Çamaşır Makinesinin Kireçlenmesinin Sebepleri

Çamaşır makinenizi kireçten koruyarak, kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Kireçlenmeye sebep olan 5 hatalı davranış.

Evlerimizin vazgeçilmez eşyalarından biridir çamaşır makinesi. Hem temizlik hem de kozmetik için önemli bir ev eşyası olan çamaşır makinesinin de bakıma ihtiyacı var. Kireç ise makinenin en büyük düşmanlarından biri. Peki bu gerekli olduğu kadar da hassas olan makineyi nasıl daha uzun ömürlü hale getirebiliriz? Kireçlerden nasıl koruyabiliriz? Hangi yanlışları yapıyoruz? Buyrun hepsini birlikte inceleyelim.

Çamaşır Makinesi Kireçlenmesinin Sebepleri

1. Yanlış Deterjan Seçimi

Ucuz etin yahnisi deyimini hepimiz biliriz. Her zaman en uygununa kaçmak işimize gelse de ilerleyen zamanlarda ciddi sonuçlara neden olabilir. Kalitesiz ve ucuz deterjan seçimi makinenizin sağlığını bozabilir ve ciddi kireç birikmelerine neden olabilir. Yalnızca kalitesiz deterjan değil de çok deterjan kullanmak da bu sorunun temel kaynaklarından biri. Kilogramına ve programına göre ölçüde deterjan kullanmalısınız.

Yanlış Deterjan Seçimi

2. Kalitesiz Rezistans Seçimi

Eve aldığınız çamaşır makinesini açıp bakma şansımız olmuyor. Ürün kalitesini test etme şansımız ancak çalıştırdıktan sonra gerçekleşiyor ve böyle bir ürünü aldıktan sonra iş işten geçmiş oluyor. Elektronik ürünlerin seçiminde en önemli şey fiyatından önce kalitesi olmalı. Makinenin içindeki malzeme ne kadar kaliteliyse, donanımı ne kadar kuvvetliyse o kadar dayanıklılık gösterir. Burada kirece karşı direnç için en önemli malzeme ise rezistans seçimi.

Kalitesiz Rezistans Seçimi

3. Klorlu Şebeke Suyu

Özellikle büyük şehirlerde klorsuz suya ulaşma şansımız çok düşük. Şehir ve çevre kirliliğinin doğurduğu en kötü sonuçlardan biri bu durumun kullandığımız suya kadar yansıması. Şebekeden gelen su ne kadar temizse makine o kadar sağlıklı oluyor. Makinenizin de kireçlenme şansı o kadar düşük oluyor. Peki bunu nasıl engelleyebiliriz? Makineler için üretilmiş düzenli aralıklardan kullanılması gereken kireç önleyiciler ve önleyici filtrelerle. Bu ürünleri kullanmazsanız bilin ki makinenizin sonu yavaş yavaş gelmekte… Filtrelere kolayca her yerden ulaşabilirsiniz. Servisi çağırmanız ve şikayetinizi anlatmanız dahi yeterli. Oldukça uygun olan bu iki çözüm sizi pişman etmeyecek.

Klorlu Şebeke Suyu

4. Çamaşır Makinesini Temizleyin!

Kullanım amacı temizlik olan bir makinenin düzenli aralıklarla temizlenmesi mutlaka şart. Temizlemediğiniz durumlarda makinelerde kir birikmesi kirece yol açan önemli noktalardan biri. Öncelikle hijyen sonra da makine güvenliği için yapmamız gereken birkaç şey var. Belirli aralıklarla çamaşır makinenizi sirke ve 60 ya da 90 derecede boş çalıştırmak bu engelleyici çözümlerden biri. Bunu 2 ya da 4 hafta aralıklarla yapmanız çok iyi olacaktır. İç temizliğinden sonra dış temizliği, düğmeleri ve deterjan hazinesini de unutmamak gerek. Deterjan hazinesinde kalan deterjan artıklarına mutlaka rastlamışsınızdır. Bu nedenle sıkça hazineyi ılık suyla temizlemelisiniz. Makinenin genellikle alt kısmında yer alan tahliye hortumunu boşaltmak ve silmek de önemli adımlardan bir tanesi. Burada birikme olabilir ve hem makineniz doğru fonksiyonlarda çalışmayabilir hem de biriken kirler kirece neden olur. Unutmayın, makinenizin de bakıma ihtiyacı var.

 Bazen de kireci önlemek için yalnızca kireç önleyiciler yetmeyebilir… Bu durumlarda hem makinenize kimyasal ürünlerle zarar vermemek hem de doğal ve etkili çözüm tercih etmek isterseniz birkaç basit tarifimiz var. Örneğin 200 gram limon tuzunu 1 litre sirkenin içine ekleyin ve tambura dökün. Boş bir şekilde çalıştırın. Bir diğer çözüm ise deterjan hazinesine limon tuzu eklemek ve boş çalıştırmak. Bu sayede hem makineniz temizlenecek hem de kireçlere elveda diyeceksiniz.

Çamaşır Makinesini Temizleyin!

5. Doğru Program

Doğru ayar ve programda çalıştırmamak, seçtiğiniz programa göre ağırlıkta çamaşır yüklememek de kirece neden olan durumlardan biri. Mutlaka program, ısı ve çamaşır ağırlığınızı doğru seçmelisiniz.

Doğru Program


Çamaşır Makinesi Tamiri Hizmetine mi İhtiyacın Var?

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

HEMEN ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Çamaşır Makinesi Tamiri Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Hizmet verenlerimizin arasına katılarak yeni iş fırsatları yakalayın.

HİZMET VER
;