Peyzaj Mimari

İlan aç, 4 teklif al, dilediğini seç ve en uygun fiyata hizmet al.

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Nasıl Çalışır?

İhtiyacını Birkaç Soruda Anlat

Hizmet Talebi Oluştur

Kategoriler içerisinden istediğin hizmeti seç, talep formunu doldur ve yayınla.

Sana Özel Fiyat Teklifleri Al

Sana Özel Teklifler

İşini yapabilecek birçok güvenilir uzmandan ihtiyacına özel fiyat teklifi al.

En Kaliteli Hizmeti Bekle

İstediğin Teklifi Seç

Gerçek müşteri yorumlarını inceleyerek, en uygun teklifi seç. İşini kolayca hallet!

Peyzaj Mimari Hizmet Verenler

ERCAN ALTUNSAÇLI

ERCAN ALTUNSAÇLI

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kahramanmaraş / Onikişubat
Profil Görüntüle
serkan serez

serkan serez

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Keçiören
Profil Görüntüle
Rkdesing Mimarlık

Rkdesing Mimarlık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Çankaya
Profil Görüntüle
Mehmet Altın

Mehmet Altın

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Melikgazi
Profil Görüntüle
Yakup Ekşi

Yakup Ekşi

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Urla
Profil Görüntüle
Yunus Emre İnanç

Yunus Emre İnanç

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Eryaman
Profil Görüntüle
Burhan Şahin

Burhan Şahin

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe
Profil Görüntüle
Talas mimarlık

Talas mimarlık

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Konya / Meram
Profil Görüntüle
Ada Asya inşaat turizim

Ada Asya inşaat turizim

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Sakarya / Adapazarı
Profil Görüntüle
CRN YAPI

CRN YAPI

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Sancaktepe

30 yılı aşkın Süredir inşaat sektöründe ınşaat malzemeleri satışı ile başladığımız...

Profil Görüntüle
Yasin zikrullah ateş

Yasin zikrullah ateş

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Bursa / Yıldırım
Profil Görüntüle
Archiz Studio

Archiz Studio

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İzmir / Karabağlar
Profil Görüntüle
Fırat Altun

Fırat Altun

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Pendik

Erciş Yapı

Profil Görüntüle
Karbon dijital

Karbon dijital

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Mersin / Toroslar
Profil Görüntüle
Patina Decor & Design

Patina Decor & Design

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Denizli / Pamukkale

İç Mimarlık, komple tadilat, su-nem - Rutubet izolasyon uygulaması, italyan dekoratif boya uygu...

Profil Görüntüle
HATİPOĞLU MİMARİ

HATİPOĞLU MİMARİ

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Kayseri / Kocasinan

İnstagram sayfamız: HATİPOGLUMİMARİ ESEN KALIN..

Profil Görüntüle
ABDULVAHAP VAN

ABDULVAHAP VAN

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Malatya / Battalgazi
Profil Görüntüle
Elkin yacıcı

Elkin yacıcı

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Eyüp
Profil Görüntüle
Hakan Yolcu

Hakan Yolcu

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Osmaniye / Merkez

İnsaat islerinizi sanatsal yapilariniz alt yapi ust yapi tumnince isleriniz temiz titiz bi sekilde ...

Profil Görüntüle
Baştan mimarlik

Baştan mimarlik

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti Ankara / Batıkent
Profil Görüntüle
Recep başdoğan

Recep başdoğan

0.0 0 Yorum
0 Kişi Seçti İstanbul / Fatih
Profil Görüntüle

Peyzaj kelimesi Fransızca kökenli olup dilimize sonradan yerleşmiştir. Peyzaj mimarisi, birçok kişi tarafından bahçe işi olarak bilinen veya yanlış anlaşılan bir alandır. Peyzaj mimarlığı, iyi bir kamusal alan oluşturmak için yer şekilleri, bitki örtüsü, su, binalar ve kaldırımlardan iyi bir kompozisyon oluşturma sanatı olarak tanımlanabilir. 

Peyzaj mimarlığı, doğal ortamları ve insanları korurken sağlıklı yaşamı ve refahı teşvik eden şehirler, caddeler, parklar ve kamusal alanlar, güvenli, sürdürülebilir ve esnek manzaralar, zamanla gelişen ancak süreğen manzaralar oluşturmakla da ilgilenir. 

Peyzaj Sanatı İlkeleri

Peyzaj, bitki materyali ile resimler üretmektedir ve bu nedenle prensipleri sanat eserleri ile aynıdır. Bunlar:

- Ritim: Aynı nesnenin eşitlikte tekrarı ritimdir. Şekillerin, boyutların ilerlemesi veya sürekli çizgi hareketi ile yaratılabilir. Ritim gözde hareket oluşturur. Bahçelerde, genellikle bu etkiyi yaratmak için eşit yükseklikte ve tek biçimli türlerin ağaçları ekilir. Mogul bahçelerinde çeşmeler ve su kanalları bu etkiyi yaratmak için yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Günümüzde ışıklar gibi başka nesneler de ritmin etkisini yaratmak için kullanılmaktadır.

- Denge: Merkez hattın her iki tarafındaki dengeyi korumak çok önemlidir. Eşit ağırlıklar yalnızca merkezden eşit olduklarında dengelenebilir. Ağırlıklar eşit değilse, ağır denge yapmak için merkeze doğru hareket etmelidir. Denge resmi, gayri resmi veya simetrik olabilir. Dengesizlik, düzensiz görünüme sebep olacak ve dikkati dağıtacaktır. Bitkilerle dengenin sağlanmasında şekil, renk, doku vb. detaylar göz önünde bulundurulur.

- Aksan veya vurgu: Aksan veya vurgu bahçelerde monoton görüşlerden kaçınmak için yaratılmıştır. En önemli şeyi vurgulamanın yöntemi budur. Bu aynı zamanda çekim merkezi olarak da kullanılmaktadır. Çoğunlukla yüksek çeşme, ağaç, heykel vb. gibi olağan dışı nesneler vurgu ya da vurgu etkisini oluşturmak için kullanılır. İngiliz bahçelerinde bu tür etkiler yaratmak için heykeller yoğun olarak kullanılmıştır.

- Kontrast: Bu ilke, bir nesnenin en iyi özelliklerini vurgulamakta en yararlı olanıdır. Kontrast renk teorisi takip edilerek kolayca anlaşılabilir. Yeşil arka plana karşı, kırmızı renkli bir leke kontrast oluşturulur ve kırmızı renk belirgin hale getirilir. Doğada bu çok yaygındır. Diğer kontrast renk de kullanılabilir. Benzer şekilde, dik büyümeye karşı yatay büyüme alışkanlığı, yumuşak dokuya karşı uzun boylu kaba doku, yumuşak dokuya karşı sert doku vb. izlenebilecek örneklerden bazılarıdır. İki zıt nesneden birinin birbirine açıkça hakim olması da çok önemlidir. Bu şekilde, biri özellik olurken, diğeri destekleyici arka plan olarak işlev görür. Eşit güçteki zıt unsurlar görsel gerilimler yaratabilir.

- Oran: Bu, bir şeyin diğerinin büyüklüğü ile ilişkisidir. İki veya daha fazla nesne bir araya getirildiğinde oranlar belirlenir. Peyzaj tasarımında çimler, yollar, otsu sınırlar, çalılık sınır, ağaçlar, binalar ve diğer bahçe eşyaları için sağlanan alan doğru oranda olmalıdır. Bu sayede uyumlu bir etki yaratılacak ve daha iyi bir görünüm elde edilecektir. Bu tür etkiler Pers ve Mogul bahçelerinde fark edilebilir. Oranın bahçedeki alanın paylaştırılması dikkati dağıtacaktır. Oran, mekan organizasyonunda yardımcı olur.


- Harmoni: Toplamdaki çeşitli özelliklerin, stillerin ve renk şemalarının genel bir etkisidir. Çeşitli peyzaj unsurlarının uyum derecesi veya birliği, içsel olarak belirlenen bir ölçüdür ve güzellik olarak adlandırılır. Bu nedenle, güzellik, gözlemlenen bir şeyin tüm bölümlerinin açık ilişkisi olarak tanımlanabilir. Farklı peyzaj parçaları doğru şekilde yerleştirildiğinde, uyumlu bir etki yaratır. Bu tür manzaralar pitoresk bir etki yaratır ve ziyaretçilere hitap eder. Aksine, uyumun olmaması veya birliğin olmaması çirkinlik olarak tanımlanır.


Peyzaj firmaları hizmet vermiş oldukları süreç içerisinde bütün bunlara dikkat ederek hizmetlerini ve ve en iyi peyzajın hazırlanmasına özen gösterilir. Bu şekilde ilerleyen günlerde ve aylarda da iş yerlerinizde ya da evlerinizin bahçesinde peyzaj sorunu yaşamazsınız. Aynı zamanda peyzaj fiyatları da kullanılan ürünlere ve sizin bahçenizin durumuna göre değişim gösterebilmektedir. Bütün bunlar baz alınarak bir fiyat ortaya çıkarılır. 

Bazı Önemli Bahçe Peyzaj Terimleri

Eksen: Bahçeyi ikiye bölen hayali bir çizgidir. Bu aynı zamanda iki veya daha fazla noktayı birbirine bağlar. Bir yol, çeşme veya ağaç şeklinde incelenebilir. Bu eksen bahçeyi iki eşit parçaya bölerse, merkez eksen olarak adlandırılır. Resmi tarzda, eksen merkezi iken gayrı resmi tarzda, eğiktir. Bu eksen bahçedeki girişleri terminale kadar kontrol eder. 

Simetrik Plan: Bu planda, farklı nesneler bir merkezi nokta etrafında veya bir eksenin iki tarafında dengededir. Simetrik plan veya resmi plan, güzelliğin eş anlamlısıdır, hoş ve alımlıdır. Bunun nedeni, simetrinin planın açıklığı, ritim, denge, birlik vb. İle ilişkilendirilmesidir. Simetrik planın kesin ve disiplinli olması, detaycı ve bakım odaklı olması gerekmektedir.

Dinamik Simetri: Bu simetrik planda, her kutup kendi manyetik alanını oluşturur ve bu iki alan arasında bir dinamik gerilim alanı vardır.

Asimetrik Plan: Bu tür planlarda eksenin iki tarafında da simetri yoktur, ancak denge, birlik ve uyum korunur.

Peyzajda Sirkülasyon: Peyzaj bahçelerinde giriş noktasından terminal noktasına kadar bir yol anlamına gelir. Dolaşım, bahçecilik ve topografya tarzına göre değişir. 

Peyzaj firmaları bünyesinde çalışan kişilerin hepsinin bu kelimeleri hakimiyeti üst düzeydedir. Bu şekilde yabancılık çekilmez. Bahçe peyzaj işlemleri yapılırken kişiler bu terimleri ve anlamlarını baz alarak hareket etmekte ve kurulumun en iyi şekilde olmasına özen göstermektedir. Peyzaj fiyatları ise bu noktada değişim gösterebilmektedir. Fakat kendi bütçenize en uygun olan fiyatların olduğunu da görebilirsiniz. 

Peyzaj Mimarisinden Nasıl Yararlanabilirim?

Şehirde ya da artık neredeyse şehirleşmiş kasabalarda yaşayan bizler için peyzaj çoğunlukla bahçe düzenlemesi alanında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda hayatımıza giren kış bahçesi kavramı ile bahçe kullanımı mevsimsel sınırlandırmalardan arınmış, dört mevsim yararlanabildiğimiz bir huzur alanı haline gelmiştir. Bahçe peyzaj noktasında yeşillikler, bitkiler ve bahçe hissi her ne kadar düşünüldüğünde bile iyi gelse de bizi bu kadar besleyen bir alanın göze hitap etmesi de önemlidir. Bahçeleriniz için uyumlu bitkiler, bakım hizmetleri, peyzaj fikirleri, teknik uygulamalar gibi birçok hizmeti sitemizdeki uzmanlardan teklif alarak değerlendirebilirsiniz.

Peyzaj Mimari Hizmeti Ortalama Ücretler

200₺ - 9000₺

Ara.com.tr üyesi profesyonellerin, müşterilere verdiği tekliflerin tahmini fiyat ortalamasıdır.

200₺ - 9000₺ Ortalama Ücret
200₺ - 9000₺ Ortalama Ücret
200₺ 9000₺

Peyzaj Mimari Hizmeti mi Veriyorsunuz?

Sizde Ara.com.tr hizmet veren ailesine katılarak iş imkanlarınızı genişletin. Binlerce müşteriye ulaşarak kazancınızı katlayın.