uygun olanını seçerek yüksek kaliteli hizmete uygun fiyatlar ile sahip olabilirsiniz. Ara.com.tr çeşitli ülkeler için gümrükleme hizmeti veren firmaları bir araya getirerek kullanıcılara büyük avantaj sağlar. Bu sayede uzun süren aramalara ve uğraşlara gerek kalmaksızın tek tık ile doğru firmayı bulmak mümkün hale gelir. 

Gümrükleme Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;