Su Arıtma Cihazları Sağlıklı mı?

Su arıtma cihazı mı yoksa damacana mı? Gelin, iki alternatifi de birlikte inceleyelim.

​Yaşamın kaynağı, canlıların yaşamını idame ettirebilmesi için en temel madde olan suya erişim bugün ülkemizin çoğu yerinde oldukça kolay. Sağlıklı olmak için tüketimine özen gösterdiğimiz su, bugünlerde pek çok tartışmaya konu olmakta. Sorun ise hangi suyun daha kaliteli olduğu. 

Bugün insanlar su içebilmek için farklı yöntemlere başvurmakta. Kimileri damacana tüketmekte, kimileri şebeke suyu kullanmakta kimileri ise evlerine su arıtma cihazı taktırmakta. Su arıtma cihazı taktıranların aklında ise hep aynı soru: Acaba içtiğim su sağlıklı mı?

Su Arıtma Cihazı mı Damacana mı?

Bugün pek çok kişi şebeke suyuna ya güvenmediğinden ya da tadını beğenmediğinden damacana su veya arıtma sistemlerine geçmiş bulunmakta ikisi arasında bir kıyaslama yapacak olursak damacana sularda pek çok riskin barındığını görmekteyiz. Damacana sularda bakteri oluşma riski artmaktadır. Çünkü damacanalar hem plastik yapıda hem de sürekli kullanılmaktadır. Ayrıca su pompası sisteminde de bakterilerin oluşması kaçınılmazdır. Öte yandan su arıtma cihazlarına baktığımızda bakteri oluşma riski yoktur ve su arıtılarak gelir. Ancak su arıtma cihazlarının tamamen masum olduğunu da söyleyemeyiz. Yapılan bazı araştırmalara göre su artıma cihazlarının şebeke suyunda bulunan kireç ve tortular ile birlikte minerallerin de filtrelendiği belirtilmektedir. Ancak bu konu hala netlik kazanmış değil. Öte yandan teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok arıtma sistemi mineralleri ayrıştırıcı özellikte ve çoğu firma bunun garantisini vermektedir. Zira arıtma suyunun tercih edilme sebeplerinin başında şebeke suyunun tadının iyi olmaması gelmektedir.

Su Arıtma Cihazı mı Damacana mı?

Su Arıtma Cihazı Nasıl Olmalıdır?

Her insan elbette ki kaliteli suya erişmek ister. Bugün teknolojinin yardımı ile kaliteli suya erişebilmekteyiz. Su arıtma cihazları bizlere bu konforu sağlamaktadır. Ancak su arıtma sistemi kurdurmadan önce dikkat etmemiz gereken birtakım hususlar bulunmaktadır.

Su Arıtma Cihazı Nasıl Olmalıdır?

Cihazın Türü

Bugün piyasada her kullanıcının ihtiyacına göre su arıtma cihazı bulunmaktadır. Pompalı modeller, pompasız modeller, tezgah altı ve tezgah üstü gibi pek çok model bulunmaktadır. Bu modellerin kullanılacağı yerin belirlenmesi için birçok kriter bulunmaktadır. Kaliteli bir su için arıtma cihazının en az 5 aşamalı olması gerekmektedir.

Aşama sayısını şöyle düşünelim. Arıtma cihazları içlerinde belirli filtreler barındırır. Filtre sayısı ne kadar artarsa suyun kalitesi de bir o kadar artacaktır. Bu nedenle filtre sayısını göz önünde bulundurmakta fayda var.

Mineraller Ayrışmasın

Konumuzun başında da belirtmiştik. Su arıtma cihazlarının kireç ve tortular ile birlikte vücudumuz için yararlı olan mineralleri de filtrelemesi nedeniyle birçok insan tereddüde düşmüştü. Ancak su arıtma teknolojisi bu soruna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Çok aşamalı olan su arıtma cihazları aynı zamanda ayrıştırılan mineralleri içme suyuna tekrardan geri bırakır. Bu sayede hem arıtılmış hem de sağlıklı mineralli bir su elde edilmiş olur.

Mineraller Ayrışmasın

Kalite Önemli

Su arıtma cihazı belirli periyotlarla bakım yapılması ve filtrelerinin değişmesi gerekiyor. Ancak bu durumun sık yaşanması elbette ki istenen bir durum değildir. Kalitesiz, garantisi olmayan ve sürekli arızalanan bir su arıtma cihazı istenilen verimi veremediği gibi büyük maliyet kalemleri de yaratmakta. Bu nedenle ipleri baştan sıkı tutarak kaliteli bir su arıtma cihazı alınması son derece önemli.

Şebeke Basıncına Dikkat

Çoğu su arıtma sistemi şebeke suyunun basıncına bağlı olarak sistemlerini geliştirirler. Bu durumda bulunduğunuz konum önem taşımaktadır. Çünkü bazı bölgelerde şebeke suyu 24 saat basınçlı bir şekilde gelmemektedir. Bu durumun yol açacağı sorunlardan biri elbette ki su arıtma cihazından su akmamasıdır. Aslına endişe edilecek bir durum değildir çünkü bu sorun pompalı ve motorlu su arıtma cihazları ile çözülmüş durumda ancak sistemin kurulmadan önce bu bilginin edinilmesi de önemlidir.

Şebeke Basıncına Dikkat

Ph Değer Ne Artsın Ne Düşsün

Birçok insan suyun Ph değerinin ne kadar yüksek olursa o kadar iyi olacağını düşünür. Ancak Ph değeri aslında asidik ve bazik değerler üzerinde hareket eden bir derecelendirmedir. Suyun Ph değerinin düşmesi sağlıksız olabileceği gibi çok yükselmesi de sağlıksızdır. İçme suyunun Ph değerinin 8.5 olması ise en sağlıklı derecedir. Peki su arıtma cihazlarında Ph değerini belirleyen sistem nedir? Elbette ki su arıtma cihazının aşamalarıdır. En fazla 10 aşamaya kadar çıkabilen su arıtma cihazları bu derece için tercih edilebilir.

Ph Değer Ne Artsın Ne Düşsün

Su Arıtma Cihazının Sahip Olması Gereken Belgeler

Güvenli su, güvenli su arıtma cihazı ile sağlanabilir. Su arıtma cihazının güvenliğini belirten kriter ise sahip olduğu belgelerdir. Evinize su arıtma cihazı taktırırken belgelerinin olmasına dikkat etmelisiniz. Su arıtma cihazının kalitesini belirten Water Quality belgesi, İSO Kalite Belgeleri ve CE sertifikası olmalıdır. Bu belgelere sahip su artıma cihazını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bakımı Aksatmayın

Su arıtma cihazını taktırdınız ve rahat bir şekilde kullanmaya başladınız ancak bakımını aksatırsanız cihaz ya bozulabilir ya da işlevini yerine getirmeyebilir. Bu cihazların bakımı ise hizmet alınan firma tarafından yapılabilir. En fazla yılda bir kez filtre ve membranların değişmesi gerekir ki su kaliteli bir şekilde filtrelensin. Aksi takdirde musluktan su akmayabilir. Ayrıca cihazın verimli bir şekilde çalışabilmesi için pompa sisteminin ve motorunun da bakımının yapılması gerekir. Her şeyden önce içtiğimiz suya verdiğimiz önem yaşamımıza verdiğimiz önemi yansıtır. Bu nedenle su arıtma cihazının bakımının aksatılmaması gerekir.

Bakımı Aksatmayın


Su Arıtma Cihazı Tamir ve Bakım Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Su Arıtma Cihazı Tamir ve Bakım Hizmeti Verenler

Ays mühendislik Su Aritma

Ays mühendislik Su Aritma

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Osmaniye / Osmaniye
Teklif İste Profil Görüntüle
KADİR ERDOĞAN

KADİR ERDOĞAN

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Selçuklu
Teklif İste Profil Görüntüle
Yunus emre Uzun

Yunus emre Uzun

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Avcılar
Teklif İste Profil Görüntüle
Halkalı Servis

Halkalı Servis

0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Küçükçekmece

10 yıldan fazla ev tipi su arıtma satış, montaj, bakım ve filitre değişimi işini yapmaktayı...

Teklif İste Profil Görüntüle

Su Arıtma Cihazı Tamir ve Bakım Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;